220 sayfa, 9 bölümde Kapaklı…

Kapaklı’nın tanıtımı için 9 bölümden oluşan 220 sayfalık kitap yazıldı.

220 sayfa, 9 bölümde Kapaklı…
banner301
Çerkezköy Bakış - Türkiye’nin ve Tekirdağ’ın en hızlı göç alan ve günden güne büyüyen ilçelerinden biri olan Kapaklı’nın tanıtımı için 9 bölümden oluşan 220 sayfalık kitap yazıldı. Kapaklı’nın ikliminden hidrografya özelliklerinden tarihine, ikliminden nüfus özelliklerine kadar bir çok konunun ele alındığı kitap Kapaklı Belediyesi Aralık ayı meclisinde tanıtıldı.

MECLİS TOPLANTISINDA TANITILDI

Önceki gün yapılan Kapaklı Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında tanıtımı yapılan ‘Memleker Pusulası Kapaklı’ isimli kitap meclis üyelerine dağıtıldı.

9 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

banner287
Tanıtımı yapılan kitap 9 farklı bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Kapaklı ilçesinin jeolojik jeomorfolojik ve toprak özellikleri yer alıyor. Trakya Üniversitesi Yrd.Doç.Dr. Musa Uludağ tarafından hazırlanan bölümde Kapaklı’nın erozyon alanları, plato ovaları, kum ocakları, dere yatakları ve toprakların özellikleri kaleme alındı. Kitabın
ikinci bölümde, Kapaklı ilçesinin iklim ve hidrografya özellikleri yer aldı. İstanbul Üniversitesi’nden Mustafa Tilki’nin hazırladığı bölümde Kapaklı’nın yazın ortalama sıcaklığı, kışın ortalama soğukluğundan bahsedildi. Kapaklı’da ki rüzgar etkileri ve nem oranlarından bahsedilirken yağmur ve kar yağışının dağılışı da anlatıldı. Kitabın üçüncü bölümde Kapaklı ilçesinin Biyoçeşitliliği ele alındı. Sakarya Üniversitesi’nden Doç.Dr. Ali Uzun’un kaleme aldığı bölümde, ilçe genelindeki bitki çeşitlerinden bahsedildi. Yine ilçede olan memeli hayvan çeşitlerinin el alındığı bölümde daha bir çok bitkiden de bahsedildi.
Dördüncü bölümde de Kapaklı’nın tarihinden bahsedildi. Araştırmacı-Yazar Selman Akı tarafından ele alınan bölümde, Kapaklı’nın mahallelerinin tarihi anlatıldı. Kapaklı coğrafyasının Osmanlı-Rus savaşına etkilerinden de bahsedilirken, 1877 yılında başlayan göç furyası da kaleme alındı. Ayrıca Atatürk’ün de Kapaklı’ya geldiği günlerden de söz edildi. Kitabın beşinci bölümde ise Kapaklı’nın ilçesinin nüfus özelliklerine yer verildi.  İstanbul Üniversitesi Prof.Dr. Süheyla Balcı Akova tarafından kaleme alınan bölümde mahallelere göre nüfus yoğunluğu anlatıldı. Vatandaşların doğum yerlerine göre nüfus oranlarından da söz edildi. Kitabın  altıncı bölümünde ise Kapaklı’nın yerleşme özelliklerinden bahsedildi. Kitabın bu bölümü İstanbul Üniversitesi’nden Doç.Dr. Mehmet Bayartan kaleme aldı. Yedinci bölümde ise ilçenin arazi kullanımı ve tarımsal faaliyetler konu alındı. İstanbul Üniversitesi’nden Güven Şahin’in kaleme aldığı bölümde Kapaklı’nın verimli arazileri anlatıldı. Ayrıca Kapaklı’nın arazi kullanım durumu ve tarımsal faaliyetlerden de söz edildi. Sekizinci bölümde ise Kapaklı da sanayi faaliyetleri anlatıldı. İstanbul Üniversitesi’nden Doç.Dr. Mesut Doğan’ın kaleme aldığı bölümde geniş şekilde sanayi anlatıldı. Kapaklı ve Organize Sanayi bölgelerinin kaleme alındığı bölümnde Velimeşe, Ergene ve Saray’da  bulunan sanayi çalışmaları da anlatıldı. Son bölümde ise Kapaklı’da Turizm ve olanakları anlatıldı. Yine İstanbul Üniversitesi’nden Doç.Dr. İsmet Akova’nın kaleme aldığı bölümde İkizgöler, Kazakgölü ve benzeri mesire alanları anlatıldı.

KURUMLARA DAĞITILACAK

Genel Yayın Yönetmenliğini Mehmet Nebi Gedik’in yaptığı, Editörlüğü Prof.Dr.Süheyla Balcı Akova, Koordinatörlüğü ise Veli Çeken’in yaptığı tanıtım kitabının grafik ve tasarımını Şinasi Akgün, Redaksiyonunu da Güven Şahin yaptı. Kitabın fotoğraflarını ise Aytaç Karaçoban, Mehmet Toraman Ve Mehmet Nebi Gedik çekti.
Basımı tamamlanan tanıtım kitabı ‘Memleket Pusulası Kapaklı’ ilk olarak belediye meclis üyeleri, basın mensupları ve belediyenin birimlerine dağıtıldı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
MURO
MURO - 2 yıl Önce

kapaklının kırık dökük yollarını, olmayan kaldırımlarını, kargaşasını ve çilesini anlatmak için az olmuş bence 2000 sayfalık kitap bastırın.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459