Belediye Meclisi’ne ‘Vatandaş Ablukası’

Kapaklı Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nda ‘Kentsel Dönüşüm’ krizi yaşandı. Kentsel Dönüşüm Projesi ile evlerinin yıkılacağı endişesini taşıyan Kapaklılar Meclis’e akın ederken, CHP ve AK Parti’li yöneticiler de, toplantıya katılarak, Meclis’i yakın markaja aldı. Toplantıda Kentsel Dönüşüm’ün komisyona havale edilmesi oyçokluğuyla kabul edilince, toplantıyı izlemeye gelen vatandaşlar, topluca Meclis Salonu’nu terk ederek, protesto eyleminde bulundu. Belediye Başkanı Mandalı ise, muhalif meclis üyelerine ‘Kentsel dönüşüm kararını, daha önceki toplantıda oybirliğiyle aldık. Şimdi neden fikir değiştirdiniz? Kararınızın arkasında durun, ne ben sizi mahkemeye vereyim, ne de siz beni mahkemeye verin.” ifadelerini kullandı.

Belediye Meclisi’ne ‘Vatandaş Ablukası’
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Kapaklı Belediyesi Eylül ayı Meclis toplantısı Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında gerçekleştirildi. İrfan Demir’in dışında tüm meclis üyelerinin eksiksiz katıldığı toplantıda, ilk gündem maddesi olarak Temmuz ayı meclisinde görüşülen ve ardından bir toplantı daha yapılmasına rağmen netliğe kavuşmayan ‘Kentsel Dönüşüm’ konusu ile ilgili yaptığı itiraz görüşüldü. Konunun bir kez daha komisyonda görüşülmesi gerektiğini savunan Başkan İrfan Mandalı, vatandaşların teknik mevzuat konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını ve yerlerin belirlenmesi için konunun bir sonraki mecliste oylamaya sunulmasını talep etti.
BU KONUYU MAHKEMEDE ÇÖZMEK İSTEMİYORUM
Başkan Mandalı’nın talebi üzerine meclis üyeleri görüşlerini belirtmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm konusu mecliste kriz yarattı. Konuyla ilgili olarak ilk görüşü belirten isim Ali Doğuş oldu. Kentsel dönüşüm konusunun Nisan ayından beri gündemde olduğunu hatırlatan Doğuş, “Vatandaş da buraya boşu boşuna gelmedi. Son toplantıda bunun reddine karar verdik. Tekrar değerlendirileceğini düşünmüyorum. Komisyonun başka bir çalışma yapması mümkün değil ve artık sonuca bağlansın. Kentsel dönüşüm Kapaklı’nın menfaatine değil” açıklamasında bulunurken, Başkan Mandalı ise, “Komisyon bunu vatandaşın talepleri doğrultusunda değerlendirebilir. Ret ya da evet demek size bağlı. Bunu mahkemeyle çözmek istemiyorum” cevabını verdi.
İNSANLAR ÜZERİNDE BASKILAR KURULDU
Konuyla ilgili olarak söz alan Nedim Yılancı ise, “Kapaklı’daki hiçbir vatandaş kentsel dönüşümü istemiyor. Kentsel dönüşümün Kapaklı’ya bir fayda sağlayacağına ben de inanmıyorum. Araziler çok değerli olmadığı için vatandaş mağdur olacak. Daha önce alınan karar başkan Mandalı’ya yetki vermedi. Asıl sıkıntı buradan kaynaklanıyor. İşin zorunluluk olduğu anlaşılınca insanların üstünde baskı kuruldu” şeklinde konuştu.AKP OLARAK ÖNCE EVET SONRA HALK İÇİN HAYIR DEDİK
İmar Komisyonu Başkanı Hasan Acar da yaptığı açıklamada, şunları söyledi; “en başından beri konunun nereye geleceğini bilmediğimiz için tüm meclis üyeleri olarak evet diyerek başkana yetki verdik. Sonuçta ihale yapıldı, ihaleyi alan firma da çalışmalara başladı. Ancak gelinen noktada Belediye Başkanı, Meclis Üyeleri ve halk rahatsız. Biz AKP olarak önce evet dediğimiz konuya daha sonra halk mağdur olmasın diye hayır diyoruz. Bizim amacımız hizmet etmek. Eğer kentsel dönüşüm olacaksa insanları rahatsız, mağdur etmeyecek şekilde olmalı. Eğer mevzuata uygunsa tekrar gözden geçirilebilir”
YETKİ VERİLMİŞSE NEYİN TARTIŞMASINI YAPIYORUZ
