“Bebek için en uygun gıda anne sütüdür”

Özel Optimed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Bebek Yoğun Bakım Sorumlu Doktoru Uz. Dr. Veysel Öz, açıklama yaptı.

“Bebek için en uygun gıda anne sütüdür”
banner301
Çerkezköy Bakış - Özel Optimed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Bebek Yoğun Bakım Sorumlu Doktoru Uz. Dr. Veysel Öz, 1 - 7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla yaptığı bilgilendirmede bebeğin hızlı büyüme dönemindeki besin gereksinimlerinin, hayatının geri kalan kısmına göre çok daha farklı olduğunu belirterek “İlk bir senesinde ağırlığının yaklaşık üç katına çıkacaktır” dedi.

“İYİ BESLENMEKTEN ÇOK DAHA FAZLASINI SAĞLAMAKTIR”

Bebeği beslemenin iyi beslenmekten çok daha fazlasını sağlamak olduğunu kaydeden Öz “Aynı zamanda bebeğinize yakın olmaz, kucaklama ve göz teması yapma şansı verir. Bunlar, her ikiniz için de rahatlatıcı ve mutlu edici anlardır ve duygusal olarak sizi yakınlaştırır. Bebeğiniz doğmadan önce, onu nasıl besleyeceğinizi düşünmelisiniz. Dünya üzerindeki bütün büyük tıp toplulukları, emzirmemin hem anne hem de bebek için en iyisi olduğunda karar birliğine varmışlardır” dedi.

ALERJİ RİSKİNİ AZALTIR

Besinsel içeriği dolayısıyla anne sütünün bebekler için ideal olduğunu kaydeden Öz “Anne sütüyle beslenen bebeklerde kulak enfeksiyonları, şiddetli ishal ve alerji gelişme riski azalmaktadır. Biberonla beslenen bebekler bu hastalıklardan dolayı daha sık hastaneye yatmaktadır. Son bilgiler anne sütünün hem çocukluk döneminde hem de daha sonra aşırı kilolu olmayı ve şeker hastalığını önlemede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bunlara ek olarak emzirmenin, annelerin doğum öncesi kilolarına dönmelerine yardımcı olduğuna ve ileri yaşlarda belli kanser türlerine onları koruduğuna dair deliller bulunmaktadır” bilgisini verdi.

“ÇOĞU KADIN EMZİRME HAKKINDA KARARSIZ”

Çoğu kadının farklı nedenlerden dolayı emzirme hakkında kararsız olduğunu kaydeden Doktor Öz “Doğum öncesi bakım sağlayan kişilerden daha fazla bilgi almaya çalışın. Özel kuşku, kaygı ve korkularınızı tartışabileceğiniz bilgili birileri olmalı. Eğer bir nedenle anne sütü vermeme kararı aldıysanız, mamalar anne sütüne kabul edilebilir bir alternatiftir. Ancak biberonla beslenme kararı vermeden önce emzirmenin size ve bebeğinize olan birçok yararını da hesaba katmalısınız. Bebeğiniz gelmeden önce ciddi bir şekilde düşünmelisiniz, çünkü eğer çok fazla beklerseniz mamayla başlayıp sora anne stüne dönmek zor hatta bazen olanaksız olabilmektedir. Göğüslerde anne sütünün üretilmesi en çok, emzirmeye doğumdan hemen sonra başlanırsa başarılı olmaktadır. Eğer önce emzirirseniz ve sonra herhangi bir nedenle sizin için doğru olmadığını düşünürseniz, mamaya her zaman geçebilirsiniz” dedi.

“MÜMKÜN OLDUĞUNCA UZUN SÜRE EMZİRİN”

banner287
Amerikan Pediyatri Akademisi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer birçok uzmanın özellikle 6 ay sadece anne sütü vermek üzere, annelerin çocuklarını 1 sene veya daha fazla, mümkün olduğunda uzun bir süre emzirmelerini teşvik ettiğini dile getiren Öz “Çünkü, anne sütü enfeksiyonlara karşı koruma ve optimum beslenme sağlamaktadır. Amerika'da her 10 bebekten 7'si doğumda anne sütü almaktadır. Altıncı aydan sonra 10 bebekten sadece 3'ü anne sütü almaktadır. Ne kadar uzun süreyle anne sütü alınırsa, o kadar yararı olacağı bilinmelidir” dedi.

BESLENMENİN EN UYGUN KAYNAĞI

Amerikan Pediyatri Akademisi’nin ilk bir sene boyunca beslenmenin en uygun kaynağının anne sütü olduğuna inandığını dile getiren Öz “Biz en az 4 ay, fakat tercihen 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeyi, daha sonra bebeğin ilk doğum gününe kadar buna yavaş yavaş katı gıdalar eklenmesini önermekteyiz. Bundan sonra da hem anne hem de bebek istediği sürece emzirmeye devam edebilirsiniz. Emzirmeye doğumdan hemen sonra, olanak varsa ilk saat içinde başlanmalıdır. Yenidoğan bebekler aç oldukları işaretini verdikleri her zaman emzirilmelidir -genellikle 24 saatte 8-12 kez. Her beslenmedeki süre anne – bebek çiftine göre oldukça farklılım gösterir. İlk birkaç haftada 10 – 45 dakika arasında bir süre olabilir.” diye konuştu.

