Mevsim değişikliğine dikkat!

Soğuk havaların kendisi hissettirmesi ile beraber grip, bronşit gibi hastalıklar da sıklıkla görülmeye başladı.

Mevsim değişikliğine dikkat!
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Dahiliye Uzmanı İbrahim Bilen, kış mevsimine geçiş sırasında alınabilecek tedbirlerden bahsetti. Bu dönemlerde soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyon hastalıklarının arttığını kaydeden Uzman Doktor İbrahim Bilen, kronik hastalığı olan kişilerin bu dönemlerde daha kolay hasta olabileceğini ifade etti.

BİR NEDEN DE MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİDİR

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Dahiliye Uzmanı İbrahim Bilen yaptığı açıklamada hastalıklara yol açabilen faktörler arasında mevsim değişikliğinin olduğunu söyledi. Bilen, “Sağlık hayatınıza yön veren bir konudur. Sağlığınız bozulduğunda yaptığınız hiçbir işten tat almaz, düzgün bir şekilde çalışamaz ve sosyal hayatınızda da mutlu olamazsınız. Dolayısıyla sağlığınıza her zaman iyi bakmalı, hastalıklara karşı mutlaka tedbir almalısınız. Hastalıklara yol açan birçok neden vardır. Bu nedenlerden biri de mevsim değişikliğidir. Coğrafi konumu nedeniyle ülkemizde mevsim değişikliği sırasında sıcaklık farkları yoğun şekilde hissedilmektedir. Mevsim geçişlerinde ani ısı değişimleri olduğundan bu durum insanları hem bedensel hem de psikolojik yönden oldukça etkiler.” dedi.

RİSK DAHA FAZLADIR

banner287
Uzman doktor İbrahim Bilen, açıklamasının devamına şunları ekledi: “Mevsim değişikliğinin neden olduğu grip, bronşit gibi viral enfeksiyonlardan korunmak için özellikle risk grubu içinde yer alan kişiler düzenli beslenmeli, uyku düzenlerine dikkat etmeli,sigara kullanmamalı ve kalabalık ortamlarda fazla bulunmamalıdırlar. Solunum ve temas yoluyla bulaşan viral enfeksiyonların özellikle kapalı sistem havalandırma kullanan mekanlardan bulaşma riski daha fazladır. Mevsim geçişlerini rahat atlatabilmek için bazı önlemler alınabilir. Öncelikle beslenme ve uyku düzenine çok dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminleri yeterli miktarda aldığınızdan emin olun. A vitamini mikropların vücudunuza girmesini önlerken C vitamini de vücudunuzu hastalıklara karşı korur. Bol su içilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Eğer kapalı bir mekanda bulunulacaksa ortamın temiz olduğundan ve iyi havalandırıldığından emin olunmalıdır. Strese sebep olan durumlardan kaçınılmalıdır. Düzenli spor yapmak da bağışıklık sistemini güçlendirir”.

KRONİK HASTALARDA BAĞIŞIKLIK ZAYIFTIR

Kronik hastalığı olan kişilerin mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğunu kaydeden Bilen, “Bu nedenle diğer insanlara göre hava değişimlerinden daha çabuk etkilenirler. Aynı durum yaşlılar, hamileler ve çocuklar için de geçerlidir. Çocukların ve yaşlıların bağışıklık sistemi mevsimsel ısı değişimlerinde daha zayıftır. Bu sebeple bakteri ve virüs hastalıklarına yakalanma oranları yüksektir. Mevsime uygun korunma önlemleri alınmazsa uzun süren ve tekrar eden solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski artabilir. Bilinen hastalığı olanların (allerjik hastalıklar, bağışıklık yetmezliği yaratan böbrek, karaciğer, kan hastalığı olanlar, kanser hastaları vb.) hekimlerine hastalıkları üzerine mevsimsel değişikliklerin etkisi olup-olmayacağını sormaları, konu hakkında bilgi almaları uygun olacaktır. Allerjik hastalık öyküsü olanların (astım vb) bu dönemde hastalık belirtilerine, şikayetlerine dikkat etmeleri, takip etmeleri, polenlerin yoğun olduğu dış ortamlarda bulunmaktan kaçınmaları, hekim tavsiyesi ile gerekirse ilaç kullanmaları gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

SAĞLIK HİJYENDEN GEÇER

İrmet Hospital Hastanesi Dahiliye doktoru Uzm.Dr. İbrahim Bilen son olarak, “Sağlık hijyenden geçer.Bulaşıcı hastalıklar açısından, özellikle hava, su ve gıdalar ile bulaşan hastalıklara yönelik kişisel önlemler (el yıkama, kalabalık ortamlardan kaçınma, özellikle hastalık salgın dönemlerinde kişiler arası karşılaşma-selamlaşma yöntemleri, tokalaşma öpüşmeden kaçınma, ev ve çalışma ortamının havalandırılması, besin ve su hijyeninin sağlanması vb. önlemler) alınmalıdır.” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306