Mecliste hisse tartışması

Kapaklı Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis toplantısı, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı Başkanlığında gerçekleştirildi.

Mecliste hisse tartışması
banner301

8 gündem maddesi ile toplanan mecliste 3. madde de yer alan belediye hissesinin hissedarına satılması konusunda sözlü tartışmalar yaşandı. AK Parti Meclis Üyesi Metin Kanat, hissedarın 67 metrekarelik arsasına karşılık belediye hissesinin 85 metrekare olduğu ve bu nedenle satılmasından ziyade satın alınması gerektiğini söyledi.  Başkan Mandalı buna, yasaların müsaade etmediğini belirtti.

Çerkezköy Bakış - Meclis üyeleri Bakser Öztürk, Bahtiyar Büyükbüce ve Erol Özkan'ın mazeretli olarak katılmadığı  Kapaklı Belediyesi Temmuz Ayı Meclis toplantısı yapıldı. 8 Gündem maddesi ile toplanan meclis, bir adet dilekçenin gündeme alınmasını oy birliği ile kabul etti.  Gündemin 3. maddesinde yer alan Atatürk Mahallesi 864 ada 12 nolu parselin tamamı 152 metrekare arsada bulunan 85 metrekarelik belediye hissesinin hissedarına satılması konusu görüşüldü.  AK Parti Belediye Meclis Üyesi Metin Kanat, satışı düşünülen parselin 85 metrekare olması, hissedarına ait 67 metrekarelik arsanın ise daha az olması nedeni ile satışının yapılamayacağını belirtti. Başkan Mandalı mevzuatın buna engel olduğunu belirtip diğer maddeye geçmek istemesi sonrasında Metin Kanat, Başkan Mandalı'nın üyelere söz vermediği ve konuşmalarına engel olduğunu söyledi.
 

"O YERİ PEŞKEŞ ÇEKECEKSİNİZ"

Karşılıklı konuşmalar arasında Başkan Mandalı'nın 'siz tribünlere oynuyorsunuz' sözüne tepki gösteren Kanat, "Böyle bir satışın kanunda yeri yok. Şayet kanun buna engel getirmişse siz haklısınız o zaman yapacak bir şey yok. Ancak bu arsayı belediyenin almasında yasal bir engel yoksa bu arsayı satmaktansa belediyenin almasının doğru olacağını düşünüyorum. Görüştüğümüz madde konusunda yasa, belediyenin hissesinin fazla olması nedeni ile bu arsayı alabileceğine hükmediyor. Burada belediye arsasının daha fazla olması nedeni ile hissedar vatandaş değil bilakis belediyedir.  Siz burada tevhit yaptırıp, vatandaşa ufakta olsa o yeri peşkeş çekeceksiniz. Bunun açık olarak izahı budur" ifadelerine yer verdi.  
 

"KONUŞMA HAKKIMIZ VAR"

Üyelerin  sözünün kesilmesine  tepki gösteren bir diğer isim AK Partili Akın Yılmaz oldu. Yılmaz konuşmasında, "Meclis üyeleri halkın oyları ile seçilmiş, Kapaklı'nın menfaatleri doğrultusunda belediye meclisinde Kapaklı'nın haklarını savunmak üzere buradalar. Doğal olarak fikirlerini özgür bir şekilde ifade edebilmelidirler. Kaldı ki lafımızı kesmeniz hakikaten ahlaki değildir. Her belediye meclis üyesinin konuşma hakkı var. Sizden de özellikle rica ediyoruz. Bir daha lütfen arkadaşlarımız konuşurken onları küçük düşürücü cümleler kullanmayın. Burada bizim konuşma hakkımız var. Kaldı ki bizim söylediklerimiz Kapaklı'nın menfaatlerini sağlamaya yönelik. 152 metre kare yerin 85 metrekaresi belediyenin. Daha önce bunu konuşmuştuk. yüzde 50'nin üzerinde olan yerleri  satmayacağımız konusunda karar almıştık. Bu yer değerli bir yer. Bu yerin belediyede kalmasına taraftarız. Biz bunun için ret oyu kullanıyoruz. Bunun içinde polemiğe girmeye gerek görmüyoruz" diye konuştu.
 

