Kapaklı Zafer’i kutladı

30 Ağustos Zafer Bayramının 94’ncü yıldönümü Kapaklı’da coşku ile kutlandı.

Kapaklı Zafer’i kutladı
banner301
Çerkezköy Bakış - 30 Ağustos Zafer Bayramının 94’ncü yıldönümü Kapaklı’da coşku ile kutlandı. Atatürk anıtına konulan çelenklerin ardından kutlama programı Kapaklı Kaymakamlığı makamında yapılan tebrikat programı ile devam ederek son buldu.

GENİŞ KATILIM

Dün saat 11.00’da başlayan kutlama törenine Kapaklı Kaymakam Vekili Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Tekin Oruç, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Adem Tuncel, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin, CHP Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin, Kapaklı MHP İlçe Başkanı İsmail Türker, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, İlçe Kurum Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasiler ve Okul Müdürleri katıldı.

ÇELENK KONULDU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama töreninde Kaymakamlık, Garnizon ve Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk büstüne sunuldu. Çelenk sunumunun ardından Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Tekin Oruç günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

“ZAFERİMİZİ KUTLAMAK ADINA BERABERİZ”

Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Tekin Oruç günün anlam ve önemini belirten konuşmada şunları söyledi: Bugün; asil Türk Milleti ve kahraman Türk ordusunun ebedi Başkomutanı ulu önder Atatürk’ün önderliğinde milleti ile bütünleşerek 94 yıl önce gerçekleştirdiği bu büyük zaferi kutlamak için bir aradayız. Balkan ve birinci dünya savaşı yenilgileriyle Osmanlı İmparatorluğu çökmeye başlamış batılıların deyimi ile ‘Hasta Adam’ haline gelmişti. Sevr anlaşması ile bu devletler, topraklarımızı aralarında paylaşmış, Türk Milletini vatansız bırakmayı amaçlamışlardı. Ancak asırlardır hür yaşamış olan Türk Milleti , buna karşı çıkarak Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Samsun’da Kurtuluş Savaşını başlatmıştı. Doğuda Ermenilere, Güneyde Fransız ve İngilizlere karşı mücadeleler kazanılmış, Batı cephesi orduları birinci ve ikinci İnönü muharebelerindeki ilk başarıların ardından Sakarya’da Yunan ordusunu durdurmuş, düşman Eskişehir-Afyon hattına çekilerek bu hattı tahkim etmeye başlamıştı. Memlekette sanayi yok denecek seviyede, tarım ilkel metotlarla yapılıyor, üretim kişilerin ihtiyacını zor karşılıyordu. Birinci Dünya Savaşı elde avuçta kalan son kalıntıları da silip süpürmüş, Yunan işgali ile de Anadolu artık nefes alamaz hale gelmişti. Türk Kurtuluş Savaşının gerçek kıymeti işte, bu yoktan var oluşta yatmaktaydı.
banner287“BU ZAFER EN BÜYÜK ESERDİR”

Oruç konuşmasının devamında ise, “26 Ağustos 1922’de Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde başlayan büyük taarruz, 28-29 Ağustos günlerinde başarı ile gelişmiş düşman teslime zorlanmış ve 30 Ağustos 1922 günü yapılan Başkomutan Meydan Muhaberesi ile Türk Ordusu kesin zafere ulaşmıştı. Türk Ordusunun milleti ile bütünleşerek, birlik ve beraberlik içinde azim ve sabırla maküs talihini parçalayışının en büyük eseridir. Bugün hep birlikte Atatürk idealinin çizdiği yolda, milletçe, milli birlik beraberlikten doğan, büyüyen ve gelişen Millet, Devlet olmanın kıvancını paylaşıyoruz. 30 Ağustos Zaferinin 94’ncü yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu içerisinde bu toprakları kanları ile sulayan aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi saygı ile anıyoruz.” şeklinde konuştu.

“YENİ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TEMEL TAŞIDIR”

Tekin Oruç son olarak, elde edilen zaferin yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşı olduğunu vurguladı. Oruç, “Bu zafer Türk Milletinin özgürlüğüne, bağımsızlığına ve ülke bütünlüğüne olan inancının eseridir. Türk Silahlı kuvvetleri olarak, yüce Türk Milletinden aldığımız güç ve kuvvetle bugün üzerinde yaşadığımız, Atalarımızın bize emanet ettiği şehit kanları ile sulanmış, aziz vatanımızı korumaya, Atatürk’ün bize miras bıraktığı çağdaş, modern, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatmaya, bu uğurda dün olduğu gini bugünde canımızı seve seve vermeye hazırız.” dedi.

TEBRİKLERİ KABUL ETTİLER

Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Tekin Oruç’un konuşmasının ardından kutlama programı Kapaklı Kaymakamlığı’nda yapılan tebrikat programı ile devam etti.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459