İnci’nin hikayesi kitap oldu

Çerkezköy’de yaşayan Süreyya ve Uğur Güler çiftinin 2 yaşındaki Down sendromlu kızları İnci’nin hayat hikayesi, “Cennetin Bir İnci Günü” isimli kitapta toplandı.

İnci’nin hikayesi kitap oldu
banner301

Çerkezköy Bakış - Dünyalar tatlısı İnci’nin annesi Matematik Öğretmeni Süreyya Ülkü Güler, "İnci’ye hamileyken Down sendromlu olduğunu bilmiyorduk. Doğar doğmaz bize, çocuğumuzun Down sendromlu olduğunu söylediler. Biz sadece ense kalınlığı olduğunu biliyorduk. Sonra o gülmeye başlayınca, o gülüyor biz neden ağlayalım ki dedik. İnci 4 aylıkken eğitimlerine başladık. Rehabilitasyon merkezlerinde yapamadıklarımızı evimizde oyun odasında yaptık. Çok sık hastalandığı için eğitimlerini evde yapıyoruz" dedi.  Minik İnci’nin Down sendromlu olduğunu saklamak istemediklerini de kaydeden anne Güler, “Bize, Down sendromlu olduğunu kimseye söylemeyin dediler. Zaten benzemiyor şeklinde konuştular. Biz bu kızı herkes görsün dedik ve sosyal medyada bir hesap açtık. Burada da 100 bini aşkın takipçisi var İnci’nin. Biz İnci’yi sosyal hayata kattık. Ailelere yol gösteriyoruz ve yaptığımız eğitimleri paylaşıyoruz. Saklamıyoruz bu durumu, saklamaya da niyetimiz yok. Bundan dolayı da editör bir arkadaşımızın aracılığı ile İnci’nin bu hikayesi kitap haline getirildi. İnci bu kitap sayesiyle kromozom kardeşlerine ışık olmaya devam edecek” dedi.
AKAY’I ZİYARET ETTİ

banner287
Anne Süreyya Ülkü Güler, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı makamında ziyaret ederek, dünyalar tatlısı Down Sendromlu kızı İnci’nin hikayesini anlattığı “Cennetin Bir İnci Günü” isimli kitabını hediye etti.
Ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Kitabın adı çok güzel olmuş. Çerkezköy’ün İncisine yakışık bir isim olmuş” dedi ve kendisine hediye edilen imzalı kitap için Süreyya Ülkü Güler’e teşekkür etti. Down Sendromu konusunda toplumun bilinçlenmesi gerektiğini belirten Başkan Akay, “İnsanlarımızın Down Sendromu hakkında hassasiyetini artırması gerekiyor” dedi. Başkan Akay, kitabın daha geniş kitlelere ulaştırılması adına önümüzdeki günlerde bir imza günü düzenlenebileceğini sözlerine ekledi.
Kitabı yazmaktaki amacının Down Sendromlu çocukların eğitilebilir olduklarını herkese göstermek olduğunu belirten İnci’nin annesi Süreyya Ülkü Güler, “Bu konuda uzun süre blok yazıları yazdım. Bir gün bir yayın evi tarafından blok yazılarımın toplanıp kitaba dönüştürülmesi konusunda teklif aldım. Daha sonra kızım İnci’nin hikayesini anlatıp, insanların Down Sendromlu çocuklara karşı daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla bu teklifi kabul ettim” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493