“Çözüm köprüsü olmak istiyoruz”

Sanayi Ticaret ve Esnaf Derneği (SATİVES), üyelerine yönelik “Birlik, Beraberlik ve Kaynaşma” adı altında kahvaltı programı düzenledi.

“Çözüm köprüsü olmak istiyoruz”
banner301
Çerkezköy Bakış - Dernek faaliyetleri hakkında bilgi veren Sanayi Ticaret ve Esnaf Derneği (SATİVES) Başkanı Erol Buz “SATİVES, sadece Kapaklı’nın değil bölgemizde bulunan on binlerce işverenin derneğidir. Binlerce işletmenin bulunduğu bölgemizde öncelikli hedefimiz esnaf ve sanayicilerin sorunlarını yetkililere ulaştırıp çözüm köprüsü oluşturmaktır” dedi.

TOPLANTI DÜZENLENDİ

Hawthorn Suites by Wyndham’da önceki düzenlenen kahvaltıya Kapaklı Kaymakam Vekili Fatih Kızıltoprak, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Kapaklı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bayram Çoğu, dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

“HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ KINADI”

SATİVES Derneği Başkanı Erol Buz yaptığı, konuşmasına 15 Temmuz hain darbe girişimine değinerek başladı. Erol Buz, “Öncelikle 15 Temmuz darbe Şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve bu zamana kadar Ülkemizin birlik ve bütünlüğü için canını feda eden şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Allah onlardan razı olsun. Başta Cumhurbaşkanımız,  Başbakanımız, Muhalefet parti liderleri ve darbe istemeyen demokrasiden yana olan askerlerimiz, polislerimiz olmak üzere hepsinin birlik beraberlik içinde dik duruşu, halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda darbe girişimi başarıya ulaşamamıştır. Demokrasiden yana tavır alan ve kahramanca mücadele edenlere teşekkür ederiz. İster cemaat, ister asker, ister hangi grup olursa olsun darbeler halka karşı yapılır. Yıkımı büyük olur. SATİVES olarak her türlü darbeye karşı olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Dernek faaliyetleri hakkında bilgi vererek konuşmasını sürdüren Erol Buz “SATİVES olarak çalışmalarımızda üyelerimizin sorunlarını çözmekle birlikte halkında işletmelerle ilgili sorunlarına çözümler bulmaya çalışacağız. Ziyaretlerimizde bize desteklerini esirgemeyen kamu, kurum, kuruluş ve odalara yerel basına, tüm işletme sahiplerine desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Hedefimiz Derneğimizin önce Kapaklı, Tekirdağ, Trakya ve Tüm Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmesidir.
Derneğimizin merkezinin bulunduğu Kapaklı’da esnaf ve sanatkarlar odası yoktur.  Esnaf ve sanatkarlar odası kurulması için çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.


banner287

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ VERİLECEK

Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ile imzalanan protokol ile İş sağlığı ve güvenliği kursları verip mesleki yeterlilik belgesi vereceklerini söyleyen Buz “İş sağlığı ve güvenliğini düzenleyen 6331 sayılı iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu ve yönetmelikleri ülkemizin iş hayatında devrim niteliğindedir. Bizler de SATİVES olarak sektör çalışanlarına İş sağlığı ve güvenliği kursları verip mesleki yeterlilik belgesi vereceğiz.  Kurslarımıza tüm sektör çalışanları davetlidir. Bu eğitimlerin düzenlenmesinde bizlere katkı sağlayan İş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı Yönetim Kurulu üyemiz Mehmet Karaca ve Kapaklı Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Bayram Çoğu’ya yönetim kurulum ve üyelerim adına teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“ÖNLEMEK DAHA UCUZ VE İNSANCILDIR”

Programda konuşan İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Mehmet Karaca, “Unutulmamalıdır ki; önlemek, ödemekten daha ucuz ve insancıldır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının getirdiği yükümlülükler yerine getirilerek iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle oluşabilecek can kayıpları ve maddi kayıplar önlenebilir, sağlık ve güvenliğe uygun hale getirilen işyerlerinde ise verimlilik artar, firmanın itibarı korunur ve marka değeri yükselir.” İfadelerini kullandı.

40 SAATLİK EĞİTİM VERİLECEK

Kapaklı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bayram Çoğu ise konuşmasında şunları söyledi: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından 13 Temmuz 2013 tarih ve 28736 sayılı resmi Gazetede Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğin mesleki eğitimin belgelendirilmesi ile ilgili 6. Maddesinin 2. Fıkrasında bütün alanlarda en az 32 saatlik kısa eğitimler belirtilmiştir ki bu eğitimleri alanlar o alanda yeterlilik belgesi almış sayılacaklardır der. Yeterlilik belgesi verilecek yerlerin Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki eğitim merkezleri olduğu belirtilmektedir. Bu bağlamda bize başvuran SATİVES derneğinin talebi doğrultusunda 40 saatlik eğitimlerimizi hafta içi akşamları saat 19:00-21:00 arasında vermeye çalışacağız.”

KIZILTOPRAK: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ ÖNEMLİ

Kapaklı Kaymakam Vekili Fatih Kızıltoprak da programda bir konuşma yaptı. SATİVES’in düzenleyeceği İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimini önemsediğini belirten Kızıltoprak “Kendilerini tebrik ediyorum. Bizim burada yapmamız gereken sanayiciye destek olmaktır. İlçemizi ve illerimizi büyütecek olan da bu yaptığımız çalışmalardır.” dedi. Konuşmaların ardından Kapaklı kaymakam vekili Fatih Kızıltoprak tarafından derneğe katkılarından dolayı dernek üyelerinden iş adamı İmran Pehlivan’a plaket takdim verildi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459