Kurban bayramında beslenmeye dikkat!

Özel Optimed Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Tuğçe Ünlüdağ, Kurban bayramında nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda uyarı ve önerilerde bulundu.

Kurban bayramında beslenmeye dikkat!
banner301
Çerkezköy Bakış - Özel Optimed Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Tuğçe Ünlüdağ, Kurban bayramında nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda uyarı ve önerilerde bulundu. Bayram kahvaltısı için doğru seçimlerin yapılması gerektiğini kaydeden Ünlüdağ, Özellikle şeker hastalığı olanlar ile kilo verme programında olan bireylerin tatlı grubundan kaçınması gerektiğini ifade etti.

ÖĞÜN DÜZENİ DEĞİŞİYOR

Bayram telaşı ve ziyaretleri nedeniyle öğün düzeninin değiştiğini, et ile tatlı tüketiminin arttığını kaydeden Ünlüdağ, “Beslenme düzeninde oluşan bu değişikliklere uygun tedbirler alınmazsa sağlığınızdan olabileceğinizi unutmayın. Özellikle sindirim güçlüğü, mide ağrısı, bulantı, kabızlık, reflü gibi sindirim sistemi sorunlarının yanında kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi ve besin zehirlenmesi görülme sıklığı da bayramlarda ne yazık ki artış göstermektedir” dedi.

DOĞRU SEÇİMLER YAPILMALI

Bayram kahvaltısı için doğru seçimlerin yapılması gerektiğini kaydeden Ünlüdağ “Kızartılmış hamur işleri, yağlı ürünler, kaymak, sucuk ve salamlı omletlerin yer aldığı kahvaltı menülerinden uzak durulmalı; sofrada peynir çeşitleri, bol salatalık, domates gibi söğüş sebzeler, süt, kahvaltılık gevrek, haşlanmış yumurta veya yağsız sebzeli omlet, kepek, çavdar veya tahıllı ekmeklerin bulunduğu sofralar tercih edilmelidir. Kahvaltı için fazla vakti olmayanlar ise kahvaltısız güne başlamamalıdır. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu unutulmamalıdır. Kahvaltı yapmak için yeterli zaman yoksa en azından1 su bardağı süt, kahvaltılık gevrek veya 1 avuç kuruyemiş tüketilebilir” dedi.

TATLI GRUBUNDAN KAÇINMALARI GEREKİYOR

banner287
Özellikle şeker hastalığı olanlar ile kilo verme programında olan bireylerin tatlı grubundan kaçınması gerektiğini ifade eden Ünlüdağ “Şeker hastaları dilerlerse diyabetik şekerler, çikolatalardan ve tatlılardan aşırıya kaçmadan tüketebilirler. Kilo verme programında olan bireyler ise yüksek kalorili şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları ve meyve tatlılarını tercih edebilirler” dedi.

EN AZ 8-10 BARDAK SU İÇİLMELİ

Bayram boyunca günde en az 8-10 bardak su içilmesi gerektiğini de dile getiren Ünlüdağ “Bayram ziyaretleri sırasında tüketilen fazla çay ve kahve ; uykusuzluk, kalpte ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabileceğinden bu tür içecekler tüketilirken miktarlarına dikkat edilmelidir” diye konuştu.

TEKRAR TEKRAR DONDURULMAMALI

Kurban eti saklanırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda da bilgi veren Diyetisyen Ünlüdağ “Kesilen kurban eti mutlaka 1 gün buzdolabında bekletilmelidir. Bekleyen et daha iyi pişmek için hazır hale gelir. Bekleyen etler kıymalık, kuşbaşılık, pirzola, biftek ve bonfilelik olarak ayrılmalı, günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetlerine konulup derin dondurucuda saklanmalıdır. Soğuk zinciri kırılan et tekrar tekrar dondurulmamalıdır” dedi.

KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Kurban etinin tüketimi konusunda da uyarılarda bulunan Ünlüdağ “Etler proteinlerin en önemli kaynaklarıdır fakat C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında sebzelerin de tüketilmesi sağlıklı beslenme için gereklidir. Etleri pişirme yöntemi haşlama veya ızgara olmalı ve pişirme sırasında yağ ilavesi yapılmamalıdır. Az az, sık sık yenilmelidir. 4 saatten uzun süre aç kalınmamalıdır. Günlük 2-2.5 litre su tüketimine dikkat edilmelidir. Et kullanılarak yapılan sebze ya da baklagil yemeklerine yağ ilave edilmemelidir. Özellikle katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır. Etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata ilave edilmelidir. Öğünlerde aşırı besin tüketmemeye gayret ediniz. Bir öğünde belirli bir besin grubunu fazla tükettiyseniz bir sonraki öğünde o besin grubunda olan yiyeceği daha az tüketin. Her şeye rağmen hakkınız olandan daha fazlasını yediğinizi düşünürseniz üzülmeyin bunun telafisini tempolu bir yürüyüş yaparak veya ev içindeki hareketliliğinizi arttırarak yapabilirsiniz. Önemli olan bu durumun sürekli olmamasıdır” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459