Mecliste ‘zam’ tartışması

Çerkezköy Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısının ikinci oturumuna zam tartışması damga vurdu. Tarife Komisyonundan meclise gelen 2018 Mali Yılı Gelir Tarifesi ücretlerindeki birçok kaleme yapılması planlanan zamma AK Partili üyeler tepki gösterdi. Bu nedenle AK Partili ve CHP’li üyeler arasında çıkan tartışmada tansiyon yükseldi.

Mecliste ‘zam’ tartışması
banner488
banner301

Tarife Komisyonundan gelen 2018 Mali Yılı Gelir Tarifesi, Çerkezköy belediye Meclisinde görüşüldü. Emlak vergileri, inşaatta ruhsatları ve katı atık bedellerinin de yer aldığı zam önerisine AK Partili üyeler sert çıktı. 2018 Mali Yılı Gelir Tarifesinde indirim beklerken yüklü miktarda zamla karşılaştıklarını belirten AK Partili Meclis üyesi Turgut İleri, “Halkın sırtından değil de, Büyükşehir’den fazla pay almamız gerekiyor.  Sosyal belediyecilik örneği bugün fahiş zamlarla bir kez daha gösterdiniz” dedi. AK Partili meclis üyesi Dilaver Burak ise, “Bu getirmiş olduğunuz bütçe Çerkezköy’e ciddi bir zam ile geldi. Bizde bunu istişaresini yaptık. Birçok madde özellikle imar bölümünü kapsayacak maddelerin zaten yeterince yük zam oranı vardı. Bu sene de zam yapma taraftarı olmak istemedik. Biz AK Parti olarak bu maddelere ret veriyoruz” diye konuştu. İleri ve Burak’ın zam çıkışına Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise, “Çerkezköy Belediyesi tarife komisyonu her yıl kendini yeniler. Belli oranlarda iyileştirme yapma zorunluluğu vardır. Sosyal Belediyeciliği ise bir gün gelirseniz ben size uzun uzun anlatırım.” Diye karşılık verdi.

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi Meclis salonunda saat 15.00’de başlayan ikinci oturumda komisyonlara havale edilen konular görüşüldü. İlk olarak Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen 2018 mali yılı performans programı görüşüldü. Komisyonda stratejik plana göre performans programındaki yüzdelik oranlara komisyon üyeleri AK Partili Ahmet Çetin ve Şükrü Dumanlar’ın yeterli bulmadıklarından dolayı ret oyu verirken, komisyonda oy çokluğu ile kabul edilen madde meclisten oy çokluğu ile geçti.
 

KOMİSYON KARARI MECLİSTEN DE OY BİRLİĞİYLE GEÇTİ

Tarife komisyonuna havale edilen 2018 mali yılında uhdelerinde resmi görev bulunmayanlara 2018 yılı bütçe kanununda belirtilen en yüksek devlet memurunun bir günlük harcırahından ödenmesi oy birliği ile kabul edilirken, meclis üyeleri de kararı oy birliği ile karara bağladı. Tarife Komisyonuna havale edilen zabıta personelinin fazla çalışma mesai ücreti görüşmelerinde de 2018 mali yılında görev yapacak olan zabıta memurlarına verilecek olan fazla mesai ücreti olarak 2018 mali yılı için yayınlanacak olan bütçe kanununda belirtilen en yüksek ücretin fazla mesai ücreti olarak verilmesi komisyonca oy birliği ile kabul edilirken, meclis üyeleri de komisyonunun kararına oy birliği ile evet dedi.
 

MECLİSTE TANSİYON YÜKSELDİ

Tarife komisyonuna havale edilen 2018 Mali Yılı Gelir tarifesi mecliste tansiyonu yükseltti. Muhasebe Müdürü Mustafa Gümüş yaptığı bilgilendirmede, “Komisyon toplantısında Dilaver Burak ve Turgut İleri 5, ,6 ,7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 5, 16, 17, 29, 34, 35, 36, 39, 41, 55, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70’inci maddelere yüzde beş zam yapılmasını önermiştir. Maddelere yüzde 7,5 zam yapılmış olup, diğer maddelere ise yüzde 10 zam yapılmıştır. 58.maddedeki devlet ve özel hastaneler 9 TL, 6.maddedeki fabrikalar 9 TL, 10.maddedeki akaryakıt istasyonları 800 TL yapılmıştır” dedi.
 

