Kullandığınız bilgisayar, vücudunuzda güneş lekesi yapabilir

Vücutta oluşan güneş lekelerine, sadece güneşin neden olamayabileceğini vurgulayan Özel Optimed Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilgin Çınar “Kullandığınız bilgisayar veya kullandığınız florasan da, teninizde güneş lekesine neden olabilir. Aynı şekilde ağrı kesiciler, antibiyotikler, bilgisayar ekranı ve kalitesiz makyaj malzemeleri de güneş lekesine yol açabiliyor.” bilgisini verdi.

Kullandığınız bilgisayar, vücudunuzda güneş lekesi yapabilir
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Özel Optimed Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilgin Çınar, özellikle kadınları muzdarip olduğu güneş lekeleri hakkında önemli bilgiler verdi.
BİLGİSAYAR DA LEKE YAPAR
Güneş lekesine sadece güneş ışınlarının neden olduğu yönündeki kanaatin doğru olmadığına dikkat çeken Dr. Çınar, “Yüz, başta olmak üzere vücudun değişik bölgelerinde görülebilen ve ultraviyole ışınlarının neden olduğu güneş lekeleri kadınları estetik açıdan rahatsız ediyor. İrili ufaklı kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan güneş lekelerinin pek çok sebebi var. Bu sebeplerin başında da ilaç kullanımı var. Ağrı kesiciler, antibiyotikler, doğum kontrol hapları ve antidepresanların yanı sıra florasan ışığı altında fazla kalmak, bilgisayar ekranı ve kalitesiz makyaj malzemeleri de güneş lekesine yol açabiliyor.” Dedi.
“RİSK KIŞIN DA VAR”
Güneş lekelerinin Kış Mevsimi’nde de oluşabileceğini belirten Uzm. Dr. Bilgin Çınar, "Güneş lekesi sadece yaz hastalığı değildir. Zira, Kış’ın kardan da yansıyan çok ciddi ultraviyole ışınları var. Yine ultraviyole ışınları solaryum cihazlarında çok fazla var. Bilgisayarlardan florasan lambalardan az oranda olsa yayılıyor. Gününüzün büyük kısmı bu lambaların altında ya da bilgisayar ekranı başında geçiyorsa yine bu tip lekeler oluşuyor." diye konuştu.
banner287
“ FİZYOLOJİK  ETKENLER”
“Kişilerin güneşten korunma safhasının çocukluktan başladığının” altını çizen  Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilgin Çınar “Güneş lekeleri bir anda oluşmaz, lekelerin insan vücudunda  en etkili olduğu zamanlar 20 yaşa kadar olanki zaman dilimidir. Birikim sonucu oluşan güneş lekelerinden korunmak için, kişilerin çocukluktan itibaren korunmaya başlamaları gerekir. Tabi burada anne ve babalara da büyük iş düşüyor.” Uyarısını yaptı.
“LEKELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN”
Güneş lekesinden kurtulmanın yollarını da açıklayan Özel  Optimed Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilgin Çınar, bu konuda şu tavsiyelerde bulundu: "Gün içerisinde, 11:00 ile 16:00 saatleri arasında dışarıya çıkmaktan kaçınmamız gerekir. Eğer çıkmamız gerekiyor ise de tenimizi açıkta bırakmayacak uygun giysiler giyilmeli ve her zaman kafamızı ve yüzümüzü bir şapka yardımı ile korumalıyız. Bazı leke giderici kremler, tıbbı kremler de kullanılabilir. Bunların dışında soyucu işlemler, lazer işlemleri cerrahi veya plazma tedavisi dediğimiz deri yenileme sırasında lekelerin atılması ile ilgili belli enerjilerin deri yüzeyinde kullanılması ile de bu lekelerden kurtulmak mümkündür.”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493