Atık Getirme Merkezi açılış için gün sayıyor

Kapaklı Belediyesi Atık Getirme Merkezinde çalışmalar da sona yaklaşıldı.

Atık Getirme Merkezi açılış için gün sayıyor
banner301
MUTFAK ATIKLARI KABUL EDİLMEYECEK

Atık Getirme Merkezinde; kağıt , plastik, cam, metal, ahşap, tekstil, kurşunlu piller, pil ve akümülatörler, flüoresan, elektrikli ve elektronik atıklar, ilaçlar, yağlar ve hacimli atıklar ile ömrünü tamamlamış lastikler olmak üzere 13 farklı kategoride atıklar toplanacak. Atık Getirme Merkezinde, mutfak atıkları, park ve bahçe atıkları, inşaat ve yıkıntı atıkları, endüstriyel atıklar, tıbbi atıklar ile patlayıcı ve radyoaktif atıklar kabul edilmeyecek.
Merkezle ilgili bilgi veren Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, “Havanın, toprağın, yüzey ve yeraltı sularının kirlenmesi ile koku ve gürültü gibi çevre üzerindeki olası olumsuz etkileri ve insan sağlığı açısından doğrudan risk oluşturan kirlilik kaynaklarını önlemek veya azaltmak amacıyla atık yönetim sisteminde üretilen atık miktarının azaltılması, atıkların kaynakta ayrı toplanması, yeniden kullanımı, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertaraf edilmesini sağlamak hedefimizdir. Atıkların kaynağında ayrı toplanmasında, taşınmasında ve atık getirme merkezlerinde biriktirilmesinde, çevre ve insan sağlığına zarar vermesini önleyecek ilgili mevzuatta belirtilen tedbirlerin alınması sağlayarak, atıkların çevreye karşı olumsuz etkilerini minimize edeceğiz. Projenin tamamlanması ve tesisin işletmeye alınması ile halkımıza konu ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapmayı planlamaktayız. Çevreyi korumak ve atıklarımızı kaynağında ayrı toplamak bir sosyal sorumluluk çalışması değil, mevzuat gereği uymamız gereken günlük yaşantı tarzımız olmalıdır.”dedi.
banner287

ÜCRETSİZ OLACAK

Tesis hizmete geçtikten sonra vatandaşların evlerinde biriktirdiği atıkları ücretsiz olarak tesise getirebilecekleri belirtildi. Vatandaşlarımız taşıyamayacağı atıklar için belediyenin  4448059/118 numaralı telefonu arayarak Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden ücretsiz destek alabilecekleri bildirildi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306