Muhtarlar Çalıştayı Kapaklı’da yapıldı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 4. Muhtarlar Çalıştayı Kapaklı’da yapıldı.

Muhtarlar Çalıştayı Kapaklı’da yapıldı
banner301

• Muhabir: Özhan Ballı

Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları anlatıldı ve Çerkezköy’e yapılması planlanan Termik Santral görüşüldü.

Çerkezköy Bakış - Kapaklı Hawthorn Otel’de düzenlenen, Çalıştaya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Genel Sekreter Yardımcıları Tamer Dodurka, M. Zeki Gürcün, Fatih Ünsal ve Dr. Kaan Gaytancıoğlu, Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, İlçe belediye başkanları, daire başkanları ve 11 ilçeye bağlı 204 mahalle muhtarı katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan çalıştayda Büyükşehir Belediyesi’nin 1000 günlük görev süresince gerçekleştirilen faaliyetlerin anlatıldığı tanıtım filmi izlendi.
 

banner287
ÇALIŞTAYIN BAŞARILI VE VERİMLİ GEÇECEĞİNE İNANIYORUM

2 oturum olarak gerçekleşen çalıştayın ilk oturumunda programın açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak  “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin ve 11 ilçe belediyesinin hizmet sürelerinin 3 yılı dolduğu bu günlerde muhtarlar çalıştayı düzenlemeyi planlamıştık. Ayrıca Çerkezköy-Vize- Silivri arasında kurulması planlanan termik santrali konusu da öncelikli gündemimizde olduğu için bugün programımızda bu konuya da yer vermek istedik. Daha önce Süleymanpaşa’da, Çorlu’da bu Muhtarlar Çalıştayımızı yaptık. Çalıştayımızda Termik santraller konusunda sivil toplum kuruluşlarıyla ve akademisyenlerle çalışma yaptık ve programa katılan muhtarlarımızı bu konuda bilgilendireceğiz. Çünkü geleceğimizi olumsuz yönde etkileyecek kimseye emanet etmeyiz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılığın başkenti olan Tekirdağ’ımızda termik santrallerin kurulmasına karşı olduk ve karşı olmaya da devam edeceğiz. İki yıl görev süremiz boyunca muhtarların isteklerini dinlemek ve isteklerin yerine getirilmesi için çaba göstereceğiz. Özellikle köyden ve beldeden mahalleye dönen bölgelerimizin sorunlarını çözmeye çalışacağız. Bu anlamda bugün burada gerçekleştirdiğimiz çalıştayın başarılı ve verimli geçeceğine inanıyorum” dedi.
 

TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ

Çerkezköy’de Termik Santral istemediklerini vurgulayan  Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise  “Şuanda Çerkezköy ve Kapaklı bölgesinde üç tarafı organize sanayi bölgeleri ile çevrilmiş, etrafında 500 sanayi kuruluşu olan, Silivri ile beraber 500 bin nüfusun yaşadığı bir alanın ortasına bir termik santral yapmak gibi hedefi ortaya koyuyorsunuz.  Bu hedefi ortaya koyduktan sonra Belediye Başkanlarımızla, halkımızla, muhtarlarımız ile bu toplantıları gerçekleştirerek halkımıza anlatıyoruz. Derdimiz siyaset yapmak falan değil. Tekirdağ sınırlarında, Trakya sınırlarında bu verimli topraklarda termik santral istemiyoruz. Bunu bir milli mesele, dava üzerinden konuşmak, bunu siyaset malzemesine çekmenin yanlış olduğunu ifade ediyoruz” dedi. Geçtiğimiz aylarda Çerkezköy’de fabrikanın birinin kimyasal atığının kanalizasyona deşarj olduğunu hatırlatan Akay, “Atıkların kanalizasyona dökülmesinin ardından 15 gün boyunca teneffüs ettiğimiz havanın ne kadar değerli olduğunu Çerkezköy’de anlattık. Şimdi hal böyle iken termik santralin bu bölgeye yapılmasını bir ticari kaygı ile Çerkezköy’ün, Tekirdağ’ın, Silivri’nin, Trakya’nın verimli topraklarının arasına, yaklaşık 500 bin nüfusu kapsayan bu bölgeye konmasına bir karşıyız” ifadelerini kullandı.
Konuşmalar sonrasında muhtarlar talep ve sıkıntılarını dile getirirken, 4. Muhtarlar Çalıştayı’nın sonunda katılımcılara termik santraller ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306