"YASALARIN ÖNGÖRMEDİĞİ BİR ŞEY"

Mandalı ise, AK Partili Belediye Meclis üyelerine, arsayı bir başkasına satmak ya da belediyenin satın almasının mümkün olmadığını hatırlatarak, "5393 sayılı kanunun ilgili maddesinde  bu konuda sizin söylediğinize uyan bir şık bulunmamaktadır. Bulun getirin bende sizin gibi bu gibi yerlerin satılmaması konusunda hareket edeyim. Yasal olmayan ya da yasaların öngörmediği bir şeyi istemek tribünlere oynamaktır. Yasaların dışına çıkmamız mümkün değil" ifadelerine yer verdi.
 

banner287
"AMİR HÜKÜM BUDUR"

Konuya açıklık getiren bir diğer isim CHP Meclis üyesi İbrahim Erkal oldu. AK Partili belediye meclis üyelerinin konuyu çarpıttığını öne süren Erkal, "Arkadaşlarımız sanırım konuyu çarpıtıyorlar. Plan değişikliği ile olan değil, 18 madde uygulaması neticesinde eğer parsellerde hisse hasıl olursa yani düzenleme ortaklık payından gelen paylar 2886 ile satılamaz diyor. Bir diğer yasa Madde 14, paragraf  8 de satışın hissedarlarına yani bir ya da birkaç kişiye yapılabileceği yazılı.  Ancak ve ancak bunlara satabilir. 2886 ile yani bu kanuna göre arsa bir başkasına satılamaz. Amir hüküm budur. Bu maddeyi çoğaltarak bütün arkadaşlarıma dağıtmıştım. Buna göre imar planı değişikliği yok" değerlendirmelerinde bulundu.
 

"KAZAK GÖLÜNDE KAMALYA YETERSİZ"

Meclis toplantısı, Park ve Bahçeler Müdürlüğünden Vize Belediye Başkanlığının  20 adet kamelya ihtiyacı konulu dilekçesinin görüşülmesi ile devam etti. Gündem maddesi Plan Bütçe Komisyonuna sevk edilirken Akın Yılmaz, kent içerisinde bank ve kamelyaya ihtiyaç duyulurken Vize Belediyesinin talebinin karşılanmasının doğru olmayacağını belirterek, "Karaağaç’ta bir okulumuzun bahçesine kamelya konulması hususunda talebimiz olmuştu. Maalesef bu talebimiz kabul edilmediği gibi Kazak Gölü'nde insanımızın kamelya azlığı nedeni ile yerde oturduğunu görüyoruz. Bütün bu ihtiyaçlara rağmen Vize Belediyesine kamelya verilmesine anlam veremiyorum" şeklinde konuştu.
 

"EĞİTİM KONUSUNDA Kİ HASSASİYETİMİZİ BİLİYORSUNUZ"

Mandalı, Kapaklı Belediyesinin eğitime verdiği desteği herkesin bildiğini ifade ederek, "İlçemiz genelinde mevcut ihtiyaçlar kısa zamanda tamamlanacak. Özellikle eğitim konusunda belediyemizin ne derecede özverili olduğunu biliyorsunuz. İhtiyaç duyulması durumunda biz bütçemizin yüzde yüzünü eğitime harcayabiliriz. Kamelya ihtiyacımızı da zamanla karşılamış olacağız" şeklinde konuştu.
 

KOMİSYONLARA SEVK EDİLDİ

5. Gündem maddesinde  yeni açılan cadde ve sokaklardan birine İbrahim Dükanlı isminin verilmesi; 6. gündem maddesinde   Atatürk Mahallesi Hafızlar Sokak ile Aşıklar Sokak arasında kalan parka Alparslan Türkeş adının verilmesi hususları İmar Komisyonuna sevk edildi. Gündemin 7. maddesi olan Atatürk Mahallesi 872 ada 3 nolu parselde bulunan 41,34 metre kare belediye hissesinin  hissedarına satılması oy birliği ile kabul edildi.
 

2. OTURUM CUMA GÜNÜ

Başkan Mandalı, son gündem maddesi olan Atatürk Mahallesi 868 ada 6 nolu parsel tamamı 180 metrekare arsada bulunan 20 metrekarelik belediye hissesinin hissedarına satılması ve komisyonlara havale edilen gündem maddelerinin Cuma günü saat 16.00’da ikinci oturumda görüşülmesini önerdi.  Öneri  oybirliği ile kabul edildi

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306