Tümgeneralliğe terfi etti...

3'ncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım, Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneralliğe terfi etti...
banner301
ÇerkezköyBakış - Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı.

YAŞ KARARLARI AÇIKLANDI

5 saat süren toplantıda alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından açıklandı. TSK'dan yapılan açıklamada, 99 albay generalliğe-amiralliğe yükseltilirken 48 general-amiral emekliliğe sevk edildi.

TERFİ ALDILAR

2016 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına göre Çerkezköy 3.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım, Tümgeneralliğe, 3.Zırhlı Tugay Komutan Yardımcısı Tnk.Albay Turan İnan ise tuğgeneralliğe terfi ettirildi.

5 SAAT SÜRDÜ

Daha önce Genelkurmay Karargahı'nda yapılan YAŞ toplantısı, ilk kez Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirildi. Kritik toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, toplantının ardından YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu.

KOMUTA KADEMESİ DEĞİŞMEDİ

Erdoğan'ın onayının ardından kararları açıklamak üzere Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kameralar karşısına geçti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava
banner287
Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın görevlerine devam ettiğini açıkladı.
Kalın, Jandarma Genel Komutanlığına Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in, Genelkurmay İkinci Başkanlığına ise 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar'ın atandığını belirtti.

99 ALBAY GENERALLİĞE-AMİRALLİĞE YÜKSELTİLDİ

29 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere; 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 99 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken; 20 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 47 general ve amiralin, kadrosuzluk nedeniyle 29 Temmuz 2016 tarihinden itibaren, 1 generalin ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren emekli olacağı aktarıldı.  YAŞ kararları doğrultusunda Korgeneral Musa Avsever, orgeneral rütbesine terfi ederken, Tümgeneraller Osman Erbaş, Zekai Aksakallı, Yavuz Türkgenci, Ali Sivri, Selçuk Bayraktaroğlu da korgeneralliğe yükseltildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda ise Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu, koramiralliğe yükseltilirken, Hava Kuvvetleri'nde Korgeneral Hasan Küçükakyüz, orgeneral rütbesine terfi ettirildi. Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Tümgeneral Şenol Alparslan, Tümgeneral İzzet Çetingöz başta olmak üzere 20 general ve amiralinde görev süresi 1'er yıl uzatıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AKŞAM YEMEĞİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şura üyeleri onuruna akşam yemeği verdi. Toplantının ardından bir süre daha Çankaya'daki çalışmalarına devam eden Binali Yıldırım da yemeğe katıldı.

POLİSLER BEKLEDİ

Önceden ağustos ayında yapılan ve 3 güne yayılan toplantı, darbe girişimi nedeniyle öne çekilmiş ve toplantının bir günde tamamlanması kararı alınmıştı.Toplantıda YAŞ üyesi komutanların yanında emir subaylarının yer almadığı görülürken, Köşk'te yapılan toplantıda kapıda asker yerine polisler bekledi.

YAŞ ÖNCESİ KHK İLE İHRAÇ

YAŞ kararlarının yargıya açık olması nedeniyle ihraç edilecek personel kanun hükmünde kararname ile belirlenmişti. Önceki akşam yayınlanan kararname ile FETÖ üyesi olduğu belirlenen 149 general ve amiral, 1099 subay, 436 astsubay Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 19:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
BAYRAM KARATAŞ
BAYRAM KARATAŞ - 2 yıl Önce

KOMUTAN MIZA RÜTBESİ VE YÜKSELİŞİNİN DEVAMINI VE BAŞARILARININ

BAYRAM KARATAŞ
BAYRAM KARATAŞ - 2 yıl Önce

KOMUTANIMIZIN RÜTBESİ HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM VE ARTARAK BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM

HAYRETTİN ÇETİNKAYA
HAYRETTİN ÇETİNKAYA - 2 yıl Önce

TEBRİKLER PAŞAM HAYIRLI OLSUN.

EŞREF ÇOBAN
EŞREF ÇOBAN - 2 yıl Önce

Özgürlügmüzü ve demokrasimizi muhafaza eden siz değerli komtanım PAŞAM yeni yükselişinizi tebrik eder ve saygılarımı sunarım.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459