Diyabet ve Obezite konferansı düzenlendi

İlçe Sağlık Müdürlüğü ile İlçe Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu işbirliğinde Diyabet ve Obezite konulu konferans düzenlendi. Katılımın yoğun olduğu konferansa Diyabet ve obezite hakkında ayrıntılı bilgilendirmede bulunuldu.

Diyabet ve Obezite konferansı düzenlendi
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - İlçe Sağlık Müdürlüğü ile İlçe Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu işbirliğinde düzenlenen Diyabet ve Obezite konulu konferans düzenlendi.
KONFERANSA YOĞUN İLGİ
Önceki gün ÇTSO Konferans Salonu’nda saat 11.00’da başlayan Diyabet ve Obezite konulu konferansa Çerkezköy İlçe Müftüsü Bayram Şahin, İlçe Vaizi Gülsüm Soydan, İlçe Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Nurcihan Başkent,  Kur’an Kursu hocaları ve çok sayıda bayan katıldı. Salonun tıklım tıklım dolmasıyla çoğu konferansı ayakta takip ettiler.
“İKİ NİMETİN DEĞERİNİ ÇOK İYİ BİLMELİYİZ’’
Konferansın açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Bayram Şahin yaptı.  Sağlığını önemine değinerek sözlerine başlayan Şahin, “ Peygamberimiz, ‘iki nimet vardır ki, bu iki nimetin insanlar kıymetini bilmeden harcarlar. Bu iki nimetten biri zaman diğeri ise sağlıktır. Sağlık ve zamanın kıymetini insanlar bilmezler’ diye buyuruyor. İnşallah bu konferans sağlığımıza güzel katkılar sağlar.’’ Diye konuştu.
“VÜCUDUMUMUZ BİZE ALLAH’IN BİR EMANETİDİR’’
Konferansa ilginin yüksek olmasından dolayı mutluluk duyduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Şahin “Allah, vücudumuzu bize emanet etti. Biz bu vücudu emanet olarak sağlıklı bir şekilde muhafaza edebildik mi? Bütün emanetlerin sahibi Allah’tır ve bütün emanetleri asıl sahibine yüz akıyla teslim edebilmeyi Allah cümlemize nasip eylesin.” Dedi.banner287
HER 100 KİŞİDEN 6 KİŞİ DİYABET HASTASI
İlçe Müftüsü Bayram Şahin’in konuşmasını tamamlamasının ardından İlçe Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Nurcihan Başkent katılımcılara hitap etti. Son derece güncel bir konu için bir araya geldiklerini ifade eden Başkent, ilk olarak diyabet hastalığından bahsederek, “Diyabet başlayıp da biten bir hastalık değildir. Hayat arkadaşı olan bir hastalıktır.  Genel olarak toplumda tanı konan veya konmayan diyabetin oranı yüzde 6’dır. Yani her 100 kişiden 6 kişi diyabet hastasıdır. Diyabet hastası olanların yüzde 80’i de yanlış beslenmekten dolayı diyabete yakalanan hastalardır.’’
“SİZ ONA HÜKMETMEZSENİZ O SİZE HÜKMEDER’’
Diyabetin halsizlik, ağız kuruluğu ve çok su içme gibi belirtilerle gün yüzüne çıktığını belirten Nurcihan Başkent, “Cilt yaralarında geç iyileşme sizler için birer sinyal olsun. Baş ağrısı ve bulanık görmede çok önemlidir. Kan şekerinde ki artış gözün içindeki sıvının kıvamı değişince bulanık görmeye neden oluyor. El ve ayaklarda uyuşma kaşınma meydana geliyor. Diyabette bizi ne bekliyor? Diyabet öyle bir hastalık ki siz ona hükmetmezseniz o size hükmeder. Diyabet yabani bir at gibidir, O’nu dizginlemeniz gerekir” açıklamasında bulundu.“OBEZİTENİN BİRBİRİNDEN FARKLI PEK ÇOK NEDENİ VARDIR’’
İlçe Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Nurcihan Başkent, obezitenin birbirinden farklı olan pek çok nedeni olduğuna dikkat çekerek, “Bunlar yaş, cinsiyet gibi nedenlerden oluşan demografik nedenler, insilün gibi faktörlerden oluşan genetik nedenler, çevresel nedenler, davranışsal nedenler, psikolojik nedenler ve doğum öncesi nedenlerdir. Egzersizle birlikte sadece vücutta bir rahatlama değil, psikolojide de bir rahatlama oluşur. Yapılan egzersizle birlikte birey rahatlarken, beyinde de endorfin salgılanır. Salgılanan bu endorfin ise, mutluluk oluşturarak kişinin psikolojik olarak da rahatlamasını sağlar.’’ bilgisini verdi.
“TEMPOLU OLARAK YÜRÜMEYİ DENEYİN’’
Günde tempolu olarak 10 bin adım atmanın çok faydalı olduğunu söyleyen Başkent şunları söyledi: “Bu tempoyu belirlemede yürürken konuşmayı ve şarkı söylemeyi deneyin. Eğer yürürken konuşabiliyor, ama şarkı söyleyemiyorsanız istenilen tempoda yürüyorsunuz demektir. Buna ek olarak beslenme de çok önemlidir. Kaloriye de dikkat etmeliyiz. Herkes yakacağı kadar gıda tüketmelidir. Yatarken bir şey yemekten kaçınılmalı ve yağlı gıdaları akşam değil, öğle yemeğinde yemeye özen göstermeliyiz. Sağlımız için sigaradan da uzak durmamız gerekiyor. Sigaranın tıpta tek bir faydası yoktur, ama zararlarının çok olduğu herkes tarafından biliniyor.”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306