Kentsel dönüşüme mola

Kapaklı Belediyesi ekim ayı olağan meclis toplantısına bir önceki meclis toplantısında imar komisyonuna havale edilen kentsel dönüşüm talebi damga vurdu. Çok sayıda Kapaklılı vatandaşın da izlediği toplantıda kentsel dönüşüm talebi şimdilik askıya alınırken, karar oy çokluğu ile alındı.

Kentsel dönüşüme mola
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Kapaklı Belediyesi ekim ayı belediye meclis toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.
VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ
Kapaklı Belediyesi ekim ayı olağan meclis toplantısı Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında önceki gün gerçekleştirildi. Saat 14.00’da başlayan toplantıya tüm meclis üyeleri eksiksiz katıldı. Toplantıyı AK Parti Kapaklı Belde Başkanı Ali Osman Orhan, CHP Kapaklı Belde Başkanı Kenan Seçkin ile çok sayıda Kapaklılı da izledi.
İMAR KOMİSYONUNA GÖNDERİLDİ
Açılış ve yapılan yoklamanın ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından da gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündemin üçüncü maddesini oluşturan Şaban Acar, Fikret Bıyık, Erdem Ekkazan ile Ferhat Yıldız’ın imara ilişkin verdiği dilekçeler yapılan bilgilendirmenin ardından görüşülmek üzere imar komisyonuna havale edildi.
İLLER BANKASI’NDAN 80 BİN TL KREDİ KULLANILACAK
Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün kanalizasyon ve kollektör hattı projelendirilmesi için İller Bankası’ndan kredi kullanılması talebi de yapılan görüşmelerin ardından kabul edildi. Yapılan bilgilendirmede İller Bankası’ndan 80 bin TL kredi kıllanılmasına oy birliği ile karar verildi.BUDAPEŞTE GEZİSİNE KATILACAK İSİMLER BELLİ OLDU
Bir sonraki gündem maddesinde Budapeşte’ye düzenlenecek inceleme gezisine katılacak isimler belirlendi. Yapılan görüşmelerde CHP’li meclis üyesi Nedim Yılancı bu tür gezilerin sık sık düzenlenmesinin doğru olmadığını söylerken Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, “inceleme gezilerine herkes bir kez gidiyor. Daha fazla gitmeleri mümkün değil’’ dedi. Budapeşte’ye düzenlenecek inceleme gezisine belediye personellerinden Seyit Ahmet Akkuş, Olcay Burak Gökçe ve Özer Celayer’in katılmasına oy çokluğu ile karar verdi.
banner287
İMAR KOMİSYONUNUN TAVZİYE KARARI OKUNDU
Bir önceki meclis toplantısında görüşülmek üzere imar komisyonuna havale edilen ‘kentsel dönüşüm’ konusu da görüşülerek karara bağlandı. İlgili gündem maddesinin görüşülmesine geçilmeden önce imar komisyonunun ’komisyonumuza havale edilen kentsel dönüşüm konusu incelenmiş, 4 Mart 2011 tarih ve 30 No’lu oy birliği ile alınan meclis kararında olduğu gibi 1’nci etapta hali hazır harita yapımı, plan ön araştırma, jeolojik etüt çalışmaları planlanıp nazım plan yapılması aşamasında, imar planı ve revizyonu ile çözülemeyecek yerler tespit edilerek gerekli görülürse kentsel dönüşüm alanları belirlenmesine, ihaleyi alan firmanın ilk etapta kentsel dönüşüme uygun gördüğü bir alanda avam proje hazırlayarak meclise sunmasına karar verilmiştir.’ Şeklindeki tavsiye kararı okundu.
“UCU AÇIK BİR KARAR YETKİ VEREMEYİZ’’
İmar komisyonunun tavsiye kararının okunmasının ardından konu görüşmeye açıldı. İrfan Mandalı, kentsel dönüşümün rafa katlığını söylerken AK Partili belediye meclis üyesi Ali Bayhan, imar komisyonunun tavsiye kararına yetki veremeyeceklerini belirterek “imar komisyonunun tavsiye kararı ucu açık bir karardır.  Meclis, ucu açık olan kararı oylayamaz, böyle bir karara yetki veremeyiz.’’ yorumunda bulundu.
“HALK DÜŞÜNÜLMÜYOR, SİYASET YAPILIYOR’’
Doğuş’un ardından söz alan bir başka AK Partili belediye meclis üyesi Hasan Acar ise karara verilen tepkilere yönelik olarak “Kapaklı halkı düşünülmüyor, arkadaşlar siyaset yapıyor. Halkı kimse mağdur etmek istemiyor. Ucu açık bir karar alındı, biraz zaman gerekli. İnsanlar dönüşümü anlamalı. Şu an için Kapaklı’da kentsel dönüşüm yok. Ben şahsım olarak arabaya binerek beldeyi gezdim. Sizler de gezerseniz 2 katlı harebe binaları görürsünüz. Bu konular eğer revizyonla çözülemezse, o zaman dönüşüm gündeme gelir. Ancak, biz halkı mağdur edecek bir şey varsa da bunu onaylamayız.’’ Diye konuştu.
“BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR’’
“Hem halkımız hem meclis üyeleri kentsel dönüşümle ilgili kesin bir bilgiye sahip değil.’’ Diyen Başkan Mandalı “Sulukule’de yaşayan vatandaşlar hazine üzerine ev yapmalarına rağmen mağdur edilmedi, buradakilerin edilmesi de mümkün değil. Ancak, siz kentsel dönüşümle ilgili net bilgiye sahip olmadığınız için şu anda dönüşüm iptal edildi. Bu konu hakkında araştırmalar yapılacak, ondan sonra konuşulacak. Eğer o zaman yine istenmezse dönüşüm olmayacak.’’ İfadelerini kullandı.
“KARARI KALDIRIKEN DE VERİRKEN DE YANLIŞ YAPTINIZ’’
Mandalı’nın sözleri üzerine yeniden söz alan Ali Bayhan, Kentsel Dönüşümle ilgili yapılan iki toplantının ardından Atatürk Mahallesi için  kentsel dönüşüm kararının kaldırıldığını ifade ederek “Kentsel Dönüşüm kararını alırken de kaldırırken de hata yaptınız. Belediye Meclisi ancak oradaki dönüşümü kaldırabilirdi. Siz hem kararı aldınız, hem de tepki gelince kaldırdınız. Bugün itibariyle kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar bitsin istiyoruz. Eğer hala revizyonla çözülemeyen yerler varsa, o zaman konuyu gündeme getirin, konuşalım.’’ İfadelerini kullandı.
OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Görüşmelerin ardından imar komisyonunun tavsiye kararı “4 Mart 2011 tarih ve 30 nolu oy birliği ile alınan meclis kararında olduğu gibi, kentsel dönüşüm için belediye meclisinden talep edilen yerlerin belirlenmesinden önce 1. Etapta halihazır harita yapımı, plan ön araştırma, jeolojik etüt çalışmaları, tamamlanıp nazım, uygulama imar planı revizyonu çalışmalarının tamamlanmasının beklenmesine uygun olduğu karar verilmiştir.’ Şeklinde oylandı. Oylamada Nedim Yılancı ile Ayhan Arslan red oyu kullanırken tavsiye kararı oy çokluğu ile kabul edildi. Gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından Kapaklı Belediyesi ekim ayı olağan meclis toplantısı sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493