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ FAHİŞ ZAMLARLA GÖSTERDİNİZ

Yapılan bilgilendirmenin ardından konuşan AK Partili meclis üyesi Dilaver Burak, “Bu getirmiş olduğunuz bütçe Çerkezköy’e ciddi bir zam ile geldi. Bizde bunu istişaresini yaptık. Birçok madde özellikle imar bölümünü kapsayacak maddelerin zaten yeterince yük zam oranı vardı. Bu sene de zam yapma taraftarı olmak istemedik. Yüzde 15’ten yüzde 7,5’a arkadaşlar çekti. Ama biz yüzde 5’e çekemedik. Bu zamlar Çerkezköy’e ciddi bir yük getirecek. Biz AK Parti olarak bu maddelere ret veriyoruz” diye konuştu. AK Partili Meclis üyesi Turgut İleri ise yaptığı açıklama da “Yaptığımız komisyon toplantısında yüzde 15’lik artış önerisini yüzde 10’na çektik. Rapor yazıldı ve son hali grup toplantısı öncesi bize ulaştı. Grupta incelediğimizde bazı kalemlerin fabrikalarda çalışan işçi başına 4 TL’den 9 TL’ye çıkmış. Aynı zamanda göz bebeğimiz dediğimiz sanayiye neden yükleniyoruz. Bunun hiçbir örneği yoktur. Özel otellerden alınacak ücret 2 TL’den 2,20 TL’ye, devlet ve özel hastanelerden alınan 2.5 TL rakam 9 TL’ye çıkmıştır. Onlarda kamu yararına çalışıyor ve bu zam tarifesi halka yansıyacaktır. Akaryakıt istasyonları için de 200 TL’den 800’e çıkmış. Bunda da çok fark görüyoruz. Çerkezköy Belediyenin gelirinin çok düştüğünden ve ödenek bulamadıklarından bahsediyorlar. Halkın sırtından değil de, Büyükşehir’den fazla pay almamız gerekiyor.  Sosyal belediyecilik örneği bugün fahiş zamlarla bir kez daha gösterdiniz” dedi.
 

VAHAP AKAY’IN ÖNERİSİ AK PARTİLİLERDEN RET

banner287
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Turgut İleri’nin sözlerine karşılık olarak, “Çerkezköy Belediyesi tarife komisyonu her yıl kendini yeniler. Belli oranlarda iyileştirme yapma zorunluluğu vardır. Sosyal Belediyeciliği ise bir gün gelirseniz ben size uzun uzun anlatırım. Sanayi bizim her zaman gözbebeğimizdir. 18 Haziran tarihli KHK ile Çerkezköy Belediyesi sanayi kuruluşlarının desteklenmesini yerel yönetimlerin üzerine yıkılmış ve Temmuz ayındaki resmi gazetede yayınlanmıştır. Kasım ayı dahil olmak üzere sanayi kuruluşlarından emlak vergisi alamaz duruma geldi. Bu hesaplamaları kendi kafamıza göre yapmıyoruz. Fabrikalar ile hesaplanan rakam kişi başına alınması gereken rakam 16.85 TL’dir. Ben bunu komisyona 14 TL olarak önermiştim. Siz 9 TL olarak kararlaştırmışınız. Çevre belediyelerden örneği yok diyorsunuz. 17.5 TL katı atık bedeli alan Tekirdağ’da ilçe belediye var. Benim kendi önerim var. Bu maddelerin kabulü ile beraber, AK Parti’nin yüzde 5, CHP’nin yüzde 7,5 olan önerisini yüzde 10 olarak öneriyorum. Aynı zamanda fabrikalardan alınmış katı atık bedeli 9 TL önerisini ise 12 TL olarak öneriyorum. Akaryakıt istasyonlarına ise 800 TL olarak artışına ve tarife komisyonunun diğer maddelerine de aynı şekilde paylaşmış olarak kabulünüze sunuyorum” dedi. Akay’ın önerisi AK Parti ret oyu verirken, öneri oy çokluğu ile kabul edildi.
 

