Son başvuru günü yarın

Çerkezköy İŞKUR Müdürü İlhan Kütük, taşeron işçilerin kadroya geçmeleri için sürecin 2 Ocak itibariyle başladığını belirterek, taşeron işçilerin 10 günlük süreçte başvurularını çalıştıkları kuruma yapması gerektiğinin altını çizdi. Kütük son başvuru tarihinin 11 Ocak 2018 olduğunu söyledi.

Son başvuru günü yarın
banner301

Çerkezköy Bakış - İŞKUR Çerkezköy Şubesi, kamuda taşeron işçi olarak istihdam edilenlerin sürekli işçi kadrolarına geçişi ve geçiş sürelerinde yapılacak işlemler hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda Çerkezköy İŞKUR Müdürü İlhan Kütük, Çerkezköy SGK Müdür Yardımcısı Ruhan Aslan ile Çalışma ve İş Kurumu Tekirdağ İl Müdürlüğü personeli Mustafa Aktaş ve Erkan Kahya katılımcı kamu kurumu yetkilileri konuyla ilgili bilgilendirildi. Taşeron işçilerin kadroya geçmeleri için en önemli sürecin 2 Ocak itibariyle başladığını belirten Kütük, bu süreçte başvuruların taşeron işçilerinin çalıştığı kurumlara yapılacağını söyledi.

TAŞERON İŞÇİLERİN İZLEYECEKLERİ YOLLAR

Taşeron işçilerin izleyecekleri yolları anlatan Kütük, “Taşeron işçiler 10 günlük süreçte başvurularını yaparak kadro taleplerini ilgili kurumlara iletecek. Bu başvuruların ardından da güvenlik soruşturmaları ve mülakatlar başlayacak ve 3 ay içinde işlemler tamamlanarak 1 milyona yakın taşeronun sürekli işçi olarak kamuya geçişleri sağlanacak. Bu aşamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bir duyuru yayımlayarak taşeron işçilerin nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilgi verdi ve bu süreçte sadece resmi kaynaklardan gelen haberlere itibar etmeleri gerektiği, basında yer alan ve dayanağı olmayan haberlere itibar etmemeleri gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

banner287
Ayrıca 1 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile başvuru şekilleri detaylı anlatıldı ve örnek başvuru formu ile dilekçeler yayımlandı. Taşeron işçiler 10 gün içinde başvuracak ve 2 Nisan'da tüm işlemler tamamlanmış olacak. Bu arada yapılacak yazılı sınavda 100 üzerinden 50 alanlar başarılı sayılacak. Sınav sonucuna itiraz hakkı olacak. Sınavlar 3 Mart'ta başlayacak ve 22 Mart'ta tamamlanacak. Özellikle işçilere bazı şirketlerce ibra kâğıtları imzalattırılmaya çalışıldığını duyuyoruz. O yüzden bu rehberi okuyarak başvurunuzu yapmanızda fayda var.” dedi.

SON GÜN 11 OCAK

Kütük açıklamasının devamında, “Hem merkezi yönetim hem de belediye ve il özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerimizin istihdam edilmek üzere başvuruları 2 Ocak 2018 tarihinde başladı. Bu tarihten önce herhangi bir başvuruda bulunulması gerekmemektedir. Başvurular 10 gün içinde tamamlanacak olup, son başvuru tarihi 11 Ocak 2018’dir. Son başvuru tarihinden sonra hiçbir şekilde başvurular dikkate alınmayacaktır. Başvuru ve kadroya geçiş sürecine ilişkin uygulamayı anlatan usul ve esaslar bu hafta içinde yayınlanmış olup, geçiş süreci 2 Ocak 2018'den itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacaktır. Alt işveren işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır. Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgileri, başvurdukları idarelerce elektronik ortama aktarılacaktır. İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında personel çalıştırılmasına dayalı bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır. Alt işveren işçilerimizin, çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi bir evrak ya da feragat belgesi vermesi gerekmemektedir.90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında, kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa, bu dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi, çalıştıkları idarelerce talep edilecektir.İşçilerimiz, kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları idare ile sulh sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir hak kaybına sebep olmayacaktır. Sulh sözleşmeleri idare ile yapılacak olup, bu durum alt işveren şirketlerine karşı işçinin haklarından vazgeçmesi anlamına gelmemektedir. Alt işveren şirketleri sulhe taraf olmayıp, bundan yararlanamazlar. Alt işveren işçilerimizin, bu kapsamda çalıştıkları hizmet süreleri, İş Kanunu hükümleri çerçevesinde idareler tarafından ileride ödenecek kıdem tazminatına esas toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında dikkate alınacaktır. Sürekli işçi kadrosuna geçirilecek işçilerin ücreti ve diğer mali ve sosyal hakları mevcut bireysel iş sözleşmesinde belirtildiği şekilde korunacak olup, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar bu toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret ile diğer mali ve sosyal haklardan fazla olamaz. Sürekli İşçi kadrosuna geçirilen personeller; Personele dayalı hizmet alım sözleşmesi kapsamında çalıştıkları idareler emrinde görev yapacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493