Tarihi cami görenleri üzüyor

Çerkezköy’ün ilk yerleşim bölgesi olan İstasyon Mahallesi’nde bulunan caminin hali görenleri üzüyor.

Tarihi cami görenleri üzüyor
banner301
• Muhabirler: Uğur Arslan-Uğur Bingöl
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’ün ilk yerleşim bölgesi olan İstasyon Mahallesi’nde bulunan caminin hali görenleri üzüyor. Cami ile ilgili kayıtlı bilgiler oldukça az.  Mahalle esnafından Terzi İsmail, cami ile ilgili bildiklerini gazeteniz BAKIŞ’a aktardı.

1911 YILINDA YAPILDI

Caminin harabe halinin yıkılması için dilekçe verdiklerini ama herhangi bir işlem yapılmadığını söyleyen mahallenin eski dönem muhtarlarından Terzi İsmail, 1958 yılına kadar caminin faal olarak hizmet verdiğini söyledi. Terzi İsmail, caminin 1911 yılında yapıldığını ve Çerkezköy’de o dönem görev yapan bir Yüzbaşı’nın öncülüğünde imar edildiğini söyledi. 4-5 sene evveline kadar ise camide hanımların da Ramazan ayında teravih namazlarını kılabildiğini de ekleyen Terzi İsmail, Ali Ertem’in belediye başkanlığı döneminde Gökhan İnce’den izin aldığını söyleyen bir grubun camiyi restore edeceğini ve bu sebeple cami içinde kazılara başladığını kaydetti.

banner287
ŞİKAYETTE BULUNDUK

Bir süre sonra bu gruptan şüphelendiklerini ve bunu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdiklerini de ifade eden Terzi İsmail bu grubun cami içerisindeki restorasyon işlemlerine mihrap kısmından başlaması ve o kısmı kazmaya başlaması üzerine mahalleli olarak kuşkulandıklarını ve dönemin Belediye Başkan yardımcısı Gökhan İnce’yi arayarak durumu anlattığını söyledi. Ardından İlçe Müftülüğü’nü aradığını ve bir dönüş alamadığını da söyleyen İsmail Terzi, mahalleden birkaç kişi ile birlikte emniyete şikayete gittiklerini söyledi. Şikayet ettikten kısa bir süre sonra ise emniyet yetkililerinin harekete geçip kişileri yakaladığını dile getiren Terzi İsmail, mevcut binanın ise vakıflara ait olduğu için yetkililerce yıkılamadığını kaydetti.Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
göreve
göreve - 1 yıl Önce

iktidar partisinin ilçe başkanı haydi görelim seni boş yere sallamada burayı restore ettir

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306