Ülkü Ocakları’ndan anlamlı program

Çerkezköy Ülkü Ocakları yönetimi Hocalı katliamının 21’nci yıl dönümünde bir program düzenleyerek katliamda yaşamını yitirenleri andı. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin de anlatıldığı program okutulan Yasin-i Şerif ve duaların ardından tamamlandı.

Ülkü Ocakları’ndan anlamlı program
banner301
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Ülkü Ocakları yönetimi Hocalı katliamının yıl dönümümde program düzenledi.
KATILIM YOĞUN OLDU
Çerkezköy Ülkü Ocakları Binasında önceki akşam düzenlenen program saat 19.30’da başladı. Programa Çerkezköy Ülkü Ocakları Başkanı Tuncay Aktuğ, Ülkü Ocakları Eğitim Masa Başkanı Zeki Karagöz, Çerkezköy Ülkü Ocakları Yönetimi ile davetliler katıldı. Programın sunuculuğunu Haşim Koçak yaparken, saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Türkiye-Ermenistan, ilişkileri slayt eşliğinde anlatıldı.
ERMENİSTAN COĞRAFİ OLARAK DEZAVANTAJLI DURUMDADIR
Ermenistan’ın jeopolitik konumu hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Haşim Koçak, “Devlet politikaları bulundukları coğrafyanın jeopolitik konumu, ekonomisi, tarihi, demografik ve kültürel yapısından bağımsız değerlendirilemez. Bu özelliklerin her biri, devletlerin iç politikaları üzerinde etkili olduğu gibi komşuları ve sistemin başat aktörleriyle ilişkileri üzerinde de belirleyicidir. Zengin enerji kaynaklarına sahip olmayan Ermenistan’ın coğrafi olarak da dezavantajlı bir konumdadır ve denize çıkışı olmayan ülkenin, coğrafi özelliklerine paralel olarak ticari bağlantıları zayıftır. Buna ek olarak İran haricinde tüm komşuları ile sorun yaşamakta bu da sınır ticaretini doğal olarak olumsuz etkilemektedir” dedi.
KOMŞULARLA SIFIR SORUN
Türkiye’nin, ‘Komşularla Sıfır Sorun’ perspektifi çerçevesinde son dönemlerde Ermenistan ile ilişkilerini düzeltmeyi hedefleyen girişimlerde bulunduğunu kaydeden Koçak şöyle devam etti: “Futbol Diplomasisi ile başlayan süreç, İsviçre’nin arabuluculuğuyla sürdürülen görüşmeler sonucu Ekim 2009‘da “Türkiye Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında Diplomatik İlişkilerin Kurulmasına Dair Protokol” ile “Türkiye Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti Arasında İlişkilerin Geliştirilmesine Dair Protokol” ile ilişkilerin düzeltilmesi ve uzun vadede sınırların açılmasını öngören protokollerin imzalanmasıyla resmiyet kazanmıştır. Türkiye, 13-14 Ağustos 2009’da Gürcistan krizi dolayısıyla Kafkasya İşbirliği ve İstikrar Platformu oluşturulmasını teklif etmiştir. Projenin ana hedefleri arasında bölge ülkelerinin ekonomilerinin yeniden yapılandırılması, kalkınma sorunlarının ele alınması, taraflar arasında serbest ticaretin gerçekleştirilmesi, enerji ve ulaşım hatlarının güvenliğinin sağlanması ve özel sektörün teşvik edilmesi bulunmaktadır”
banner287
HOCALI KATLİAMI ANLATILDI
Çerkezköy Ülkü Ocakları yönetiminden Haşim Koçak, konuşmasının sonunda ise çözüm arayışları, mevcut durum ve muhtemel gelişmeler hakkında bilgiler vererek konuşmasını tamamladı. Haşim Koçak’ın ardından kürsüye gelen Çerkezköy Ülkü Ocakları Eğitim Masa Başkanı Zeki Karagöz ise, Hocalı katliamını slayt eşliğinde anlatarak sunumunu tamamladı.
OSMANLI USULÜ ŞERBET İKRAM EDİLDİ
Program sonunda Yasin-i şerif ile dua okunurken, katılımcılara Osmanlı usulü şerbet ikram edildi.


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306