Karataş: Fitne-fesat adam öldürmekten daha beterdir

Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında Kapaklı’da Samsunlular Derneği tarafından etkinlik düzenlendi.

Karataş: Fitne-fesat adam öldürmekten daha beterdir
banner301
PROGRAM DÜZENLENDİ

Programa Kapaklı Kaymakam Vekili Ahmet Büyükçelik, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, İlçe Emniyet Müdürü Adem Tuncel, İlçe Müftüsü İsa Aktaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, siyasiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye meclis üyeleri ile Kapaklılılar katıldı. Programda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra  Türkiye Kuran-ı Kerim okuma yarışması birincisi Hami Edis tarafından  Kuran-ı Kerim tilavet edildi.  

KUR’AN ZİYAFETİ SUNDU

Programa saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Sonrasında Türkiye Kuran-ı Kerim okuma yarışması birincisi Hami Edis tarafından  Kuran-ı Kerim tilavetinde bulunuldu.

ÖNDER: KATKI SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Samsun tarihini anlatan sinevizyon gösterimi sonrasında  Kapaklı Samsunlular Derneği Başkanı Mustafa Önder programın açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında derneğin çalışmalarını anlatan Önder “Vatan-millet, Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı her Samsunlunun olduğu gibi bizler de gittiğimiz her yerde birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı başarmış, yaşadığımız yerlere kültürümüzü aktararak gelişimine katkı sunmaya devam etmişizdir. Bu anlamda Kapaklımızın gelişimi için sosyal dernekçilik adına bu tür faaliyetlere ara vermeden devam edeceğiz. Bu vesile ile daha önceki zamanlarda ve 15 Temmuz akşamında hayatını kaybeden  şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık ve sıhhat diliyorum” dedi.

MANDALI: HER ZAMAN ÖRNEK OLMUŞLARDIR

Kapaklı  Kaymakam Vekili Ahmet Büyükçelik yaptığı konuşmada Samsun’un milli mücadeledeki yeri ve önemine değindi. Program, Başkan Mandalı'nın konuşması ile devam etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 yılında Kurtuluş Mücadelesini başlattığı Samsun’un, Cumhuriyet tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu  belirten
Başkan Mandalı “Geçmişten beri Vatanına, Milletine ve Cumhuriyeti’ne sahip çıkan Samsunlular, her zaman örnek vatandaşlar olmuşlardır.” diye konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ
banner287

Samsunluların, Dernek faaliyetleri anlamında önemli işlere imza attığını kaydeden Mandalı şunları söyledi: “Bizler de Kapaklı Belediyesi olarak tüm derneklere olduğu gibi Samsunlular derneğimize de imkanlarımız dahilinde katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Samsunlu kardeşlerimize, Kapaklı’ya kazandırdıkları değerlerden ötürü bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her alanda birlik ve beraberliğimiz artarak devam edecek.”

“İSLAM BARIŞ VE TEVHİD DİNİDİR”

Program, Prof. Dr. Mustafa Karataş'ın sohbeti ile devam etti. Mustafa Karataş konuşmasında birlik ve beraberlik konusunun altını çizdi. Fitne ve fesada imkan tanımanın insan öldürmekten daha kötü olduğunu ifade eden Karataş, “Allah Teala  Kur’an’ı Kerim'de  ‘Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, sakın ayrılmayın, parçalanmayın, dağılmayın’ buyuruyor. Çünkü  İslam barış ve tevhid dinidir. Tevhid birlik demektir. Dinimiz fitneyi şiddetle yasaklar.  Fitne çıkarmak, hainlik yapmak, ülkeyi bölmeye çalışmak, fırka fırka olmak insan katletmekten daha beterdir. Çünkü her fitne ve fesadın sonu adam öldürmeye varır. Bu neden hepimiz tek vücut olarak fitneye imkan tanımamak adına bir gayret içerisinde olmalıyız.” dedi.

“AYNI RESMİN İÇERİSİNDE YER ALMALIYIZ”

Hz.Peygamber’in hangi iş olursa olsun kolaylaştırılmasından yana tavır sergilediğini kaydeden Karataş “Peygamber Efendimiz, İslam Dinini  insanlara sevdirmekten yana  yüzlerce güzel kelamla  bizlere hitap etmiştir. Dinimiz her şartta birlik olmayı emrederken bölünmeyi ve  kutuplaşmaya şiddetle men eder. Cemaat olabiliriz ama aynı resmin içerisinde yer almalıyız. Ayrı sınırlar, ayrı devletçikler bizim iştahımızı kabartıyorsa fitneye su taşıyoruz demektir. Hangi meşrepten olursa olsun, hepimizin kardeş olduğumuzu unutmadan  İslam çatısı altında birbirimize sahip çıkmalıyız. Rengin, ırkın hiçbir önemi olmadığını, birbirine üstün olmadığı bilinci ile iman ve kardeşlik üzere hayatımızı sürdürmeliyiz.” diye konuştu.

“SAĞLAM DURACAĞIZ”  

Karataş özetle şunları söyledi: “Ülkesinde zulme maruz kalan milletler bizim ülkemize sığınıyorlar. 15 Temmuz’da darbeci hainlerin planladıkları şeyler olsaydı  biz nereye gidecektik? Gidecek yerimiz yok, bütün mazlumlar, mağdurlar buraya geliyor. O zaman biz sağlam duracağız. Bizi ayrıştıran hiçbir söylem ve fiil içerisinde olmamalıyız. Dinimiz, tefrikaya düşmemeyi,  insanlarla alay etmemeyi, kaş, göz işareti yapmamayı, lakap takmamayı, ön yargılı olmamayı, birilerinin ayıbını araştırmamayı, gıybetten uzak durmayı, haset ve kine mağlup olmamayı, kibir ve gurura imkan tanımamayı emredip selamı ve muhabbeti yaygınlaştırmayı emreder. İşte biz bütün bu emirlere sıkı sıkıya sarılırsa birliğimize hiçbir kuvvet zarar veremez.”  

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Programda Kapaklı Samsunlular Derneği Başkanı Mustafa Önder ve Yönetim Kurulu Üyeleri, programa katılması nedeni ile   Prof. Dr. Mustafa Karataş, Kapaklı Kaymakam Vekili Ahmet Büyükçelik, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Kapaklı Samsunlular Derneği Şölen Ağalığını yürüten Şenol Batum ile iş iş adamlarına plaket takdim etti.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459