Konu hakkında son kez konuşmak istediğini belirten Ali Doğuş, Başkan Mandalı’yı siyasi manevra yapmakla suçlayarak, “yapmış olduğunuz siyasi manevradan dolayı sizi tebrik ediyorum. Meclis Üyelerini birbirine düşürüp önceki mecliste alınan 9’a 5 iptal kararını biraz daha ortada bırakmaya çalışmanız çok güzel bir siyasi manevradır. Siyasi manevranızda Meclis Üyeleri olarak bizler birbirimize düşmeyeceğiz. Biz burada Kapaklı için varız. Kapaklı’nın gelişmesi için ve en önemlisi vatandaşın haklarını korumak için varız. 2011 yılında alınan karar gayet net ve 15 tane Meclis Üyesi evet dedi. O kararı bugün aynı şekilde okuyun meclis yine evet diyecektir. O kararda Kapaklı’nın mevcut hali hazır durumu yoktu. 1/1000 ve 1/5000’lik planları yapılmak zorundaydı. Kapaklı’nın bu planlardan sonra revizyona ihtiyacı var ise belli alanlarda revizyon imar planları yapılması gerekiyordu. Bunlar şu anda Kapaklı Belediyesi’nde yok. Siz de bunu kullanarak yalnızca kararın sonuna bunlarla çözülemeyen alanların kentsel dönüşüme eklenmesi gerekir cümlesini ekleyerek böyle bir ihale yapmayı kendinize ya da Belediyede hak gördünüz. 2011 yılında aldığınız karar size bu konuda yetki verdiyse, ihale açmış iseniz, bu firmayla 4 milyon 500 bin TL’lik sözleşme yapmışsanız, bu sözleşmenin içinde 1 milyon 5 bin TL kentsel dönüşüme ait ise ve o yetki size bunu vermiş ise bugün neyi konuşuyoruz. O zaman yetkinizle devam ediniz. Bu konuyu bize getirmeyiniz” diye konuştu.banner287
BİRBİRİMİZİ MAHKEMEYE VERMEYELİM
Ali Doğuş’un yaptığı konuşmaya cevap vermek için yeniden söz alan Başkan İrfan Mandalı ise, “Başbakanlık tarafından uygulatılan bir yasal mevzuat var. Kentsel dönüşümle ilgili bize yazı gönderildi ve biz de yazıya istinaden bazı yerleri belirleyerek yazımızı göndereceğiz. Buradaki amaç Kapaklı’nın menfaatlerini nasıl koruyabiliriz. Önce oy birliğiyle evet dediniz, ama bazı arkadaşlar kesin bir şekilde biz burada kentsel dönüşümü oylamadık dediler. Hala da ısrar ediyorlar. Ben de diyorum ki, bunu daha önce oy birliğiyle kabul ettiniz ve ben de kabul ettikten sonra yasal çerçeve içinde 5393 sayılı kanunun 23. maddesini kullanarak size bu konuyu iade ettim. Bunu bireysel konuya dönüştürmeyelim. Ne ben sizi mahkemeye vereyim ne de siz beni mahkemeye verin. 2014 yılına kadar bu konumu yasal çerçeve içinde götürme gayreti içinde olalım” ifadelerini kullandı.KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR NE İŞE YARAR?
Kentsel dönüşüm konusunun kriz yarattığı toplantıda söz alan bir başka isim ise Kenan Efeoğlu oldu. Esas önemli olan noktanın ‘Kentsel dönüşüm nedir, ne işe yarar, Kapaklı’da ihtiyaç var mı?’ olduğuna vurgu yapan Efeoğlu, Belediye’de görev yapan Mimar Halil İbrahim Erkan’ın konuya netlik kazandırmak için bilgilendirme yapmasını istedi. Bunun üzerine bir açıklama yapan Mimar Halil İbrahim Erkan, Çarpık kentleşmenin sadece Kapaklı’nın değil tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu belirterek, “Ufak parseller var, dar yollarda 5-6 katlı binalar var. Kentsel dönüşüm son dönemdeki en önemli gelişmelerden biridir ve Kapaklı Belediyesi buna öncülük yapmıştır. Belki de vatandaşın yüzde 50-60’ının ruhsatı bile yoktur. İşlem yapılmıyor. Bazı şeyleri iyi düşünerek karar vermek lazım” bilgisini verdi.‘’HALK HAZIRLIKLI DEĞİL’’
Belediye Meclis Üyesi Osman Aşık ise kentsel dönüşüm konusunda halkın hazırlıklı olmaması ile birlikte ihale konusundaki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek ‘’bundan dolayı da konuyu bugün gündemden çıkarılmasının daha faydalı olacağına inanıyorum. Meclis üyesi arkadaşlarımın da aynı düşünce içerisinde olduğunu düşünüyorum. Konu halkımıza iyice anlatılıncaya kadar gündeme taşınmasın.’’ Dedi.  
KRİZ YARATAN KONU 8’E 7 OY ÇOKLUĞUYLA KOMİSYONA HAVALE
Meclis üyelerinin fikirlerini belirtmesinin ardından yapılan oylama sonucunda kentsel dönüşüm konusunun komisyonda tekrar görüşülmesi 8’e 7 oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamanın ardından konuşan Osman Aşık konunun komisyona gönderilmesinin evet anlamı taşımadığını ifade etti. Toplantıda krize neden olan Kentsel dönüşüm konusu bir kez daha netliğe kavuşmazken, toplantıya katılan AK Partili üyeler ile vatandaşlar salonu terk etti.  Gündemin 4.maddesinde meclise sunulan ve sonradan gündeme alınan dilekçeler görüşüldü.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306