Genç ilçenin güler yüzlü Kaymakamı

Kapaklı’nın çiçeği burnunda Kaymakamı Mehmet Yüzer, görev geleli kısa bir süre olmasına rağmen ilçede yaşayanların gönlünü kazanmayı bildi. Evli ve 3 çocuk babası olan 41 yaşındaki Kaymakam Yüzer ile 6 ay önce geldiği Kapaklı ve özel hayatına dair konuştuk, samimi cevaplar aldık.

Genç ilçenin güler yüzlü Kaymakamı
banner301

Çerkezköy Bakış - İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Kasım 2016 tarih ve 2016/861 sayılı müşterek Kararname ile Sinop Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili görevini de yürüten Sinop Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, geçtiğimiz 9 Ocak günü görevine başlayarak, Büyükşehir yasasının ardından ilçe olan Kapaklı’nın 3. Kaymakamı oldu. Göreve geldikten sonra halk toplantılarına başlayan ve hem mahalle mahalle gezerek, hem de makamında kabul ederek vatandaşların istek, talep ve şikayetlerini dinleyen Kaymakam Yüzer, bunların yerine getirilmesi içinde bürokratlarına gerekli talimatları veriyor.
 

HALK TARAFINDAN SEVİLİYOR

Her fırsatta semt pazarını da inen ve burada esnaf ile vatandaşlarla sohbet eden Kaymakam Yüzer, göreve geleli 6 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen, güler yüzüyle ve egosuz halleriyle halkın gönlünde taht kurmayı başardı.
 

ARKADAŞLARIN SORULARINI CEVAPLADI

Gazetemiz muhabirleri Uğur Arslan ve Uğur Bingöl, Kaymakam Yüzer’i makamında ziyaret etti ve gündeme ilişkin ve özel yaşantısıyla ilgili sorular yönetti. Kaymakam Yüzer tüm içtenliğiyle cevap verdi. Kapaklı’nın her geçen gün büyüdüğünü belirten Kaymakam Yüzer, “ Kapaklı ve beraberindeki Çerkezköy, her yıl bünyesine küçük bir ilçeyi katıyor. Şair’in dediği gibi ‘İnsan su misalidir’ suyu iyi yönetirseniz topraktan verim alırsınız, temizlik için vazgeçilmezdir ama iyi yönetilmezse sel olur, canı da malı da alır. Bu yüzdendir ki, insan göçünü iyi yönetmeliyiz” dedi.
 

“ÇALIŞMALAR HIZLANACAK”

Yeni hükümet konağının yapımı ile ilgili konuşan Kaymakam Mehmet Yüzer, “Ramazan şartlarından dolayı işçiler biraz ağırdan çalışıyor. Fakat yüklenici firma ile görüştük. İnşallah ramazandan sonra daha da hızlanacak ve en kısa zamanda Kapaklı yeni Hükümet Konağına kavuşacak.” dedi.


 

SOSYAL YAŞAMA İHTİYAÇ VAR

Kapaklının ihtiyacının ekonomik alanda olmadığını, eğitim, okul, kültür ve sanat, sosyal yaşam projelerin asıl ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Mehmet Yüzer, “Bu ihtiyaçları bugün karşılamazsak yarın ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bugün açmadığımız her okul, 10 yıl sonra hapishane demektir. 81 ilden de vatandaşımızın yaşadığı, kozmopolit ve genç ilçe olmak güzel bir zenginlik. Yüzlerce kültürün bir arada olmasından daha güzel bir şey yoktur. 60 sene önce İstanbul’da çiğköfte, lahmacun yoktu. Neden, Urfalılar İstanbul’da yoktu. Fakat şimdi istediğimiz her yörenin meşhur lezzetini bulmak imkanına sahibiz. Bu da farklı kültürlerin bir araya gelmesinin güzel yanları. İnsanlar yeni zevk ve tatlar arıyor, insanların arasında kurulan bu köprüler kardeşliği de perçinliyor.” dedi.
 

“İŞSİZLİK ORANI GENELİN ALTINDA”

banner287
Yüzer, ilçedeki istihdam konusuna da değindi. İşsizlik oranının Türkiye geneli ortalamasının altında olmasının avantajlarında bahseden Kaymakam Yüzer, “Vatandaşların bir meşguliyetinin olması ilçedeki asayiş olaylarının sayısını düşürür. İnsanların işi var ve bu da alım gücü demek. Bugün hala fabrikalarımızın önünde vasıflı, vasıfsız işçi aranıyor.  Vatandaş üç vardiyalı şekilde çalıştığında yapacak bir şeyi kalmıyor. Evden işe, işten eve gidiyor ve vatandaşların sosyal ihtiyaçları da buna eklenince olumsuz bir durumla karşılaşılmıyor.” şeklinde konuştu.


