Yaz Kur’an kursları cıvıl cıvıl

Çerkezköy İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen Yaz Kur’an Kursları’nda ikinci dönem kayıtları bugün başlayacak.

Yaz Kur’an kursları cıvıl cıvıl
banner301

5 bini aşkın öğrencinin katıldığı Yaz Kur’an Kursları’nda ikinci dönem eğitim faaliyetleri ağustos ayı sonunda tamamlanacak.

Çerkezköy Bakış - Yaz Kur’an Kursları’nın eğitimler 44 farklı kursta devam ediyor.
ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR
Haziran ayında tarihinde başlayan Yaz Kur’an kurslarında eğitimler sürüyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda 3 kur şeklinde düzenlenen Yaz Kur’an Kursu’nda öğrencilere İtikad, İbadet, Siyer, Ahlak ve İbadet dersleri veriliyor. Eğitim faaliyetleri tüm camii ve Kur’an Kurslarında yaz boyunca sürecek. Şimdiye kadar açılan 44 kursta 78 öğretici görev yapıyor. Öğrenci sayısı her geçen artan kurslarda rakam 5 bini geçti.
ÜÇ DÖNEM HALİNDE YAPILACAK
kursların ilk dönemi 20 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında, ikinci dönemi 18 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasından, üçüncü dönemi de 8-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.  İlk dönem kurs kayıtları tamamlandı. Yaz Kur’an kurslarının 2.dönem kayıtları 11 Temmuz-24 Temmuz tarihleri arasında, 3.dönem kayıtları ise 1-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Dilekçe ile kursa başvuruları kabul edilen öğrencilerin, her bir kur için seviye tespiti yapılıyor. imam-hatip lisesine giden öğrenciler ile örgün eğitimde seçmeli Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini alan öğrencilerin bilgisi dikkate alınarak kur sistemine uygun olarak eğitim görmeleri sağlanıyor.

banner287
TALEBE GÖRE KURS AÇILABİLİYOR
Yaz Kur’an kurslarında 4-6 yaş grubuna yönelik eğitim-öğretim faaliyetleri Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esaslarındaki Usul ve esaslar çerçevesinde yürütülüyor. Yaz Kur’an kurslarında talep olması durumunda, öğrenci sayısında 15 şartı aramaksızın öğretici kurs açılabiliyor. En az 30 öğrenci olması durumunda ilave sınıflar açılabilecek. Öğleden sonra dersler varsa; 1. Ders 14.00-14.45, 2.ders 15.00-15.45, 3.ders 16.00-16.45 olarak yapılıyor.
HAFTANIN 5 GÜNÜ DÜZENLENİYOR
Yaz Kur’an kurslarında başkanlıkça hazırlanan eğitim-öğretim programları uygulanıyor. Yaş grupları dikkate alınarak başkanlıkça hazırlanan ders kitapları ve materyallerin kullanılıyor. 4-6 yaş grubu için 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı, 7-14 yaş grupları için “Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum” ve “Yaz Kur’an Kursları Etkinlik Kitabım”, 14 yaş ve üzeri için “Dinimizi Öğreniyoruz 1, 2, 3” kitapları, 18 yaş üzeri için “Dinim İslam Temel Bilgiler” kitabı kullanılıyor. Kurslar haftanın 5 günü düzenleniyor. Kurslarda Kur’an-ı Kerim derslerinin dışında itikad, ibadet, siyer ile ahlak dersleri işleniyor.
KAYITLAR SÜRÜYOR
Çerkezköy İlçe Müftüsü Yusuf Tuna tüm velilere seslenerek “Çocukların yaz dönemini daha verimli geçirmesini istiyorlarsa Kur’an Kurslarımızın istifadesinden yararlanılmalı. Kayıtlarımız sürüyor. Velilerimiz çocuklarını kurslarımıza getirebilirler. Hocalarımız çocuklarımıza hem eğitim veriyorlar hem de çocuklarımızın kişisel gelişimlerinde katkıda bulunuyorlar” ifadelerini kullandı.
“ÇOCUKLARIMIZI KURSLARA GÖNDERELİM”
Evlatlarına Kur’an-ı Kerim’i öğretmeyen anne ve babaların görevlerini eksik yaptıklarını kaydeden Tuna “Her anne baba evlatlarına Allah lafzını öğretmekle hükümlüdür. Eğer ki anne ve baba çocuğuna İslam’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’i öğretmiyorsa anne babalık görevini eksik yapıyordur. Yaz döneminin bitimine kadar çocuklarımızı her gün Kur’an kurslarına gönderelim. Çocuklarımızı basit sebeplerden dolayı Kur’an kurslarına göndermemezlik yapmayalım. Bir günlük eğitim bile onlar için çok önemli. Camii ve Kur’an Kursu olmak üzere toplam 44 farklı noktada kurslarımız sürüyor.”  diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459