Sözdinler: 20 milyar dolar ciro ile katkı sağlıyoruz

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, ÇOSB’nin Türk ekonomisine yıllık 20 milyar dolar cirosu, 3 milyar dolarlık ihracatı ile reel anlamda çok ciddi katkılar sağlayan bir üretim alanı olduğunu belirtti.

Sözdinler: 20 milyar dolar ciro ile katkı sağlıyoruz
banner301

Çerkezköy Bakış - Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin ve Türk Eximbank yetkilileri dün ÇOSB Müdürlüğü’nde sanayicilere ve üst düzey yöneticilere ihracat bedelleri hakkında bilgi verdi.
Toplantıda konuşan ve ÇOSB hakkında bilgi veren ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin Türk ekonomisine yıllık 20 milyar dolar cirosu, 3 milyar dolarlık ihracatı ile reel anlamda çok ciddi katkılar sağlayan bir üretim alanı olduğunu belirterek, “Gelişen Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağlayan bölgemiz, 70 bini aşan çalışanıyla başta tekstil, kimya, plastik, ilaç, elektronik, makina sektörü olmak üzere her geçen gün büyümektedir. Ülke ekonomisi açısından İstanbul Sanayi Odası ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin ilk 1000 araştırmalarında 30’a yakın firmamızın bulunması bizlere gurur vermektedir.”dedi.

“ÇOSB ANLAMLI ÇALIŞMALAR SUNMAYA DEVAM EDİYOR”
Sözdinler konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlimiz Tekirdağ açısından en fazla Ar-Ge merkezinin bulunduğu Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, teknolojik gelişim açısından da ülkemize anlamlı çalışmalar sunmaya devam ediyor. Bugün burada çok değerli Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım ve değerli heyetinin bulunmasından dolayı gurur ve memnuniyetimizi belirtmek isterim. Kendilerinden Türk Eximbank’ın çalışmaları ve ürünleri hakkında güncel bilgileri almak, bölge sanayicilerimizin Türk Eximbank’a erişimlerini daha da hızlandırmak amacıyla bilgiler almak istiyoruz. 2018 yılının ihracatımız açısından yeni bir ivmelenme kazanması, başta bölgemiz olmak üzere tüm ihracatçılarımızın yeni bir atılımı ve dönüşümü gerçekleştirmeleri bugünkü çalışmamızda en büyük hedef olarak ortaya çıkmaktadır. Türk Eximbank’ın bölgemiz sanayicilerine yeni bir perspektif kazandırmasını bugünkü çalışmamız kapsamında çok önemsediğimizi özellikle ifade etmek isterim.  2018’i karşıladığımız bugünlerde yeni bir umutla daha ileri gitmek, elbirliğiyle tüm ülkemizin daha güzel günlere erişmesi temennilerimle.”dedi.


banner287

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DOKUZUNCU BANKASI”
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım Türk Eximbank olarak bir banka olduklarını belirterek, “Diğer ticari bankalar gibi  değiliz. Biz ihracat açısından vazgeçilmez bir bankacılık yapıyoruz. Fonlama, kredi ve ihracatta gerekli destek için vazgeçilmez bir partner haline gelmiş durumdayız. ÇOSB’de daha yakın bir çalışma düzeni kurabilmek için bugün buradayız. Bir başlangıç yapmış oluyoruz. Türk Eximbank Türkiye’nin bankacılık sistemindeki 52 banka içinde ticari bankalarda birlikteliğinde Türkiye’nin en büyük dokuzuncu bankasıdır. Krediye dönüştürebilen bir bankayız. Türkiye’deki ihracat kredisini Türk Eximbank olarak yüzde 42’sini biz veriyoruz. Türkiye ihracatının da yüzde 25’ine finansal destek sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl 33 milyar dolar olan destek hacmimizi Aralık 2017 sonunda 39.3 milyar dolara yükselttik. 2017’yi yüzde 19‘luk bir büyüme ile tamamlamış olduk. 2018 yılında da 46 milyar dolarlık ilave bir yüzde 17’lik dolar oranında büyüme hedefi koyduk.” ifadelerine yer verdi.

“HEDEFİMİZ 100 BİN MÜŞTERİ”
Dünyadaki Eximbank’lardan farklı çalıştıklarını dile getiren Yıldırım, “Her işi bir arada yapan bir Eximbank yapımız var. Diğer Eximbanklar belli bir boyutu desteklerken biz hepsini yapıyoruz. Türkiye’nin ihracat sigortasını hem yurt dışı hem de yurtiçi alacakları konusunda da Türkiye’nin en büyük şirketi durumundayız. 2016 yılında 11 milyar dolarlık sigorta işlem hacmiydi. 2017 sonunda 15.2 milyar dolar olarak tamamladık. Orada da ciddi bir büyüme elde ettik. 2018’de Türkiye ihracatının yüzde 27’sinde Türk Eximbank imzası olacak. 28 farklı programla finansman sağlıyoruz. 22’si kredi 6’sı sigorta. Arada diğer bankalar olmadan çalışabilen bir bankayız. Tekirdağ’a desteğimiz sürüyor. 517 firmanın 172’si müşterimiz. Kredilerin yüzde 18’i orta-uzun vadeli. Türkiye’de 11 şube 637 personel ile hizmetinizdeyiz. Toplam müşteri sayımız 8 bin 954, hedefimiz 100 bin.” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493