banner354

Kurban satış ve kesim yerleri belirlendi
Çerkezköy Bakış - Kurban Bayramına sayılı günler kala Kapaklı’da kurban satış yerleri belirlendi. Atatürk Mahallesi Aşıklar Sokak üzerinde bulunan 1578 adanın (Kapaklı İlçe Mezarlığı yanı) geçici kurbanlık hayvan satış yeri olarak belirlendiğini belirten Kapaklı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri “Geçici kurbanlık hayvan satış yeri yanı, Cumhuriyet Mahallesi Çamlıca Öğrenci Yurdu kesim yeri,Atatürk Mahallesi Şehitler Camii yanı ,İsmetpaşa Mahallesi Emlak konutları Çınar 4-5 Blokları altı,Cumhuriyet Mahallesi Belediye Garajı ,Karaağaç Mahallesi Belediye Garajı kurban kesim yerleri olarak belirlendi” dedi.

GEREKLİ KURALLAR BELİRLENDİ

Trakya’nın Şap hastalığından aşılı arilik statüsü kazanması için bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde hastalığın kontrol altına alındığını, 2007 yılı Kasım ayından itibaren de Trakya’da şap hastalığının görülmediğini belirten yetkililer “Genelgelerle Trakya’ya yapılabilecek şap hastalığına duyarlı canlı hayvan (Çift Tırnaklı Hayvanlar) sevkleri için kurallar belirlenmiş olup, söz konusu kurallar dışında Trakya’ya şap hastalığına duyarlı canlı hayvan sevkine izin verilmemektedir. Anadolu’dan Şap hastalığından ari bölge olan Trakya’ya Şap hastalığına duyarlı hayvan sevkleri OIE kuralları çerçevesinde yapılacak” dedi.

VATANDAŞLARA TAVSİYELERDE BULUNDULAR

Yetkililer vatandaşların kurban alımlarında dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunarak “Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalıdır. Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı veya en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır. Hayvanların bulunduğu işletmenin 10 km çevresinde en az 3 aydır Şap hastalığı görülmemiş olmalıdır. Hayvanlar sevk öncesinde 30 gün süre ile bir işletmede izole edilmeli, bu süre sonunda bütün hayvanlar Şap virüsü varlığı yönünden teste tabi tutulmalı (Şap Enstitüsü Müdürlüğü) ve sonuçlar negatif olmalıdır. Hayvanlar bulundukları işletmeden yüklemenin yapılacağı yere nakledilirken Şap hastalığı enfeksiyonuna maruz kalmamış olmalıdır. Hayvanların sevkleri yetkilendirilmiş Resmi Veteriner Hekimler tarafından yapılacak ve sevk için Hayvan Sevklerine Mahsus Yurtiçi Veteriner Sağlık Raporu, Aşılama Serumlama Makbuzu, Dezenfeksiyon Belgesi ve Trakya’ya Hayvan Nakilleri Takip Formundan oluşan sevk belgeleri hazırlanacaktır. Yukarıdaki şartları yerine getirerek Trakya’ya Şap hastalığına duyarlı canlı hayvan getirmiş olan hayvan sahipleri, 7 gün içerisinde belgeleriyle birlikte bağlı olduğu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirimde bulunarak, hayvanlarının Türkvette kendi işletmelerine naklini sağlayacaklar” dedi.

BELGESİZ HAYVAN GETİREN ARAÇ SAHİBİNE 1544 TL CEZA

Trakya’nın Şap hastalığından aşılı arilik statüsünün korunabilmesinde hayvan hareketlerinin kontrolünün önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Kapaklı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri, “Belirlenen şartlara uymaksızın belgesiz olarak Bölgemize şap hastalığına duyarlı hayvan sevk edilmesi durumunda “Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmelik”, “Bulaşıcı Hayvan Hastalıkları İle Mücadelede Uygulanacak Genel Hükümlere İlişkin Yönetmelik” ve “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi” hükümleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda belgesiz olarak getirildiği tespit edilen canlı hayvanlar için sahiplerine hayvan başına sığır cinsi hayvanlar için 462 TL, Koyun ve keçi türü hayvanlar için 73 TL, Nakil vasıtası sahiplerine araç başına 1544 TL idari para cezası uygulanır ve hayvanlar tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en yakın kesimhanede kestirilir. Hayvan hareketleri tüm yıl boyunca devam etmekle birlikte özellikle Kurban Bayramı dönemlerinde yoğunlaşmaktadır. Bölgemizin Şap hastalığından aşılı arilik statüsünün korunması için İl/İlçe Müdürlüklerimiz personelleri tarafından denetimler yapılmakta ve konu hakkında gelen ihbarlar vakit kaybetmeksizin değerlendirilmektedir” dedi.

Çerkezköy Bakış

Anahtar Kelimeler:
KapaklıKurban Bayramı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.