Milletin sağlığıyla oynadılar!

Çerkezköy’de 2 haftadır etkili olan ve Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu‘ndaki eğitimi de durma noktasına getiren kokunun nedeni belirlendi.

Milletin sağlığıyla oynadılar!
banner301
Çerkezköy’ü 4 Şubat gününden bu yana nefes alamaz duruma getiren kokunun nedeni belirledi. Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekip tarafından İstanbul’dan geldiği belirlenen taşeron firma tankerleri, ÇOSB’deki bir fabrikadan aldığı kimyasal atığı arıtma tesisi yerine, GOP Mahallesi Beyazsu Sokak üzerindeki kanalizasyona kaçak olarak boşalttı. Bu anların kamera kayıtlarına ise gazeteniz Bakış ulaştı.

Çerkezköy’de 2 haftadır etkili olan ve Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu‘ndaki eğitimi de durma noktasına getiren kokunun nedeni belirlendi. İlçe genelindeki birçok güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen polis, bir fabrikadan aldığı kimyasal atığı arıtma tesisine götürmesi gereken taşeron firmanın, bu atığı arıtma tesisi yerine Beyazsu sokak üzerindeki kanalizasyona boşalttığı belirlendi. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, kanalizasyona atık bırakanlara sert tepki gösterdi. Yüceer, "Bu bir hainliktir. Vatandaşın sağlığı ile oynamak ciddi anlamda bir suçtur. Kar ve maliyet hesabı ile bu atığı buraya atan firma cezasız kalmayacak.”dedi.

Çerkezköy Bakış - Geçtiğimiz 4 Şubat gününden bu yana özellikle Gaziosmanpaşa Mahallesinde yaşayanları canından bezdiren ve kanalizasyon bacalarından çevreye yayılan kokuyu araştıran polis, bir vatandaşın Kapaklı-Çerkezköy yolu üzerindeki benzin istasyonunu yakınlarından kanalizasyona kimyasal atık döküldüğü ihbarında bulundu. Bu ihbarı soruşturan ve güvenlik kamerası kayıtlarından yola çıkan polis, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesindeki bir fabrikanın atık suyunu alan ve bunu arıtma tesisine götürmesi gereken şirketin, vidanjördeki atığı kanalizasyona boşalttığını tespit edildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Plakası tespit edilen vidanjörlerin İstanbul’dan geldiği belirlendi. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrikadan atığı alan firma hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.AİLELER ŞİKÂYETÇİ

Öte yandan Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü, kokudan en çok etkilenen ve koku nedeniyle sınıflara giremeyen Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu velileri ile Okul Aile Birliği üyelerini ifadelerini aldılar. Aileler ve Okul Aile Birliği üyeleri, kokuya neden olan kişiler hakkında şikayetçi olduklarını beyan ettiler.
banner287

BAŞKAN ALBAYRAK: BÜYÜK BİR YANLIŞ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, beraberindeki CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa ile birlikte Çerkezköy’e gelerek incelemelerde bulundu. Ardından da Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban’ı makamında ziyaret etiler. Atık suyu alan firmanın kimyasal atığı kanalizasyona boşalttığının belirlenmesiyle ilgili açıklama yapan  Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “4 Şubat gününden itibaren koku olayını Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ ekipleri araştırdı. Bütün tedbirleri aldık. Kanalizasyonlar incelendi. Olay şimdi adli araştırma safhasında olduğu için net bir şekilde bir şey söylememiz doğru olmaz. Bunu kanalizasyona salanlar ortaya çıkacaktır. Gerçekten çok üzüldüm. Çerkezköy’e yapılan büyük bir yanlış, yazık.”dedi.“BU BİR HAİNLİKTİR”

Çerkezköy’deki bu kokunun herkesi bezdirdiğini belirten CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Bunun sebebini 4 Şubattan bugüne kadar sürekli istişare yaptık. Rögarları temizledi TESKİ fakat koku gitmedi. Özellikle Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’nda yoğun şekilde hissedilen bu koku hakkında sevindirici haber aldık. Rögar aracılığı ile kimyasal bir atık atıldığını biliyorduk, kimin yaptığını da polisimiz aracılığı ile tespit etmiş olduk. 4 Şubat gecesi, iki tankerin Beyazsu sokak üzerindeki rögar kapağını açarak bir atık attığı tespit edildi. Şuan soruşturma aşaması devam ediyor. Bu bir hainliktir. Vatandaşın sağlığı ile oynamak ciddi anlamda bir suçtur. Kar ve maliyet hesabı ile bu atığı buraya atan firma cezasız kalmayacak. TESKİ ilk günden bugüne kadar hiç kimseyi cevapsız bırakmadı. Şimdi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük. Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’ndaki öğrencileri FETÖ’den kalan dershane binasına taşınabileceği gündemde ve hazırlıklar yapılıyor.”dedi.“MAĞDUR HALK VE TESKİ”

Vatandaşlara ve TESKİ’ye verilen zararın hesabının sorulacağını belirten TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa “TESKİ olarak rögarların başına polis, zabıta koyacak halimiz yok. Bu yapılanın mağduru kurumumuz TESKİ ve Çerkezköy halkıdır. Sonuna kadar vatandaşlara ve TESKİ’ye verilen zararı hukuki yollarla sorulacaktır. Ayrıca kokunun yoğunca yaşandığı okul bölgesinde ki alt yapı kolektör hattı TESKİ tarafından yenilenecek ve değiştirilecektir.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 18:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
MELTEM
MELTEM - 1 yıl Önce

Kaç gündür bizi zehirleyen bu işin sorumlularını niçin saklıyorsunuz ki ? Kim olduklarını lütfen açıklayın....Bence biz mağdurların bunu bilmek hakkı.....

Arda
Arda - 1 yıl Önce

Toplum sağlığına zarar vermeyi göze alan firmanın bilgileri de toplum ile paylasilmali. Bu fabrika günlerdir bu kadar mağduru duyup ta nasıllarda sessizliğe bürünüp hic bir şey yokmuş hibi davranabilir. Fabrika açıklanmalı.

ADEM
ADEM - 1 yıl Önce

BU KİŞİLERE VERİLECEK CEZA HAPSE ATIP YANINA BU KOKUYUDA HAPSEDİP CEZASINI BU KOKUYU CİĞERLERİNE ÇEKEREK YAŞAMASINI SAĞLAMAKTIR,FABRİKA SAHİBİ ,MÜDÜRÜ VE TANKER SOFÖRLERİ DAHİL.

hakan
hakan - 1 yıl Önce

hangi fabrika neden soylemiyorsunuz

onur
onur - 1 yıl Önce

Bu firmanin adinin aciklanmasini ve gerekli cezayi almasini bekliyoruz

Umut
Umut - 1 yıl Önce

Neden fabrikayı ifsa etmiyorsunuz. Çerkezköy'e bunu yapan fabrikanın ismini yazın ki herkes bilsin...

Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Hangi fabrika peki bu nu yapan bunuda açıklamış olsaydınız daha iyi olurdu

Admin
Admin - 1 yıl Önce

Zaman kazanmak için YALAN bir haber yazmak zorunda kalıyorsunuz.Dün Kaymakam bey bile sonuç bekliyoruz diyor ,ertesi gün yani bugün hemen bulunmuş.İnsanları kandırmayın.


SIRADAKİ HABER

banner265

banner306