Engelliler Günü Kutlandı

Kapaklı Belediyesi ile Kapaklı Kent Konseyi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle program düzenlendi.

Engelliler Günü Kutlandı
banner301
Çerkezköy Bakış - Hawthorn Suites By Wyndham ‘da düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlama programında Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve eşi Fatma Mandalı ile Kapaklı Kent Konseyi üyeleri misafirleri kapıda karşıladı ve davetlilere karanfil hediye etti.

KATILIM YOĞUN OLDU

Hawthorn Suites By Wyndham ‘da düzenlenen programa Tekirdağ Vali Yardımcısı Kapaklı Kaymakam Vekili Ahmet Büyükçelik, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, İlçe Emniyet Müdürü Adem Tuncel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, İlçe Jandarma Komutanı Tekin Oruç, İlçe Müftüsü İsa Aktaş, Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şube Başkanı Hayati Çakan ve şube üyeleri, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube üyeleri, Ak Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin, Saadet Başkanı Kapaklı İlçe Başkanı Hasan Karakoç, Kapaklı Belediyesi meclis üyeleri, engelli vatandaşlar ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

ENGELLİ YAŞAM EVİ İSTİYORUZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program engelliler günü temalı videonun gösterimi ile devam etti. Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şube üyelerinden Cengiz Can Çil okuduğu “Sen Engelli Olsaydın” adlı şiiri ile davetlileri duygulandırdı. Ardından Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şube Başkanı Hayati Çakan bir konuşma gerçekleştirdi. Protokole katılımlarından dolayı teşekkür eden Çakan, “Bizleri buluşturan Kapaklı Belediyesine ve Kapaklı Kent Konseyine teşekkür ederim. Engellilere sonsuz desteği olan, kapısını bizlere her zaman açık bulunduran Belediye Başkanımız İrfan Mandalı’ya teşekkürlerimi sunarım. İlçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin bizlere daha fazla destek olmalarını canı gönülden istiyorum. Sizlerin desteği bizim için çok önemli. Maddi manevi destekleriniz ile bizler hayata daha canlı sarılacağız. Unutmayalım ki hepimiz birer engeli adayıyız. Yarın neyle karşılaşacağımızın hiçbir garantisi yok. Allah birlik beraberliğimizi daim eylesin. Kapaklı’ da engelli yaşam evini canı gönülden istiyoruz bunun müjdesini bekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün ülkemizdeki ve dünyadaki engellilere hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Dedi.Kapaklı Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Arzu Özdemir ise yaptığı açıklamada” Engelli kardeşlerimizin önündeki engellerin kaldırılması, kendileri ve ailelerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yaşama sevinçlerinin artırılması umuduyla Kent Konseyi olarak elimizden geleni yapmaya hazırız.” Dedi.  Bir gözü protez olan ulusal yüzme hakemi Cem Korkmaz’ın “Benim için önemli olan toplumsal bakış açısı, eğer toplum engelliye bakış açısını değiştirirse o zaman engel kalmaz” sözüyle konuşmasını tamamlayan Özdemir “Bu söz vesilesiyle 3 Aralık Engelliler Gününü kutlar bizim onlara engel çıkarmadığımız sağlıklı bir hayat dilerim.” Dedi.
banner287HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİDİR

Konuşmaların ardından Kapaklı Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği Korosu sevilen türküleri seslendirdi. Protokol tarafından koro üyelerine çiçek takdim edildi.“2004’ten Bugüne Kapaklı” adlı video sunumunun ardından Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı bir konuşma gerçekleştirdi. Katılımları için davetlilere teşekkür eden Mandalı,” Sizler yaşamın ağır koşullarına ve içinde bulunduğunuz olumsuzluklara rağmen yılmadan gösterdiğiniz çabalarla diğer engelli vatandaşlarımıza da yol gösterici oluyor onlara umut aşılıyorsunuz. Sizlerle ne kadar gurur duysak azdır. Kapaklı Sakatlar derneği başkanımızı ve üyelerini engellilerin topluma kazandırılması, seslerinin duyurulması sorunların gündeme taşınması ve çözümü konusunda yürüttüğü çalışmalar için tekrar kutluyorum.” Dedi. Herkesin potansiyel engelli adayı olduğunu ifade eden Mandalı ”Önemli olan toplum olarak bu durumu kabullenmek sizlerin yaşam koşullarını göz önünde bulundurarak sizlere yönelik girişim ve çabaları ortaya koyabilmektir. Sizleri anlamak, anlatmak, duygularınıza tercüman olmak, sorunlarınıza çözüm bulmak, sosyal hayatımızla kaynaştırmak, duygusal ve sosyal gelişmelerinize katkıda bulunmak, dayanışmalarınızı geliştirmek, günlük yaşamlarınızı kolaylaştırmak, hayatlarınızı anlamlı hale getirmek hepimizin ortak görevidir.” Dedi. Kapaklı Belediyesi olarak her zaman ve her yerde engellilerin hizmetinde ve emrinde olduklarını ifade eden Mandalı, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Dedi.

DOYASIYA EĞLENDİLER

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlama programı TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Ses sanatçısı Sevim Seçkin verdiği konser ile son buldu. Engelliler ve davetliler Sevim Seçkin’in seslendirdiği türküler ile doyasıya eğlendiler.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459