Şentop TBMM Başkanvekili oldu

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili oldu. Geçen dönem TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunan Prof. Dr. Şentop’un yeni görevi milletvekili seçildiği memleketi Tekirdağ’da sevinçle karşılandı.

Çerkezköy Bakış
Şentop TBMM Başkanvekili oldu

Çerkezköy Bakış - 24 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye yeni bir döneme geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında oluşturulacak kabine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde yürütme görevini gerçekleştirecek. Yasama görevini ise Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yerine getirecek.

Milletvekillerine büyük görev düşen TBMM'de partilerin Grup yönetimleri de önem kazandı. Mecliste en büyük parti olarak yerini alan AK Parti'de grup yönetiminde isimler belli oldu.

TBMM'nin ilk grup toplantısını gerçekleştiren AK Parti'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından 27. dönem kadrosu da açıklandı. AK Parti TBMM Başkanvekilliğine Mustafa Şentop, Grup Başkanlığı görevine ise Naci Bostancı getirildi. AK Parti Grup Başkanvekilleri ise Mehmet Muş, Bülent Turan, Cahit Özkan, Özlem Zengin ve Muhammet Emin Akbaşoğlu oldu.

ŞENTOP KİMDİR?

6 Ağustos 1968'de Tekirdağ'da doğan Şentop, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi'nde Kamu Hukuku alanında yaptı. 1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler veren Mustafa Şentop, üniversitede çeşitli idari görevlerde bulundu.

Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük yapan Şentop, akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. olağan kongrelerinde AK PARTİ MKYK Üyeliği'ne seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. ve 25. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda AK Parti'yi temsilen görev aldı.

24 Haziran seçimlerinde Tekirdağ Milletvekili seçilen Mustafa Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 10:09

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306