“Muhtarlar, devletin halka en yakın temsilcileridir”

Muhtarlar günü tüm yurtta olduğu gibi Kapaklı'da da törenle kutlandı.

“Muhtarlar, devletin halka en yakın temsilcileridir”
banner301
Çerkezköy Bakış - 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Kapaklı'da tören düzenlendi. Belediye meydanında düzenlenen çelenk koyma töreninin ardından Kapaklı Kaymakamlığı'na vekalet eden Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik muhtarları makamında kabul etti.

GENİŞ KATILIM

Saat 14.00'da Atatürk anıtında düzenlenen çelenk sunma törenine İlçe Emniyet Müdürü Adem Tuncel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin, AK Parti Kapaklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Nezahat Erdoğan, Belediye Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı.

AKGÜN KONUŞTU

banner287
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören çelenk sunumu ile devam etti. Çelenk sunumunun ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Tahsin Akgün yaptı. Akgün, “19'uncu yüzyılda devlet halk ilişkilerinin iyileştirilmesi amacıyla merkezi idarenin bir parçası olarak bazı yardımcı mahalli örgütler kurulmuştur. Mahalle muhtar ve ihtiyar heyetleri de bu kuruluşlardandır. 1933 senesinde çıkartılan 2295 sayılı kanunla varlığı sona erdirilen kuruluşunun görevlerini, zabıta ve belediye gibi bazı kuruluşların yapması öngörülmüştür. Ancak, on yıllık bir uygulama mahalle muhtarlığının boşluğunun doldurulmasının mümkün olmadığı görüldüğünden, 1944 tarihinde çıkarılan kanun ile muhtarlık bugünkü şeklini almıştır.” dedi.

"HALK İLE BİR KÖPRÜ"

Akgün konuşmasının devamında ise şunları söyledi: “Muhtarlıklar devlet ile halk arasında bir köprü, elçi vazifesi görür. Devletin halka en yakın temsilcidir. Bir nevi devletin yüzüdür. Yerel yönetimler içinde önemli bir görev yapmaktadır. İlçemizin nüfusunun  100 binden fazla olduğu ve her geçen gün hızlı bir şekilde arttığı düşünüldüğünde her muhtarlık ortalama 13 bin vatandaşa hizmet etmektedir.”

KAYMAKAMLIĞA GEÇİLDİ

Atatürk meydanında düzenlenen programın ardından, Kapaklı Kaymakamlığı’na vekalet eden Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, muhtarları makamında ağırladı. Muhtarlar ile tek tek ilgilenen Büyükçelik daha sonra yaptığı konuşmada muhtarların önemli bir görev üstlendiğini ifade etti. Büyükçelik, "19 Ekim muhtarlar gününüz kutlu olsun. Belediye seçimleri ile beraber köyler kaldırıldı ve hepiniz mahalle muhtarı olarak görev yapıyorsunuz. Sizler halk ile devlet arasındaki en önemli köprü vazifesi gören kurumlardan birisisiniz. Tekrardan gününüzü kutluyorum." ifadelerine yer verdi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459