Hocalı bizler için hala taze bir yaradır

Hocalı katliamının 21’nci yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Çerkezköy Ülkü Ocakları Yönetimi katliamı kınadı. Açıklamada Hocalı katliamın tüm dünyanın gözleri önünde işlendiği belirtilerek ‘’Hocalı bizler için hala taze bir yara, yüreklerimizde hissettiğimiz soydaşlarımızın adıdır. Hocalı, kinin ve nefretin tercümesi değil; milli hafızamızın son mihenk taşıdır. Hocalı’da yaşananlar, Ermeniler için genel geçer bir yargı değil, vahşeti oluşturanlar için bir utanç kaynağıdır.’’ İfadelerine yer verildi.

Hocalı bizler için hala taze bir yaradır
banner301
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Ülkü Ocakları Yönetimi Hocalı Katliamı’nın 21'inci yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayımlandı.
“İNSANLIK TARİHİ SAYISIZ KATLİAMLARA SAHNE OLMUŞTUR’’
Yapılan açıklamada ‘İnsanlık tarihi binlerle yılda sayısız katliamlara ve soykırımlara sahne olmuştur. Tarihin derinliklerinde kalan ve sınırlı bilgilerimiz aracılığıyla bir nebze haberdar olduğumuz bu üzücü hadiseler, maalesef ki ‘medeni’ dünyanın yakın tarihinde de mevcuttur.’ Denilerek’’Ancak daha da üzücü olan şudur ki yaşanan katliamlar ve soykırımlar tarihle gerçekten yüzleşerek ortaya çıkarılmamakta, çoğu zaman ilgisiz olaylar bu kılıflara büründürülerek yine ‘medeni’ dünya tarafından politika malzemesi olarak kullanılmaktadır. Millet olarak oldukça aşina olduğumuz ‘soykırım’ sözü ise belki bu politikalar sebebiyle, aklımızda atalarımızın ve soydaşlarımızın uğradığı zulümler olarak değil de, Ermenistan’ın ve bazı devletlerin politik hamlesi olan sözde soykırım iddiaları olarak canlanmaktadır. Balkanlar’da Türkistan’da ve hatta Anadolu’da uğradığımız nice zulümler göz ardı edilirken, hoşgörünün, İslam ahlakının ve Türk adaletinin yekunu olan medeniyetimizin Batı’nın gözünde bir zalim olarak canlandırılmaya çalışmaktadır.’’ İfadelerine yer verdi.
“613 KİŞİ KATLEDİLDİ’’
Hocalı katliamının tüm dünyanın gözleri önünde işlendiği ifade edilen açıklamada “Gerek insani, gerek vicdani, gerekse hukuki yönlerden tam manasıyla bir soykırım olan ‘Hocalı’, birçoklarının gözlerinin kör, kulaklarının sağır, vicdanlarının taş kesildiği bir vahşet olarak önümüzde durmaktadır. 1991 sonlarında Ermenilerin Hocalı’yı kuşatmasının ardından 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede, Rus 366.Motorize Piyade Alayının destekleriyle Ermeni Silahlı Kuvvetleri Hocalı’yı 3 koldan abluka altına almış, daha önceleri silahları toplatılan ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin korumasında dahi olmayan Azerbaycanlı soydaşlarımız için hiç bitmeyecek gibi süren bir zulüm gecesi yaşanmıştı. Yaşlı, kadın, çocuk ayrımı yapılmamış önlerine geleni katleden Ermenistan Kuvvetleri kasabayı tam anlamıyla yerle bir etmişlerdi. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin bölgede bulunmaması ölü sayısını daha da artırmış, hatta cesetlerin toplanması dahi günler sürmüştü. Azerbaycan resmi kaynaklarına göre katliamda 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla olmak üzere 613 kişi katledilmişti.’’ Denildi.
banner287
“HOCALI TAM BİR SOYKIRIMDIR’’
Açıklamada, Hocalı’da zulme maruz kalanların sivil ve silahsız kişiler olduğu ifade edilerek “Belki de sırf Türk oldukları için katledilmişlerdi. Düzenli ve sistematik bir vahşete uğramışlardı. Kimisi öldürülmüş, kimisi uzuvları kesilerek sancılı bir yaşama terk edilmişti. Bütün bu yaşananlar sözde vicdan sahiplerinin görmezden gelmelerine rağmen an be an bütün kanıtlarıyla ortadadır. Hadise ayrıntılarıyla incelendiğinde görülmektedir ki, Hocalı’da yaşananlar 1948 tarihli BM Soykırım Sözleşmesi’nde ‘soykırım suçu’nu tarif eden 2.maddenin içeriğiyle birebir örtüşmektedir. Sözleşmenin ‘milli, etnik, ırki veya dini bir grubu kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla gruba mensup olanların öldürülmesi ve grubun mensuplarına ciddi surette bedensel veya zihinsel zarar verilmesi’ şeklinde soykırım tanımı, adeta Hocalı’da yaşananları tarif etmektedir. Buradan hareketle sadece insani ve vicdani açıdan değil; aynı zamanda hukuki sebeplerle de bir soykırım olan Hocalı bizler için hala taze bir yaradır. Hocalı, Türk dış politikasının bir karşı argümanı değildir. Hocalı, yüreklerimizde hissettiğimiz soydaşlarımızın adıdır. Hocalı, kinin ve nefretin tercümesi değil; milli hafızamızın son mihenk taşıdır. Hocalı’da yaşananlar, Ermeniler için genel geçer bir yargı değil, vahşeti oluşturanlar için bir utanç kaynağıdır. Hocalı’da yaşananları unutmayacağız, unutturmayacağız. Azerbaycan halkı nezdinde zulme uğramış bütün halklara sabır ve selamet diliyoruz.’’ Görüşlerine yer verildi.   


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306