GELİR GİDER BÜTÇESİ 166 MİLYON

Toplantının devamında Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 2018 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesi hakkındaki müzekkeresi görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Çerkezköy Belediyesi’nin 2018 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesi 166 milyon 137 bin 166 TL oldu. Mustafa Gümüş konu hakkında yaptığı bilgilendirmede, “2017 yılı bütçesi 121 milyon olarak tahmin edilmiş ise de yıl içinde ek bütçe verilerek ve 2016 yılında 6 milyon TL aktarma yapılarak 2017 yılı bütçesi 140 bin tahmin edilen 2017 yılı bütçesi 2018 mali yılı için 166 milyon 137 bin 166 TL olarak tahmin edilmiştir. Görüldüğü gibi tahmini bütçeler isabetliliği yapılmadığından yine ek bütçe aktarma ve artırma eksilmeler olacağı düşünüldüğünden Ahmet Çetin ve Şükrü Dumanlar ret oyu kullanmıştır” açıklamasında bulundu.
 

EKSİLME DE OLABİLİR

Konu hakkında açıklama yapan Başkan Vahap Akay, “AK Partili komisyon üyelerinin bütçenin isabetliliği yapılmadığı, aktarma ve artırmada eksilmeler olduğu eleştirisi var. Bütçe içi aktarma da eksilmede olabilir. Bu işin doğasında var. 2015 yılında gideri yüzde 99, geliri yüzde 109 ile tamamlamışız. 2016 yılında ise gideri yüzde 89 ile tamamlamış, geliri yüzde 109 ile tamamlamışız. Gerçekleşmeye yakın oranlarda 205-2016 yılını tamamladık. 2017 yılında da bu rakamlara yakın tamamlanacak” ifadelerine yer verdi.
 

OY BİRLİĞİ LE KARARA BAĞLANDI

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderilen Çerkezköy ilçesi sınırları içerisinde muhtelif parsellerdeki 5 adet Belediye hissesinin satışının müzakeresi oy birliği ile kabul edildikten sonra heyelan bölgelerinde yapılacak yapılarda gerekli önlemlerin alınması ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün müzekkeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nu görüşü doğrultusunda söz konusu alanlarda detaylı bir jeolojik etüt çalışması yapıldıktan sonra Meclis gündemine alınması oy birliği ile karara bağlandı.
 

BU MADDE DE ÇEKİMSER KALIYORUZ

Toplantının devamında Türkiye Karate Federasyonu’nun Çerkezköy’de yapılacak olan Türkiye Büyükler Karate Şampiyonası hakkındaki yazısını görüşen Belediye Meclisi, Karate Federasyonu’na organizasyonun yapılması için 70 bin TL yatırılmasını oy çokluğu ile kabul ederken, oylamada AK Parti grubu çekimser kaldı. Gündem maddesi hakkında görüş bildiren AK Partili meclis üyesi Dilaver Burak, “Karate sporunun Çerkezköy’de yapılması güzel ama Çerkezköy bütçesine baktığımızda bunun burada yapılmasına karşı olduğumu ifade etmek istiyorum. 70 bin TL vereceğiz ve bunun yeme içme barınma ile 250 bin TL’yi bulacaktır. Bu parayı oraya vereceğimize ilçemizdeki takımlara verebiliriz. Biz bu maddede çekimser kalıyoruz” diye konuştu.
 

SPOR DESTEK ANLAMINDA KABUL EDİYORUZ

CHP’li Meclis üyesi Nedim Yılancı ise konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu spor aktivitesine birçok il talip olurken, bu da Çerkezköy’e kısmet oldu. 2 bine yakın ilçemize misafir gelecek. Bu turnuva Çerkezköy’e ciddi bir katma değer kazandıracak. Türkiye Büyükler Karate şampiyonası ilk kez bir ilçede düzenlenecektir. Spora destek anlamında bu gündem maddesini kabul ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Son olarak Plan ve Bütçe komisyonuna havale edilen 2017 Mali Yılı aktarma konusu oy birliği ile kabul edilerek Ekim ayı meclis toplantısı tamamlandı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
ses
ses - 12 ay Önce

Zam olmasi gayet normalde kardesim
160 tl su faturasinin 100 lira si
Vergi olmasi anormal....

ses
ses - 12 ay Önce

Zam olmasi gayet normalde kardesim
160 tl su faturasinin 100 lira si
Vergi olmasi anormal....

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner462

banner306

banner459