Gebelikte oluşabilecek hipertansiyona dikkat!

Özel Optimed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Türkan Ayan, gebelikte oluşabilen hipertansiyon (Pre-Eklampsi) ile ilgili bilgi verdi.

Gebelikte oluşabilecek hipertansiyona dikkat!
banner301
Çerkezköy Bakış - Gebeliğin 20.haftasından sonar ortaya çıkan tansiyon yüksekliğinin, vücutta yaygın ödem, idrarda protein kaçağı ve değişik derecelerde organ fonksiyon bozuklukları ile seyreden; halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak ifade edilen gebeliğe özgü bir sendrom olduğunu kaydeden Ayan “Tablo hafif ya da şiddetli olabilir, gerçek tedavisi doğumdur. Gebelik sonlandırıldığında klinik tablo hızla düzelir” dedi.

RİSK FAKTÖRLERİ

Hipertansiyonun neden geliştiği ve risk faktörlerinin neler olduğu konusunda da bilgi veren Ayan “Pre-eklampsi bebeğin gelişen dokularına karşı annenin bağışıklık sisteminin aşırı cevap vermesi sonucu oluşur. Bebeği besleyen damarların yeterince gelişmemesi ve tansiyon yüksekliği Bebek'te gelişme geriliği, amnion sıvısında azalma gibi sonuçlara yol açar. Risk faktörleri: 17 yaş altı 35 yaş üstü ilk gebelikler, genetic yatkınlık ve aile öyküsü, siyah ırk obezite ve metabolic sendrom, annenin kronik böbrek hastalıklar, diabet, ikiz gebelikler” dedi.

banner287
TANI VE TEDAVİSİ

Pre-eklampsinin belirtileri ve bulguları hakkında da bilgiler aktaran Ayan “Belirti ve bulgularu baş ağrısı, görme ile ilgili şikayetler. Gözün önünde şimşek çakmaları, uçuşan noktalar görme, karın sağ üst kısmında ağrı, nefes darlığı, ödem, halsizlik, bilinç değişiklikleri, nöbetlerdir” dedi. Hastalığın tanısının nasıl konduğu konusunda da bilgi veren Ayan, hastalığın tedavisi ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Pre-eklampsinin kesin tedavisi doğumdur. Ancak hastalığın derecesine gore ve gebelik haftasına gore değişen yaklaşımlar mevcuttur. 37 ve üzerindeki gebelikler matür Kabul edilir ve Pre-eklampsi tanısı konulan gebeler doğurtulur. Erken dönem gebeliklerde medical tedavi ile tansiyonun anne-bebek üzerindeki negative etkileri control altına alınabilir. Ancak medical tedaviye yanıt alınamayan, hastalığın şiddetli seyrettiği vakalarda; annenin hayati riskinden dolayı gerekirse bebek ihmal edilerek gebelik sonlandırılabilir” dedi.

KONTROLLERİNİ DÜZENLİ ŞEKİLDE YAPTIRMALARI ÇOK ÖNEMLİ

Gebelik zehirlenmesinin tüm gebeliklerin yüzde 5-10'unda görüldüğünü ifade eden Ayan “Bunların da 3/4'ü hafif, 1/4'I şiddetli pre- eklampsi’dir. Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmek, stresten uzak durmak, düzenli uyumak, normal sınırlarda kilo almak preeklampsinin tekrarlamasını önleyebilmek açkısından önemlidir. Bir önceki hamileliğinde preeklampsi yaşamış olan anne adaylarının, özellikle tansiyon takibi ve kan tahlillerini rutin bir şekilde yaptırması son derece önemlidir” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459