 

BAKIŞ GAZETESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Röportajımız esnasında basına verdiği önemden de bahseden Mehmet Yüzer, gazetemize de teşekkür etti. Yüzer, “Bir ilçeye gitmeden önce mutlaka o ilçe hakkında bilgi sahibi olmak isteriz ve buna da en çok yardımcı olan birim yerel basındır. Özellikle bir kamu çalışanı ya da bir işveren bu bağlamda yerel basından çokça faydalanabilir. Kaldı ki, her akşam TV’de izlediğimiz haber bültenleri de yine illerde görevli olan yerel basın mensuplarının emeklerinin ardından önümüze gelmiş oluyor. Demokrasisi güçlü ülkelerde yerel medya güçlüdür. Ben Çerkezköy ve Kapaklı’da etkin ve günlük şekilde hizmet veren siz Bakış Gazetesi’ne teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
 

“NÜFUS GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI”

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün Kapaklı’da yapmayı planladığı hastaneye ilişkin de konuşan Mehmet Yüzer, nüfus artışının göz önünde bulundurularak bir planlama yapılması gerektiğine dikkat çekti. Yüzer, “Sanayicinin Çerkezköy ve Kapaklı ile henüz bir bağı oluşmamış. Kendisini buranın bir ferdi olarak görmüyor. Bu ilçeden ekmek kazanıyorum, bu ilçenin vatandaşı fabrikamda çalışıyor deyip bir şeyler yapmak lazım. Hiç yapmıyor demiyoruz ama daha fazla teşvik edilmesi lazım.  Son olarak Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi tarafından Kapaklı’ya Hastane sözü vermişti. Bu Hastaneyi de yaparken yatak sayısından çalışacak bölümlere kadar iyi değerlendirmek lazım. Nüfus artışını göz önünde bulundurarak iyi bir yere yapılması lazım. 100 yataklı bir hastane bugün için yeterli ama 7 sene sonra hizmette aksamalar olur. Bu sebepledir ki hastaneye ulaşımdan, yatılacak yatak sayısına kadar iyi şekilde planlanıp yapılmalıdır.” dedi.
 

“ÇOK ŞEY KAYBEDERİZ”

Kaymakam Mehmet Yüzer, vatandaşlarla diyalog kurarken hiç zorluk yaşamadığını ve kapısının herkese açık olduğunu vurgulayarak, “Kapaklı’da vatandaşlarla iletişim kurarken hiç sorun yaşamıyorum. İnsanlarla diyaloglarımın iyi olduğuna inanıyorum. Ben işçi çocuğun, sobalı evde yer sofralarında büyüdüm ve bundan da gurur duyuyorum. Şimdi bazen insanları anlamak için onlarla bir payda olması lazım. Fakirliğin, insanların eğitimine, sağlığına, geleceğine engel olmaması gerekiyor. Bir işçi çocuğu, ‘Ben ileride doktor olmak istiyorum, kaymakam olmak istiyorum, cumhurbaşkanı olmak istiyorum’ diyebilmeli. Eğer işçi çocuğu, küçük memur çocuğu bunu demezse çok şey kaybederiz.” ifadelerine yer verdi.


 

EN ÇOK ÇOCUKLARIMLA VAKİT GEÇİRMEYİ SEVİYORUM

Kapaklı’ya geldiği günden bugüne güler yüzlülüğü ile kamuoyunun ve vatandaşların sevgisini kazanan, Kaymakam Mehmet Yüzer evli ve 3 çocuk babası. Kırıkkaleli. Şevket, Nafiz ve Kuzey Emir isimli üç erkek çocuğunun olduğunu söyleyen Yüzer, en çok çocukları ile beraber vakit geçirmekten hoşlandığın kaydetti.
Hangi takımlı: Futbol ile pek ilgilenmiyorum ama Galatasaray Üniversitesi mezunuyum, bu sebeple Galatasaray’a sempati duyuyorum.
En sevdiği sporcu: Muhammed Ali
En sevdiği sanatçı: Neşet Ertaş
Hobileri: Yürümek, belgesel izlemek, satranç oynamak ve yüzmek
En sevdiği yemek: Keme kebabı ve lahmacun
En sevdiği film: Cesur Yürek
En sevdiği özelliği: Güler yüzlü olması
En sevmediği özelliği: Hayır demekte güçlük çekiyor olması

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306