Beyin tümörleri nasıl sinyal verir?

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Kamran Aghayev beyin tümörleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Beyin tümörleri nasıl sinyal verir?
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Kamran Aghayev beyin tümörleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Aghayev yaptığı açıklamada, beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebileceğini ifade ederek, “Beyindeki normal hücrelerin anormalleşerek büyümesi sonucunda kötü huylu ve iyi huylu olarak kitleleşen yapılar beyin tümörleri olarak nitelendirilirler. Bu sonradan meydana gelen kitle kafatası içi basıncının artmasına sebep olarak beyin üzerine baskı yapmaya başlar ve birtakım olumsuz belirtiler gösterir.” dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

İrmet Hospital Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi doktoru Op.Dr.Kamran Aghayev tümörlerin iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrıldığını söyledi. Aghayev, “İyi huylu tümörler, beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir ve tamamına yakını çıkartılabilir. Bu nedenle operasyon sonrası sonuçları iyidir. Ancak tümör her ne kadar iyi huylu da olsa beyinde bulunduğu bölge hayati önem taşıyan bir bölge ise ameliyat sonrası sonuçlar maalesef yüz güldürücü olmayabilir. Yavaş üreme hızına sahip olmalarına rağmen öldürücü olmasalar dahi vücutta kalıcı harabiyete ve işlev bozukluklarına sebep olabilirler. Kötü huylu tümörler; çok hızlı üreyen ve operasyonla tamamen alınması oldukça zor olan tümörlerdir. Opere edilseler dahi belli bir süreçten sonra tekrar nüksederek beyne baskı yapmaya devam ederler. Dolayısıyla operasyondan sonra ektedovilere (ışın,kemoterapi vs. ) gerek kalıyor.
Beyin tümörü belirtileri, tümörün boyutuna, tipine ve yerleşimine bağlıdır. Tümörün bir sinire baskı yapması veya beynin belli bir alanına zarar vermesi ile belirtiler ortaya çıkabilir. Belirtiler, beyin şiştiği veya kafa içinde sıvı arttığında da oluşabilmektedir. Beyin tümörlerinin en sık rastlanan belirtileri şunlardır:
baş ağrıları, mide bulantısı veya kusma, konuşma, görme veya işitmede değişiklikler. Denge ve yürüme problemleri, duygu durum, kişilik veya konsantre olma yeteneğinde değişiklikler, hafıza problemleri, kas seğirmesi veya kasılması, kol veya bacaklarda hissizlik veya karıncalanma, bu belirtiler bir beyin tümörünün kesin belirtileri değildir. Başka durumlar da bu belirtilere neden olabilir. Belirtileri olan kişiler mümkün olduğunca çabuk doktora gitmelidirler. Sadece bir doktor problemi teşhis ve tedavi edebilir” dedi.
banner287

İLK İŞARET NEDİR?

Aghayev, “Her baş ağrısı beyin tümörünü mü işaret eder, ilk işaret baş ağrısı mıdır sorusu ile çok karşılaşıyoruz. Baş ağrısı ve kusmanın uzun sürelerdir var olması ön planda migren gibi tümör dışı patolojileri düşündürür. Ancak beynin kendisi ağrıya hassas bir organ olmadığından beyinde gelişen bir tümör beyin içerisindeki yerleşimi ile uyumlu olarak belirli bir büyüklüğe erişene kadar pek baş ağrısına sebep olmaz. Özellikle büyüme hızı fazla tümörlerde baş ağrısı ve diğer belirtiler daha sık ve gürültülü görülürken yavaş gelişen beyin tümörlerinde beyin adapte olarak tümöre yer açabilir bu taktirde çok büyük boyutlarda dahi baş ağrısı hastada görülmeyebilir” bilgisini verdi.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Beyin tümörünün nasıl teşhis edilebileceği hakkında da konuşan Kamran Aghayev, “Fiziksel muayene, doktor, genel sağlık işaretlerini kontrol eder. Nörolojik muayene, doktor, uyanıklık, kas gücü, koordinasyon, refleksler ve ağrıya cevabı kontrol eder. Doktor aynı zamanda, göz ve beyni birleştiren sinir üzerine bir tümör basısı nedeniyle oluşan bir şişlik olup olmadığını anlamak için gözü de muayene eder. CT tarama; Başın bir dizi detaylı resmini çeken, bilgisayara bağlanmış bir röntgen ışınları ile çalışan bir cihazıdır. Filmlerde beynin daha net çıkabilmesi için, özel kontrast bir madde hastaya enjekte edilir. Filmlerde, beyinde tümörü gösterebilir. MRI; Bilgisayara bağlı güçlü bir mıknatıstır ve vücut içinin ayrıntılı görüntülerini verir. Bu görüntüler bir monitörde izlenir ve basılabilir. Bazen, beyin dokusundaki farkları göstermeye yardım etmek için özel bir madde enjekte edilir. Beyin tümörlerinin günümüzde pek çok tedavisi mevcut olmakla beraber ana başlıklar halinde özetlersek; birinci seçenek cerrahi; Tümörün en hızlı ve en etkili bir şekilde vücuttan alınarak yok edilmesi ancak cerrahi ile gerçekleştirilebilir.  İkinci başvurduğumuz yöntem Radyoterapi; Özellikle kötü huylu beyin tümörlerinde cerrahi sonrası ek tedavi olarak uygulanır. Üçüncü yöntem ise Kemoterapi; Yine kötü huylu beyin tümörlerinde cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ile birlikte yapılır” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459