TMS greve hazırlanıyor!

Türk Metal Sendikası (TMS) ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında süren toplu iş sözleşmesinde istenilen sonuca ulaşılamadı. TMS, sosyal diyalog kapısını açık bırakmak kaydıyla eylemlere başlayacaklarını, sonuç alamamaları takdirde greve gideceklerini ilan etti.

TMS greve hazırlanıyor!
banner301

Çerkezköy Bakış - Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, 2018 yılının ilk toplantısını dün  Ankara’da gerçekleştirerek, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde gelinen durumu değerlendirdi. TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak’ın da katıldığı toplantıda alınan kararlar ve izlenecek yol haritası yapılan yazılı açıklama ile kamuoyuna aktarıldı.
TMS Başkanlar Kurulundan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: Sendikamız ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS arasında 1 Aralık 2017 günü yapılan müzakerelerde, anlaşılamayan maddeler üzerinde uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından, işveren sendikası, sendikamız ile MESS arasında uzun yıllardır var olan sosyal diyalog anlayışına aykırı olarak müzakerelere son vermiştir. Uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından atanan arabulucu süreci de tamamlanmış, bu süreçte Sendikamızın tüm iyi niyetine ve diyalog beklentisine rağmen, MESS’in tutumu nedeniyle, arabulucu taraflar arasında bir uzlaşma sağlayamamış, bu yasal süreçten de bir sonuç alınamamıştır.

MESS’in bu uzlaşmaz tutumu, toplu iş sözleşmesine muhatap işyerlerinde çalışan ve bu sözleşmeden insan onuruna yaraşır bir ücret artışı bekleyen 130 bin metal işçisinde büyük bir hayal kırıklığına ve tepkilere neden olmuştur. MESS’in kırmızı çizgiler ilan eden bu yaklaşımı, bir yandan ülkemizin huzuru ve istikrarını, diğer yandan da ülkemizin en önemli sektörü olan metal sektöründe çalışma barışını açıkça tehdit etmektedir. Başkanlar Kurulumuz, MESS’in bu tutumuna karşı, yaklaşık 1,5 aydır direnen, mücadele eden, Sendikamızın aldığı kararlara sonuna kadar uyarak eylem yapan tüm üyelerimizi selamlamakta, üyelerimize ve onlara destek veren tüm emek dostlarına teşekkür etmektedir.

BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR

banner287
Türk Metal Sendikası ve temsil ettiği üyeleri, ülkemizin huzurunu ve istikrarını, çalışma barışı ve endüstriyel ilişkiler dengesini her zaman göz önünde tutmuş, bugüne kadar ülkemiz ve işyerlerimiz için her türlü fedakarlığı yapmıştır. Ancak Türk Metal Sendikası üyeleri için artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bu nedenle, Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, üyesi metal işçilerinden aldığı güçle, mücadelesine devam etmeye kararlıdır. Sendikamız sosyal diyalog kapısını açık bırakmak kaydıyla eylemlerine devam edecek, bu konudaki kararlılığını ortaya koyacaktır. Sendikamız bu amaçla bugüne kadar sürdürdüğü direnişini ve eylemlerini işyerlerinde ve kent meydanlarında artırarak sürdürecektir. Bu amaçla, önümüzdeki süreçte, işyerlerimizin bulunduğu kentlerde, meydanlarda kitlesel basın açıklamaları yapılacak, halkımızın metal emekçilerinin bu kutsal mücadelesine desteği sağlanacaktır.”denildi.

GREV KARARI
Bu eylemlerden sonuç alınamaması halinde, sürecin alınacak grev kararıyla devam edeceğini açıklayan TMS Başkanlar Kurulu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “TMS, Üyelerinin hak ve çıkarlarını koruyacak, onlara insan onuruna yaraşır bir yaşam sunacak toplu iş sözleşmesini bir an önce masa başında bitirmek amacındadır. En iyi sözleşmenin masa başında uzlaşmayla biten sözleşme olduğunu düşünen Türk Metal Sendikası, MESS’i bu sözleşme görüşmelerinde bir kez daha masaya çağırmaktadır. Başkanlar Kurulumuz, üyelerinin sendikamıza emanet ettiği alın terlerini korumaya, emeğin hak ve özgürlüklerinden ve çalışma yaşamında adaletten taviz vermemeye ve daha önce açıkladığı gibi, bu sözleşmeyi yüzyılın sözleşmesi olarak imzalamaya kararlıdır. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu bir kez daha yinelemektedir: Ülkemizin son derece hassas bir dönemden geçtiği, devletimiz uluslararası alanda birçok baskının altında kaldığı, ülkemizin bir terör tehdidi yaşadığı bir dönemde, büyük kentlerimizde ve işyerlerimizde yaşanacak tüm sorunlardan Sendikamız sorumlu olmayacaktır. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, alınan kararların ülkemize, çalışma yaşamına, işçi sınıfımıza ve metal işçilerine hayırlı uğurlu olmasını, 2018 yılının dünyaya, ülkemize barış, huzur ve refah getirmesini dilemektedir.”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
DADAŞ
DADAŞ - 10 ay Önce

NEYİM GREVİRMİŞ NANKÖRLÜK YAPMAYIN TÜRK METAL SENDİKASINDA ÇALIŞANLARDAN İYİ MAAŞ ALAN İŞÇİMİ VAR YAZIK...

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493