BEBEK İÇİN EN UYGUN GIDA

Bebek için en uygun gıdanın anne sütü olduğunu vurgulayan Özel Optimed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Bebek Yoğun Bakım Sorumlu Doktoru Uz. Dr. Veysel Öz “İçindeki (laktoz), kolay sindirilebilir protein ve yağ gibi önemli bileşenler bebeğinize uyumlu olarak, dengeli bir biçimde bulunurlar ve kulak enfeksiyonları, alerjiler, kusma, ishal, zatürre, hırıltı, bronşiolit ve menenjit gibi durumlara karşı bebeği korurlar. Anne sütü ayrıca sindirim ve emilim süreçlerine yardımcı olan enzimleri ve birçok mineral ve vitaminleri de içerir. Mamalar sadece bu besinlere yaklaşık bir besin düzeyi sağlar ve enzim, antikor, büyüme faktörleri ve anne sütündeki diğer birçok değerli bileşeni içermez” dedi.

“DOĞUM ÖNCESİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE DAHA ÇABUK ULAŞIRLAR”

Öz “Bebeğinizi emzirmeniz için birçok pratik neden bulunmaktadır. Anne sütü ucuzdur. Kendiniz için dengeli bir beslenme yaparken, sadece az miktarda kalori alımınızı artırarak, mama için harcayacağınız çok daha küçük bir oranda fazla para harcarsınız. Aynı zamanda anne sütü hazırlama gerektirmez ve nerede olursanız olun her zaman hazırdır. Emziren anneler günde, 500 kaloriyi sütü üretmek için kullandıkları için doğum öncesi fiziksel özelliklerine daha kolay ulaşırlar. Emzirme ayrıca rahmin sıkılaşmasına ve çabucak normal boyutlarına dönmesine de yardımcı olur” dedi.

“DUYGUSAL VE PSİKOLOJİK AVANTAJLARI DA VAR”

Emzirmenin hem anne hem de bebek için fiziksel özelliklerinin yanı sıra, duygusal ve psikolojik avantajları ile de çok ikna edici olduğunu ifade eden Öz “Emzirme, hem cilt teması sağlamaktadır, siz ve bebek için huzur vericidir; hem de süt üretimini uyaran hormon, annelik hislerini de uyarmaktadır. Emziren annelerin hemen hemen tamamı, emzirme deneyimiyle bebeklerine daha çok bağladıklarını ve koruyucu olduklarını, beslenme ve çocuklarına bakabilme konularında kendilerini daha yeterli gördüklerini hissetmektedirler. Gerçekte anne sütü ve mama ile besleme aynı süreyi almaktadır fakat emzirmede, beslenmenin tamamındaki süre bebekle birlikte geçirilmektedir. Biberonla beslemede alışverişe, mama hazırlamaya ve arta kalanları yıkamaya çok fazla zaman harcanır. Bebekle geçirilen zaman bebeğin beslenmesi, gelişimi için önemli bir bileşendir ve anneler için mutluluk vericidir. Evdeki diğer kişiler özellikle annenin fazladan dinlenmeye ihtiyacı olduğu ve bebeğin sık sık emdiği ilk birkaç hafta boyunca ev işlerinin sorumluluğunu üstlenerek yardımcı olabilirler.  Doğrudan ona süt vermeseler de, ailenin üyelerinin de bebek bakımında her yönüyle aktif olarak görev alabileceğini aklınızda tutmalısınız. Babanın kardeşinin duygularına da duyarlı olun. Aslında ailenin diğer üyeleri, örnek olarak, gaz çıkarırken bebeği tutabilirler ya da beslenmeden önce veya sonra bebeğin altını değiştirebilirler. Emzirilen bir bebek için babanın kucaklaması önemli bir görevdir. Bebek ve anne için rahatlama gerektiğinde baba çok değerlidir. Tutabilir, banyo yaptırabilir, altını değiştirebilir ve bebekle yürüyebilir. Bebek büyüdükçe, emzirme iyice yerleştiyse (yaklaşık 3 – 4 haftalık), baba sağılan sütle ya da mamayla bebeği besleyebilir” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakime esen
Hakime esen - 2 yıl Önce

Lütfen Veysel bey artık büyük bebeklere de baksin hastaneyi hep arayıp soruyorum ama hala 28 qunluk olan bebeklere kadar bakiyormus biz çok memnunduk kendisinden çok iyi bir doktor çok anlayışlı bir doktor

Serkan
Serkan - 2 yıl Önce

Adamın dibisiniz her yerde sizin gibi işini seven insanlara ihtiyacımız var.iyiki varsınız hocam sizden çok memnunuz.Serseri bebek Koray ın babası ben :)

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306