Grip kapıyı çalmadan önlem alın

İrmet Hospital Hastanesi KBB Doktoru Abdurrahman Tokmak grip ile ilgili önlemleri sıraladı.

Grip kapıyı çalmadan önlem alın
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Kulak Burun Boğaz Doktoru Op.Dr. Abdurrahman Tokmak, soğuk havaların kendisini göstermesiyle olası bir grip hastalığına yakalanmamanın yollarını anlattı. Tokmak, “Grip, aslında çok basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de aslında her sene birçok kişinin ölümüne neden olarak kişilerde çok büyük riskler meydana getirmektedir. Günümüzde birçok insanın  basit olarak gördüğü için doktora bile gitmediği bir durum olan grip aslında oldukça önemli ve oldukça riskli bir hastalıktır.” dedi.

“KİŞİDEN KİŞİYE BULAŞICIDIR”

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların serinlemesi ile beraber yaygınlaşan grip hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Kulak Burun Boğaz doktoru Op.Dr. Abdurrahman Tokmak, gribin kişiden kişiye bulaşıcı olduğuna dikkat çekti. Tokmak, “Grip, özellikle soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların sağlık sorunlarından biri haline gelmektedir. Genellikle solunum yolları nedeni ile kişiler arasında yayılma gösteren grip kişide birçok belirtiler ile kendisini ortaya çıkarmaktadır. Grip, enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkarak kişinin solunum yollarında yaşamını sürdüren virüslerin vücutta meydana getirdiği etkilerle kişiye rahatsızlık veren ve insanların yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır. Hastalık kişiden kişiye bulaşıcı bir özellik göstererek ve vücuda girdikten yaklaşık bir iki gün içerisinde etkilerini meydana getiren bir hastalıktır” ifadelerini kullandı.

“RİSKLİ BİR HASTALIKTIR”

Doktor Tokmak konuşmasının devamında ise, “Grip, aslında çok basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de aslında her sene birçok kişinin ölümüne neden olarak kişilerde çok büyük riskler meydana getirmektedir. Günümüzde birçok insanın  basit olarak gördüğü için doktora bile gitmediği bir durum olan grip aslında oldukça önemli ve oldukça riskli bir hastalıktır. Bu nedenle özellikle çocuklarda görülen grip durumlarında mutlaka doktora gidilerek gerekli önlemler alınmalıdır.  Yapılan müdahaleler sonucunda  kişi sağlıklı ise yaklaşık bir hafta on gün içerisinde grip etkilerini ortadan yavaş yavaş kaldırır. Fakat müdahale edilmeyen grip hastalığı etkilerini ortadan oldukça geç kaldırarak aynı zamanda kişilerin diğer organlarını etkileyebilir” bilgisini verdi.

banner287
BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın belirtilerinden de söz eden Op.Dr.Abdurrahman Tokmak, “Yüksek ateş ve günlerce sürebilen aşırı bitkinlik en önemli grip belirtileri olarak öne çıkar. Ayrıca burun akıntısı, öksürük ve hapşırma, baş ağrısı, eklem, kas ve boğaz ağrısı, iştahsızlık ve baş dönmesi de grip belirtileri arasındadır.” dedi.

BULAŞMA YOLLARI NELERDİR?

Bu hastalığın genellikle kişinin kullandığı yemek kapları, giysiler, diğer ev eşyalarının başkası tarafından kullanılması nedeni ile kolay bir şekilde bulaştığını söyleyen Tokmak “Bunun yanında grip hastalığının olduğu kişi ile aynı ortamda bulunan diğer kişiler, hasta olan kişinin hapşırması ile havaya saçılan su damlacıkları içerisinde bulunan virüslerden etkilenerek bir iki gün sonra hastalığın etkilerini görmeye başlamaktadır. Bu şekilde kişiden kişiye yayılma gösteren bu enfeksiyon bu şekilde bazen virüsün türüne bağlı olarak yüzlerce hatta binlerce insanı etkilemektedir. Bazen kişi herhangi bir kişide bulunan grip hastalığından etkilenmese bile bu hastalık kendiliğinden ya da havadaki toz ve mikroplardan oluşarak kişiye bulaşabilir.” dedi.

KORUNMA YOLLARI VE TEDAVİSİ

Hastalıktan korunma yolları ve tedavisinden de bahseden Tokmak, “Grip hastalığından korunmak için ilk yapmamız gereken aşı dönemlerinde gerekli grip aşılarını ve diğer aşıları doktora başvurarak yaptırmamız gerekmektedir. Böylece vücudumuz grip hastalığını oluşturan virüslere karşı bir sene boyunca çok daha güçlü olacaktır. Bu aşının yılda bir kere mutlaka yaptırılması şarttır. Bunun yanında bu virüsten etkilenmemek için yapmamız gereken hasta olan kişinin kullandığı eşyaları kullanmamanız gerekmektedir. Son olarak grip olmadan önce bol bol meyve ve sebze gibi yiyecekleri tüketmeniz sizler için oldukça iyi olacaktır. Önlemleri aldığınız sürece grip hastalığından etkilenme ihtimaliniz çok daha düşmektedir. Grip tedavisinde, virüsün neden olduğu bulguları ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır. Tedaviye belirtiler ortaya çıktıktan hemen sonra başlanması çok önemlidir. Böylece hastalığın süresi kısaltılır ve belirtiler şiddetlenmeden ortadan kaldırılır.  Hastalık, 1 hafta sonra geçmeye başlar. Bu zaman içinde, beslenmeye biraz daha fazla dikkat etmek gerekir. Grip hastalarının mutlaka dinlenmeleri gerekir. Bol sulu besinlerle beslenmek iyileşmeyi hızlandırır.” İfadelerine yer verdi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459