ALZHEIMER Engellenmesi mümkün değil, ancak yavaşlatmak elimizde

Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, 21 Eylül 2016 Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

ALZHEIMER Engellenmesi mümkün değil, ancak yavaşlatmak elimizde
banner301

KRONİK BİR BEYİN HASTALIĞIDIR

Ülkemiz ve dünya nüfusunun giderek yaşlandığını ve Alzheimer hastalığının ülkemiz ve dünya için öneminin arttığını kaydeden yetkililer “Tüm dünyada 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olarak anılmaktadır. Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır” dedi.

GÖRÜLME SIKLIĞI SÜREKLİ ARTIYOR

Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğunu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğunu kaydeden yetkililer “Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir” dedi.
banner287

KESİN TEDAVİSİ YOK

Alzheimer hastalığının belirtilerini ‘Unutkanlık, öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme ve depresyon’ olarak sıralayan yetkililer Alzheimer hastalığının tedavisi ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır”

YAVAŞLATMAK ELİMİZDE

Alzheimer Hastalığından korunma yöntemlerini de; ‘Egzersiz yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, zihni aktif tutmak, sosyalleşmek’ olarak sıralayan yetkililer “Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner455

banner306

banner454