Bugün Dünya Prematüre Günü

Çerkezköy Özel İrmet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Hülya Halis, 17 Kasım tarihinin Dünya Prematüre Günü olduğunu belirtti.

Bugün Dünya Prematüre Günü
banner301

banner287
Çerkezköy Bakış - Prematüre doğum ile ilgili bilgi veren Uzman Dr. Halis, “2009 yılından beri hemen hemen tüm dünya ülkelerinde Kasım ayı Prematüre Farkındalık Ayı olarak kabul edilmekte ve 17 Kasım ise Dünya Prematüre Günü kabul edilip çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Mor civciv ise güzel ve anlamlı bir benzetme ile bu erken doğan bebekleri temsil etmektedir. Neden mor civciv sorusunun cevabı ise erken doğan bebekler özellikle solunum ve dolaşım problemleri nedeniyle halk arasında morarma olarak bililen siyanotik doğum sebebiyledir.

Premature bebekler zamanından önce doğan ve hala anne karnındaki sıcaklığa ihtiyaç duyan bebeklerdir. Ülkemizde ve dünyada tüm gebelerin yaklaşık yüzde 10'u malesef erken doğumla sonuçlanmaktadır. Teknolojideki tüm ilerlemelere rağmen bu bebeklerin ölüm ve sakatlık oranları hala yüksektir. Bu nedenle Prematüre Farkındalık Ayındaki amacımız bu bebeklerin sağlık kuruluşlarının ve bakımlarının kalitesini arttırmak, ülkemizdeki yenidoğan uzmanının sayısını arttırmaya yönelik çalışmaları desteklemek ve erken doğan bebeklerin öncelikle yenidoğan uzmanının elinde doğmasını sağlamaktır.”dedi.
 

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306