Cildinizi KIŞ’a hazırlayın

Özel Optimed Hastanesi cildiye uzmanı Uzm. Dr. Bilgin Çınar, mevsimlerin değişmesiyle cildin ihtiyaçlarının da değiştiğini belirterek soğuk ve kuru havalarda en çok derinin etkilendiğini söyledi. Çınar, cildin nemli ve güzel görünmesi için kış aylarında cilde daha yoğun nemlendirici kullanarak bakım yapılması gerektiğini anlattı.

Cildinizi KIŞ’a hazırlayın
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Özel Optimed Hastanesi cildiye uzmanı Uzm. Dr. Bilgin Çınar soğuk ve kuru havalarda en derimizin etkilendiğini söyledi.
“SOĞUK HAVA CİLDİMİZİ YIPRATIR VE HASSASLAŞTIRIR’’
Özel Optimed Hastanesi cildiye uzmanı Uzm. Dr. Bilgin Çınar, soğuk ve kuru havaların insan vücudunda en çok deriyi etkilendiğini söyleyerek “sıcak ve nemli havaların yerini giderek soğuk ve kuru havalara bırakması ile birlikte ortamdaki bu değişiklikler insan vücudu üzerinde de bir takım değişikliklere neden olmaktadır. Bunlardan en çok vücudumuzda dış ortamla birebir irtibat halinde olan derimiz etkilenmektedir. Soğuk hava, azalan nem ve hava kirliliği, cildimizi kış aylarında yıpratır ve hassaslaştırır.’’ Dedi.  
“CİLDİMİZİ NEMLENDİRMELİYİZ’’
Mevsimlerin değişmesiyle cildin ihtiyaçlarının da değiştiğini ifade eden Uzm. Dr. Bilgin Çınar “cildimizin mevsimlere göre ihtiyaçları değişir. Soğuk havalarda cildin nemini kaybetmesiyle pul pul dökülmesi kaçınılmaz olur. Uygulayacağımız özel bakım yöntemleriyle, kışın da canlı bir cilde sahip olmak hiç de zor değildir. Kış aylarında daha yoğun nemlendiricili kremler kullanmalı ve cildimize daha sık bakım uygulamalıyız. Yaz aylarında yumuşacık olan eller, kışın nemini kaybederek kurumuş topraklar gibi çatlamaya ve yarılmaya başlarlar. Cildimizin yaz ayalarında olduğu gibi nemli ve güzel görünmesini istiyorsak biraz çaba gösterip onu daha sık nemlendirmemiz gerekecektir.’’ ifadelerine yer verdi.
banner287
“SİGARASIZ BİR YAŞAM CİLDİMİZ İÇİN EN İYİ DESTEK OLACAKTIR’’
Cilt bakımı konusunda da bilgilendirmede bulunan Çınar, şöyle devam etti: “Nem ihtiyacı arttığından daha yoğun nemlendirme özelliği olan kremler, beraberinde gerekiyorsa serum ve nem maskeleri kullanılabilir. Dudaklar için özel koruyucular, eller için emolientler kullanılmalıdır. Kırışıklıklar için; retinol içeren ürünler kullanılacaksa, leke, kırışıklık, izler için kimyasal peeling veya lazer yapılacaksa en uygun mevsimdeyiz. Cildin dışarıdan ihtiyacı olduğu kadar içeriden de ihtiyaçları vardır. Uygun miktarda su tüketimi, düzenli uyku, alkolden, stresten,  hava kirliliğinden mümkün oldukça uzak, sigarasız bir yaşam, düzgün beslenme, yeterli protein alımı, vitamin ve antioksidan desteği cildimiz için yapabileceğiniz en iyi iç destek olacaktır” diye konuştu.
“NELER YAPMALIYIZ?’’
Kış mevsiminde en çok karşılaşılan problemlerden birisinin de dudak kuruması olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Bilgin Çınar, “kuru dudakları nemlendirmek için kolayca temin edebileceğimiz ve yanımızda taşıyabileceğimiz dudak nemlendiricileri çok yararlı olacaktır. Cildimiz cilt tipine uygun, alkol içermeyen bir temizleyici ile ve en az günde bir kez temizlenmeli, Kurulandıktan sonra uygun nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Banyoda aşırı sabun kullanımından kaçınılmalıdır. Aşırı sabun kullanımı cildimiz üzerindeki yağ tabakasını aşırı azaltacağından zaman içerisinde cildimizde kurumaya neden olacak, buda zaman zamanda olsa vücudumuzda kaşıntı oluşumunu tetikleyecektir. Eğer kuru bir cilde sahip olduğumuzu düşünüyorsak banyo sonrası kullanacağımız uygun vücut nemlendiricileri ve bebe yağları bu durum için iyi bir çözüm oluşturabilir. Kuru ciltlerde eşlik eden bazı cilt rahatsızlıkları görülebilir. Bunlar basit bir kuruluktan, bazı egzamalardan oluşabileceği gibi genetik bazı rahatsızlıkların göstergesi de olabilir. Bunun için uzmanından yardım almanız gerekebilir”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493