MHP’li bayanlar ‘Aile İçi Şiddete’ dikkat çektiler

Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Nebahat Kolar yaptığı açıklamada aile içi şiddetin her geçen gün arttığını belirterek önlemlerin ise yetersiz kaldığını söyledi. Aile içi şiddetin önlenememesi durumunda şiddetin kuşaktan kuşağa geçerek yayılacağını kaydeden Kolar, “MHP’li kadınlar olarak aile içi şiddetin her zaman karşısında olacağız.’’ dedi.

MHP’li bayanlar ‘Aile İçi Şiddete’ dikkat çektiler
banner301
ÇerkezköyBakış - MHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Nebahat Kolar önceki gün saat 13.30’da İlçe Teşkilatı’nda basın toplantısı düzenledi.
AİLE İÇİ ŞİDDETE DEĞİNDİ
Basın toplantısında aile içi şiddet konusuna değinen Nebahat Kolar “Uluslararası düzeyde belirlenen, kadın ve aile temalı özel günlere baktığımızda, 20 Şubat Dünya Sosyal Adalet Günü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 15 Mayıs Dünya Aileler Günü, 8 Eylül Dünya Okuryazarlık Günü, 15 Ekim Dünya Kırsal Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü olmak üzere bir yıl içinde altı farklı tarih görmekteyiz. En son 2012 Ekim ayında ilki kutlanan “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” de bunlara eklendi. Sadece bu durum bile kadınların toplum ve aile içinde yaşadığı şiddet ile sorunlarının boyutunu ve ciddiyetini ortaya koymaktadır” dedi.
“DÜNYADA KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE BİN 400 ARTMIŞTIR’’
Özel günlerin sadece bir hafta için güncelliğini koruduğunu ve sonrasında da kadının adının unutulduğunu kaydeden Nebahat Kolar, “Dünyada kadın cinayetlerinde son yıllarda yüzde bin 400 artış gerçekleşmiştir. ‘Kadının karnından sıpayı sırtından sopayı eksik etmeyeceksin’, ‘Kocanın vurduğu yerde gül biter’ gibi kadına şiddeti meşrulaştıran sözlerin arkasına sığınarak şiddet uygulayanlar, Yüce dinimizi de kadının yeri konusunda yanlış yorumlayıp şiddetin normal bir davranış olduğunu savunmaktan geri kalmıyorlar. Hâlbuki İslam dinimiz kadına çok büyük değer ve önem verir, erkekle eşit görür. Yüce Allah Kuran-ı Kerim ayetleri ile kadınlarımızın toplum içerisinde korunup kollanmaları, onlara sevgi ve saygı gösterilmesi gerektiğini bizlere bildirmiştir” diye konuştu.
“AİLE YAPISI ÇOK ÖNEM TAŞIMAKTADIR’’
Aile içi şiddetin, ailenin tüm üyelerinin karşılaşabileceği bir sorun olduğunu kaydeden Nebahat Kolar, şöyle devam etti; “Şiddeti çoğunlukla erkekler yani koca ve baba uygular. Aile içi şiddetin yüzde 90'ı kadın ya da çocuğa yöneliktir. Aile içi şiddet önlenemediği takdirde şiddetin kuşaktan kuşağa geçerek yayılması da önlenemez. Bu noktada aile içi şiddetin önlenmesi için aile danışma merkezleri kurarak ailelerin çocuk yetiştirme, doğru iletişim ve davranış konularında eğitilmeleri önem taşımaktadır.”“ERKEKLER ŞİDDET UYGULAMAYA DEVAM EDİYOR’’
Aile içindeki şiddetin en önemli nedeninin ekonomik sıkıntılar ve yoksulluk olduğunu söyleyen Kolar,  “2012 yılında eşleri tarafından şiddete maruz kalıp uzaklaştırma kararı çıkartmalarına rağmen onlarca kadın saldırıya uğramış, öldürülmüş ya da yaralanmış olup 2013 yılında da bu durum devam etmektedir. Kadına yönelik artan şiddet olayları karşısında çözümsüz kalınmaktadır. Devlete başvuran kadınların yüzde 73’ü korunamamış, korunma talebinde bulunan ve koruması olan kadınların ise yüzde 27’si öldürülmüştür.’’ İfadelerine yer verdi.  
“TÜM KADINLARIMIZI KONFERANSA DAVET EDİYORUZ’’
Aile kurumunun toplumlarının temeli olduğunu ifade eden MHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Nebahat Kolar, “Kadına yönelik aile içi şiddet suçtur. Bizler MHP’li kadınlar olarak, kadına yönelik her türlü ayrımcılık ve aile içi şiddete karşı mücadelede, kadınlarımız ile ailelerin bilinçlendirilmesi çalışmalarında görev almaya devam edeceğiz. Bu kapsamda 10 Mart Pazar günü Çerkezköy Sanayi ve Ticaret Odasında düzenleyeceğimiz kadın hastalıkları uzman doktoru İlkay Filizcan tarafından verilecek olan Kadın Hastalıkları konulu konferansımıza tüm kadınlarımızı davet ediyoruz” diye konuştu.
KAHVEHANELERİ DOLAŞTILAR
Nebahat Kolar, basın açıklamasının ardından İlçe Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte kıraathaneleri ziyaret ederek aile içi şiddeti anlattılar. MHP’li bayanların ilk durağı Çekci Kıraathanesi oldu. Kıraathanede bulunanlara aile içi şiddet hakkında bilgiler veren partililer daha sonra diğer kahvehaneleri de gezerek bilgilendirmelerde bulundular.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306