Kapaklı ilçe oluyor; Karaağaç, Kapaklı’ya bağlanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına dün sunulan kanun tasarısında Kapaklı’nın ilçe olması, Karaağaç ile birlikte Bahçeağıl, Yanıkağıl, Karlıköy, Pınarça ile Uzunhacı Köyü’nün Kapaklı’ya bağlanması ön görülüyor. Kanun tasarını değerlendiren Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, ‘Büyükşehir Belediyesi Kanunu taslağının yasalaşması halinde AK Parti’ye geçeceğini söyleyerek, ‘‘bu müjdeli haberin geldiği gün Kapaklı’da geniş kapsamlı bir kutlama programı düzenleyeceğiz’’ dedi.

Kapaklı ilçe oluyor; Karaağaç, Kapaklı’ya bağlanıyor
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.
KAPAKLI İLÇE ÖNGÖRÜLÜYOR
Tasarının Tekirdağ’ı ilgilendiren bölümünde Tekirdağ’ın büyükşehir ilanı ile birlikte Kapaklı, Ergene ve Şüleymanşah isimli ilçeler kurulması ön görülüyor.
KARAAĞAÇ VE KÖYLER KAPAKLI’YA BAĞLANACAK
‘Tekirdağ ilinde Tekirdağ belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere Tekirdağ merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Süleymanşah ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur. Kapaklı Belediyesi merkez olmak üzere Kapaklı ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur. Marmaracık Belediyesi merkez olmak üzere Ergene ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur’ denilen kanun tasarısında Kapaklı’ya Karaağaç beldesi ile Bahçeağıl, Yanıkağıl, Karlıköy, Pınarça ile Uzunhacı Köyü’nün bağlanmasına, Ergene İlçesi’ne Çorlu’dan Sağlık ile Yeşiltepe Mahallesi ile Ulaş Belediyesi, Misinli Belediyesi, Velimeşe Belediyesi, Paşaköy, Pınarbaşı, Ahımehmet, İğneler, Vakıflar, Esenler, Kırkgöz, Bakırca, Karamehmet ile Yulaflı Köyleri’nin bağlanması ön görülüyor.
GENEL KURUL’DA SON HALİ VERİLECEK
Kanun tasarısı komisyonlarda ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldükten sonra kanunlaşacak.
MANDALI “YASALAŞIRSA AK PARTİ’YE GEÇECEĞİM’’
banner287
Kanun tasarını değerlendiren Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, ‘Büyükşehir Belediyesi Kanunu taslağının yasalaşması halinde AK Parti’ye geçeceğini söyleyerek, ‘‘bu müjdeli haberin geldiği gün Kapaklı’da geniş kapsamlı bir kutlama programı düzenleyeceğiz’’ dedi.
TASARININ GEREKÇESİ AÇIKLANDI
Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın gerekçesinde, yönetim, planlama ve koordinasyon açısından belediye sınırı mülki sınır olacak biçimde optimal ölçekte hizmet üretebilecek güçlü yerel yönetim yapılarının varlığına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.
13 BÜYÜKŞEHİR KURULUYOR
Gerekçede, 5216 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 2004'ten bugüne kadar İstanbul ve Kocaeli illerinde uygulanan kamu hizmetlerinin sunumunda etkinlik sağladığının görüldüğü belirtilerek, şöyle denildi: "Hazırlanan kanun tasarısı, bu düzenlemenin mevcut 14 büyükşehir belediyesinin yanı sıra yeni kurulacak 13 büyükşehir belediyesi için de uygulamaya konulmasını öngörmektedir. Ülkemizde son büyükşehir belediyesinin kurulması üzerinden 12 yıl geçmiş bulunmaktadır. Geçen 12 yıllık süre sonrasında idari, ekonomik ve sosyal nedenlerle yeni büyükşehir belediyelerinin kurulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.Kanun tasarısıyla Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürülmüş, İstanbul ve Kocaeli'ne benzer biçimde bu illere ilaveten Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun illerindeki büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırı haline getirilmiştir. Kanun tasarıyla bu illerdeki büyükşehir sınırları içindeki belde belediyeleri ve orman köyleri dahil köylerin tüzel kişilikleri kaldırılmakta, büyükşehire dönüştürülecek illerde en az bir ilçe kurulmakta, büyükşehir olmayan 52 ilde, nüfusu 2000'nin altındaki belde belediyelerinin tüzel kişiliğine son verilmektedir. Hazırlanan tasarının getirdiği düzenleme çerçevesinde 56 milyon vatandaşımız büyükşehir belediye sınırlan içinde yer alacaktır."
1591 BELDE BELEDİYESİNİN TÜZEL KİŞİLİĞİ KALDIRILIYOR
Tasarıyla 29 il özel idaresi, 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliğinin sona erdiği, büyükşehir sınırlarındaki beldeler mahalleleriyle, köyler ise mahalle olarak ilçe belediyelerine katıldığı bildirilen gerekçede, diğer illerde tüzel kişiliği sona erdirilen belde belediyelerinin ise köye dönüştürüldüğü belirtildi.
Gerekçede, "Kanun tasarısıyla, mevcut yerel yönetim yapısı ile yerel nitelikteki kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde sunulması olanağı kalmayan bazı illerde, bu hizmetlerin vatandaşlarımızın artan beklentilerini karşılayabilecek nitelik ve kabiliyetle donatılmış, ideal ölçekte etkin hizmet sunma potansiyeline sahip yerel yönetimlerce sağlanması öngörülmekte ve bu doğrultuda düzenleme yapılmaktadır" ifadeleri kullanıldı

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
şakir
şakir - 6 yıl Önce

haberde de belirtildiği gibi sadece öngörülüyor. komisyonlarda ne olacağı belli olmaz. dereyi görmeden paçayı sıvamamak lazım derim.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493