“Anne adayları pozitif düşünmeli”

Op.Dr. Nevzat Koç kış mevsiminde soğuğun vücut direncini düşürmesi nedeniyle anne adaylarının giyinme, temizlik, bulunduğu alan ve beslenme gibi konulara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

“Anne adayları pozitif düşünmeli”
banner301
Çerkezköy Bakış - Özel Optimed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nevzat Koç, havaların soğuması ile beraber gebelerin dikkat etmesi gereken hususlarla ilgili tavsiyelerde bulundu. Koç, “Annelerin düşünceleriyle vücudunda salgılanan kimyasallar bebeklere çok hızlı bir şekilde geçiyor, bu sebeple anneler pozitif düşünmeliler.” dedi.

“PAMUK VE YÜNLÜ KIYAFETLER GİYİNİLMELİ”

Hamilelerin kış aylarında giydiği kıyafetlerin önemli olduğunu belirten Op.Dr. Nevzat Koç gebelerin vücut bağışıklık sistemleri gebelik hormonlarına bağlı olarak zayıf olduğu için dış etkenlerden daha çok etkilendiğini ifade etti. Koç, giyilen sıkı, naylon ve sentetik giysilerin zararlı olduğunu, bu tür kıyafetlerin terleme ve mantar enfeksiyonlarına yol açabileceğini belirtti. Koç, hava alan, yünlü, pamuklu, yumuşak giysiler ile rahat ve kaymayan ayakkabı, pamuklu veya yünlü çorabın tercih edilmesi ve karın bölgesinin sıcak tutulması gerektiğini ifade etti.

KAPALI ALANLARDA RİSK FAZLA

Kış aylarında en büyük sorunun gribal enfeksiyonlar olduğunun altını çizen Koç, gebelerin sağlıklı bir doğum yapabilmeleri için egzersiz yapmaları ve kaslarını güçlendirmeleri gerektiğini ifade etti. Koç, gebelerin kapalı alanlarda uzun süre kalmaları ile ilgili olarak"Kış aylarında soğuktan korunmak için uzun süre kapalı alanda kalan gebeleri birçok risk bekliyor. Kapalı alanlarda damlacık yoluyla yayılan enfeksiyonlar daha sık bulaşıyor. Anne adayının bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemelidir. Hamilelikte kışın grip ve üst solunum yolu hastalıkları sıklığı artar. Gebeler, kapalı alanlarda gribal enfeksiyonu olan kişiler ile bir süre kaldığında kendisi de bu enfeksiyonu alır. Bu durum hem kendisi hemde bebeği için sakıncalıdır." dedi.

banner287
“GRİP AŞISI YAPILMALI”

Nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi virüs enfeksiyon kapıldığında istirahat, bol sıvı alma, vitamin takviyesi alınmasını öneren Nevzat Koç,” Grip aşısı yaptırmaları onların bu tür kalabalık ortamlarda maruz kalabilecekleri enfeksiyon ihtimalini bir nebze azaltabilir. Sağlık Bakanlığı da gebelerin rutin olarak grip aşısı yapılmasını öneriyor.” dedi.

C VİTAMİNİ ÇOK ÖNEMLİ

Gebelerin çok kilo almaması için protein ağırlıklı beslenmesini tavsiye eden Koç, özellikle C vitamini tüketimini artırmalarını ifade etti. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri bolca tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade etti.

POZİTİF DÜŞÜNMELİLER

Op.Dr. Nevzat Koç ayrıca gebelerin pozitif düşünce içerisinde olmaları gerektiğini ifade ederek “Pozitif düşünce çok önemli. Annelerin düşünceleriyle vücudunda salgılanan kimyasallar bebeklere çok hızlı bir şekilde geçiyor. Anneler bebeklerinin geleceğine odaklansınlar iyi şeyler düşünsünler. “ dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
güleryüz lazım
güleryüz lazım - 1 yıl Önce

Önce güleryüzlü ol hocam..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner455

banner306

banner454