Ülkü Ocakları’nda Yeşilay programı düzenlendi

Çerkezköy Ülkü Ocakları’nda 1-7 Mart tarihlerinde kutlanan Yeşilay Haftası nedeniyle bir program düzenlendi. Programda zararlı alışkanlıklardan bahsedilerek zararlı alışkanlıkların hem birey hem de toplum üzerinde oluşturduğu tahribatlar anlatıldı.

Ülkü Ocakları’nda Yeşilay programı düzenlendi
banner301
ÇerkezköyBakış - Yeşilay Haftası nedeniyle Çerkezköy Ülkü Ocakları’nda bir program düzenlendi.
PROGRAM DÜZENLENDİ
Önceki akşam saat 19.30’da düzenlenen programa Çerkezköy Ülkü Ocakları Başkanı Tuncay Aktuğ, Çerkezköy Ülkü Ocakları Yönetimi ile gençler katıldı.
TOPLUMUN GELECEĞİNİ TEHDİT EDİYOR
Programda bir konuşma gerçekleştiren Çerkezköy Ülkü Ocakları Yönetimi’nden Haşim Koçak, uyuşturucu madde tüketiminin toplumun geleceğini önemli bir şekilde tehdit etmekte olduğunu söyleyerek “Allah; insanı yaratılmışların içinde en şerefli bir varlık olarak yaratmıştır. Ne yazık ki; iradesine yenik düşen insanoğlu, kendisi için tehlike olabilecek birçok tuzağı fark etmiyor. Her genç insan günümüzde alkol, esrar gibi yasak veya yasak olmayan uyuşturucularla karşı karşıya gelebilmektedir. “Bizim ailede kimsenin uyuşturucularla bir sorunu olmaz.’ veya ‘bizim çocuklarımız küçük’ diye düşünüp bu konuyla ilgilenmemek, ilerisi için tehlikelidir.’’ dedi.
GENÇLERE NASIL YAKLAŞILMALI?
Uyuşturucu kullananları ayırt etmenin kolay olmadığını ifade eden Koçak, “Yine de bunun belirtileri vardır. Bu belirtilerin çocuğumuzda görülmesi bizi uyarmalıdır. Ama bunlar kesin kanıt değildir, aynı zamanda çocuğun ergenlik çağıyla ilgili belirtiler de olabilir. Çocuğunuzun durumunu iyice öğrenip girişimlerde bulunun’’ şeklinde konuştu. Uyuşturucu kullananlarda ortaya çıkan belirtilerden bahsederek sözlerini sürdüren Haşim Koçak, ailelere şu tavsiyelerde bulundu: “Çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını veya düşündüğünüzde uyuşturucu sorununa  kararlılıkla yaklaşın, tavizkar olmayın. Öncelikle durumu iyice öğrenmeniz gerekir.
Çocuğunuzla uygun bir dilde konuşun, uyuşturucu kullanımıyla oluşan problemleri ailede açık bir şekilde konuşun. Her türlü destek ve yardım için tedavi olmasını şart koşun. Zaman kaybetmeden bir an evvel bağımlılık danışma merkeziyle ilişkiye geçin. Uyuşturucu bağımlılığını, bir hastalık olarak kabul edin’’


banner287

“GENÇLER UYUŞTURUCULARDAN UZAK TUTULMALIDIR’’
Gençleri uyuşturucudan uzak tutma adına yapılacak çalışmalardan da bahseden Haşim Koçak şöyle devam etti: “Çocukları spor, müzik, resim, tiyatro gibi kültürel etkinliklere ve araştırmalara sevk etmek. Gelecek için amaç edinmelerini sağlamak. Hayatın hedef ve gayelerini anlatmak. Aile içersinde sorunları konuşarak, anlaşarak halletmeye çalışmak. Aşırı tüketim yerine, doğayı, insanları sevme, insanlara yardım etme gibi alanlarda çalışmaya sevk etmek. Gayretlerini, çalışmalarını, güzel uğraşılarını desteklemek, takdir etmek, övmek. Nasihatten ziyade örnek olmak. Çocuklara olumlu, canlı sevecen bir aile yaşantısı sağlamak.’’
“ANNE BABALAR ÇOCUKLARINA DAHA ÇOK ZAMAN AYIRMALI’’
Anne babaların çocukları için daha çok zaman ayırması gerektiğini anlatan Koçak sözlerini şu şekilde tamamladı: “Çocukların problemlerini dinleyerek, onun sıkıntılarını anlayıp halletme yoluna gidilmeli,böylece çocukların veya gençlerin problemlerinin çözümünü dışarıda arama fırsatını vermemeliyiz. Ana-babalar ailede huzur ortamını sağlamakla görevlidirler’’
“ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN UZAK DURMALIYIZ’’
Ülkü Ocaklarının gençleri bütün kötü alışkanlıklardan uzak, bilgi ve iman temelli milli kimlik değerleri çerçevesinde yetişmesi için çalıştığını ifade eden Haşim Koçak “Ailelerin çocuklarını uyuşturucu, alkol ve sigaradan korumaları birinci öncelikleri olmalıdır. Ailelerin yıkılmasına, bir takım suçların işlenmesine, sebep olan uyuşturucudan ve alkolden uzak durmak, insan olmanın ve insanlığın geleceği açısından önem arz etmektedir.Bu düşünceler çerçevesinde, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi madde bağımlılığı konusunda gerekli tüm bilgileri edinmeye davet ediyor ,başta çok değerli genç arkadaşlarım olmak üzere tüm vatandaşlarımıza tütün, alkol, uyuşturucu ve madde bağımlılığından uzak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.”dedi.
ZARARLI ALIŞKANLIKLARIN YOL AÇTIĞI TAHRİBATLAR ANLATILDI
Haşim Koçak’ın konuşmasını tamamlamasının ardından programa slayt gösterimi ile devam edildi. Slayt gösteriminde zararlı alışkanlıklar anlatılarak, uyuşturucu ve zararlı madde kullanmanın neden olduğu tahribatlar anlatıldı. Program Yasin-i Şerif tilaveti, sonrasında yapılan duanın ardından sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306