Altın kemerin sahibi oldu

Samsun Vezirköprü İlçesinde düzenlenen 12. Kunduz Yayla Şenliklerinde Kapaklılı iş adamı Bilal Acar, 280 bin TL ile 3. kez ağa seçilerek altın kemerin sahibi oldu.

Altın kemerin sahibi oldu
banner301
CANLI YAYINLANDI

Yağlı güreş şenliklerine güreşseverler büyük ilgi gösterdi. Kapaklı ve Trakya bölgesinde yaşayan güreşseverlerin de ilgi gösterdiği etkinliğe Kapaklı Kaymakamı Mehmet Al Gürbüz de katıldı. Güreşlerde Kırkpınar’da tam 55 yıldır cazgırlık yapan, başcazgır Mehmet Tura (Pele Mehmet), başpehlivanları güreşseverlere tanıtırken, söylediği manilerle tribünleri coşturdu. Şenlikler TRT Spor ve Tek Rumeli TV’den canlı yayınlandı.

KATILIM YOĞUN OLDU

Kunduz yaylasında düzenlenen şenliklere eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Hasan Basri Kurt, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kapaklı kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, eski Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, AK Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Halil İbrahim Doğan, Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri İbrahim Aktürk, İrfan Demir, iş adamları, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, bürokratlar ve 40 bine yakın güreşsever vatandaş katıldı.  Programa katılamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da mesaj gönderdi.

RECEP KARA BAŞPEHLİVAN OLDU
banner287

Bu yıl 12.’si düzenlenen Kunduz Yağlı Güreşleri er meydanında toplam 600 pehlivan kol bağlarken, 42 pehlivan ise başpehlivanlık için mücadele etti. Finalde rakibi Serhat Balcı’yı yenen Recep Kara başpehlivan oldu. Ağalık seçimlerinde ise aslen Vezirköprülü olan, uzun yıllardır Kapaklı’da yaşayan Bilal Acar, 3.kez ağalığa seçildi. Acar, 280 bin TL ile 3. kez ağalık yarışını kazanan isim oldu. Bilal Acar, ağalık yarışının ardından kendisine hediye edilen ağalık koçunu Vezirköprü İlçe Jandarma Komutanlığı’na armağan ederken, vatan için şehit olan kahraman şehitleri rahmetle andı, gazilere ise acil şifalar diledi.

SEMAVER HEDİYE ETTİ

Güreş ağası Bilal Acar, eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen, Kapaklı kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’e günün anısına Vezirköprü ilçesinin simgesi olan Vezirköprü Semaveri hediye etti. Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, etkinlikte yaptığı konuşmada, Kunduz Yaylası’nın tarihi bir güne şahitlik ettiğini belirterek “Bugün güreşçilerimiz sahaya sığmıyor, seyircilerimiz tribünlere sığmıyor. Kunduz kabına sığmıyor. Vezirköprü bugün ben buyum diyor. Bu sizlerin sayesinde oldu, sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

“DESTEK OLUNMASI LAZIM”

Başpehlivan Recep Kara da ödül töreninin ardından yaptığı konuşmada “Yağlıgüreş müsabakalarında Samsun ve Samsunlu sporcular büyük başarılar kazandı. Bu başarılara rağmen Samsun’da bir spor kulübü olmamasından dolayı birçok başarılı sporcu farklı illerde, farklı kulüplerde mücadele veriyor. Doğma büyüme Samsunluyum. Bu sahalara istendiği zaman trilyonlar harcanabiliyor ama buralarda güreşecek babayiğit pehlivanlar gerek. İstenildiği zaman oluyor, bu toprakların mayasında var burada niye bizim bir kulübümüz olmasın. Burada ne dünya şampiyonları çıkar. Buralarda kulüplerimiz olsun. Buraların çocukları dışarıya gitmesin bir kulüp kurulsun. Bizler bu kulüp adına güreşelim. Bizlerin artık son dönemlerimiz ama bizden sonra gelecek gençlerimizin önünün açılması için destek olunması lazım” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306