Çocuklarda görülen ateşlenmenin faydaları da var

Özel Çorlu Optimed Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Metin Kurt çocuklarda sık görülen yüksek ateş ve havale konusuna değinerek yapılması gerekenleri sıraladı. Bazı durumlarda yüksek ateşin vücuda faydası olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Metin Kurt “ateşin yükselmesi durumunda vücut, enfeksiyonuyla daha iyi savaşabilmektedir. 39 derece düzeylerindeki ateş bağışıklık sistemin güçlenmesini ve mikroorganizmanın yok edilmesini kolaylaştırır. Bu durumda ateşli düşürmeye çalışmak gereksizdir.’’ dedi.

Çocuklarda görülen ateşlenmenin faydaları da var
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Özel Çorlu Optimed Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Metin Kurt, çocuklarda sık olarak görülen yüksek ateş ateşlenmeye değinerek halk arasında bilinmeyenleri açıkladı.
“38 DERECE ATEŞLİ KABUL EDİLİR’’
Uzm. Dr. Metin Kurt vücut ısısının 38 dereceyi gösterdiği takdirde çocuğun ateşli olarak kabul edildiği söyleyerek, ateşin artmasının çeşitli hastalıkların habercisi olduğunu belirtti.
“ÇEŞİTLİ NEDENİ OLABİLİR’’
Ateşi yükselen bir çocuğun değerlendirilmesinde ilk olarak genel durumuna bakıldığını ifade eden Uzm. Dr. Metin Kurt şöyle devam etti: “Ateşin yükselmesi hastalığın ciddiyetinin göstergesi değildir. Çocuklarda ateşin en sık nedeni basit virüs faktörlü enfeksiyonlardır. Bunlarda 39-40 derece ateş olabilir. Bazen de bazı ciddi hastalıklarda ateş düşük seyredebilir. Ancak 0-3 ay arası bebeklerde normalin üstündeki bir ateşte mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır. Büyük çocuklar ise genel durumuna bakılarak değerlendirilir.’’
NE ZAMAN HEKİME GİDİLMELİ?
Uzm. Dr. Kurt yüksek ateşteki çocuklarda uyku hali, huzursuzluk, solunum zorluğu, döküntü, şiddetli baş ağrısı, kusma,  yeme-içmeyi red etme durumu olduğundan ateşin 24-48 saatten daha uzun süre seyretmesi halinde hekime başvurulması gerektiğini vurgulayarak “Çocuğun yaşı 0-36 ay arasında ise ve ateşin süresi ile yüksekliği dikkate alınarak duruma göre hekime başvurulmalıdır.’’ dedi.
HANGİ ÇOCUKLARDA ATEŞ DÜŞÜRÜLMELİ?
banner287
Çocuklarda ateş düşürme uygulanması konusuna da değinen Uzm. Dr. Metin Kurt, şunları kaydetti: “ Ateşi 39 dereceden yüksek olan çocuklar, ağrılı ve huzursuz çocuklar, ataşe bağlı havalesi olan çocuklar, kalp yetmezliği, kronik hastalık anemisi  olan çocuklar, kronik akciğer hastalığı olan çocuklar, doğuştan metabolik hastalığı olan çocuklarda ateşlenmenin önüne geçilmelidir.’’
“ATEŞ DÜŞMAN DEĞİL, DOSTTUR’’
Uzm. Dr. Kurt çocuklarda ateş düşürürken yapılması gerekenlerden de bahsederek şöyle devam etti: “önce ateşin bir düşman değil, dost olduğunun farkına varılarak müdahalede bulunulmalıdır. Ateşin yükselmesi durumunda vücut, enfeksiyonuyla daha iyi savaşabilmektedir. Bu durumda ateşli çocukta hemen ateşi düşürmeye çalışmak gereksizdir. Ateşi düşürmek enfeksiyonu daha çabuk iyileştirmeyecektir. Ateş düşürmede ise destekleyici olarak kullanılan su ve alkol kullanılmamalı, bunun yerine ateşti düşürmek için çevre ısısı düşürülebilir, çocuğun giysileri çıkarılabilir, çocuğun alnına, koltuk altına, kol ve bacaklarına soğuk pres uygulamaları  yapılabilir. Bunun yanı sıra çocuğun vücudunu silinerek duş da aldırılabilir. Ancak bu konuda buz-buzlu su ve aşırı soğuk hava akımı uygulamaları sakıncalı olabilir.’’
ATEŞLENMENİN FAYDALARI
Ebeveynler tarafından genelde olumsuz olarak görüşen ateşlenmenin faydalarının bulunduğuna değinen Kurt, şunları söyledi: “39 derece düzeylerindeki ateş bağışıklık sistemin güçlenmesini ve mikroorganizmanın yok edilmesini kolaylaştırır. Ateş; hastalığın seyrinde, gerekli tanısal çalışmalarda ve tedavi planındaki değişiklikler için yol göstericidir ve ateşin varlığı bir hastalığı işaret eder.’’
ATEŞLİ HAVALE NEDİR?
Konuşmasında ateşli havaleye de değinen Uzm. Dr. Metin Kurt şunları söyledi: “6 ay ve 5 yaş arasındaki çocuklarda ateşin ani yükselmesi, bilinç kaybı ve istemsiz kasılmalar şeklinde görülen havalenin görüme sıklığı yüzde 3 oranındadır.’’ dedi.
ATEŞLİ HAVALEDE NE YAPILMALI?
Uzman Dr. Metin Kurt, “ateşli çocuk aniden bilincini kaybeder, vücudu kol ve bacakları kasılıp titrer. Gözleri kayabilir, altını ıslatabilir, rengi solar. Sıklıkla 1-2 dakika sürelidir ve kendiliğinden geçer. Kasılmaların ardından çocuk derin uykuya dalmış görünür. “ diyerek “havalede soğukkanlılığı korumak, panik olmamak gerekir. Nöbet esnasında solunum yolunun açık tutulması, boğulma ve tıkanmanın önlenmesi birinci önceliğidir. Bunun için çocuğun başı yana çevrilir. Ağzını açmaya çalışmak doğru değildir. Üzerinde sıkı giysiler varsa açılıp gevşetilmesi uygundur. Nöbet sonrası ateşi düşürmek için ilaç verilebilir. Havale geçtikten sonra mutlaka doktorun hastayı muayene etmesi gerekir.  Gerek duyulursa riskli hastalar 24 saat hastanede gözetime alınabilir. Tekrarlayan ateşli havaleleri olan çocuklarda aileye nöbeti durdurucu ilaçları makattan uygulaması öğretilir.’’ bilgisini verdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493