Lostracılar dertli

Çerkezköy Cumhuriyet Meydanında uzun yıllardır kurulu olan ve hemen hemen herkesin uğrayarak ayakkabısını boyattığı lostra salonunda 8 tezgahta ayakkabı boyacıları, hava sıcaklığının sıfır derecelerde seyrettiği bu günlerde ekmek paralarının peşinde.

Lostracılar dertli
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Cumhuriyet Meydanında uzun yıllardır kurulu olan ve hemen hemen herkesin uğrayarak ayakkabısını boyattığı lostra salonunda 8 tezgahta ayakkabı boyacıları, hava sıcaklığının sıfır derecelerde seyrettiği bu günlerde ekmek paralarının peşinde.

MEYDANIN RENKLİ YÜZLERİ

10 yılı aşkın meydanda ayakkabı boyayan Sabri Çubuk, beraberindeki meslektaşları ile birlikte lostra mesleğine gönül vererek kendilerine ‘Ayakkabı Doktoru’ benzetmesinde bulunuyor. Kiminin 10, kiminin 15 yıl, kiminin ise 20 yıldır ayakkabı boyacılığı yaptığı Çerkezköy Meydanının en renkli yüzü olan ayakkabı boyacıları her gün binlerce farklı yüzle karşılaştıklarını belirtiyorlar.

GÜNLÜK EN FAZLA 80 TL

Ayakkabı boyacıları Sabri Çubuk, Ali Bozkurt, Osman Bozkurt, Sezai Çayır ve Osman Tokat, burada boya işinin yanı sıra ayakkabı tamirciliği ve ayakkabı aksesuarları satarak kazanç elde etmeye çalışıyor. Ortalama ise günlük 40 ile 80 lira arasında para kazanan ayakkabı doktorları, yağmurlu ve karlı havalarda ise siftah bile yapamadıkları günler olduğunu söylüyor.


banner287

ŞU GÜNLERDE DERTLİLER

Diğer birçok il ve ilçede belediye lostracılığının yok olmaması için ayakkabı boyacılarına teşvikte bulunarak ısınma imkanı olan çevresi tamamen kapalı lostra salonunda çalışma imkanı sağlarken, Çerkezköy’de 8 lostracı üstü, sağı ve solu kapalı olan ön kısmı ise tamamen açık lostra salonunda müşteri kabul ediyor.Bu günlerde ise biraz dertliler. Ayakkabı boyacıları, yıllardır iş yaptıkları Çerkezköy Cumhuriyet Meydanından tezgahlarının kaldırılacağı duyumu aldıklarını söyleyerek, “Eğer ki böyle bir şey olursa kazandığımız iki kuruş parayı da kazanamayız ve tezgahları kapatırız. Bize belediye tarafından söz verilmişti. Biz yerimizden memnunuz. İnşallah bu duyumlar ilerleyen zamanlarda gerçeğe dönüşmez.” dediler.

KİMİ EMEKLİ, KİMİNİN İSE MESLEĞİ

Lostracılardan Ali Bozkurt, 25 yıl tekstil işi yaptıktan sonra emekli olduğunu fakat ek gelir olarak 1999 yılından bugüne kadar Çerkezköy’de ayakkabı boyacılığı yaptığını söyledi. Sabri Çubukcu, Sezai Çayır, Osman Tokat ve Osman Bozkurt ise yıllardır Uzunköprü ve Çerkezköy’de lostracılık yaptıklarını söyleyerek meslekleri ile gurur duyduklarını kaydettiler.Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459