Obezite ve Reflü anlatıldı

Çerkezköy Kent Konseyi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında Özel Optimed Hastanesi’nde görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı, Obezite, Diyabet ve Reflü Cerrahisi, Op. Dr. Serkan Ayhan Obezite ve Reflü hakkında bilgilendirme yaptı.

Obezite ve Reflü anlatıldı
banner301
Çerkezköy Bakış - Özel Optimed Hastanesi’nde görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı, Obezite, Diyabet ve Reflü Cerrahisi, Op. Dr. Serkan Ayhan Çerkezköy Kent Konseyi’nde toplantıda çağın hastalığı Obezite ve Reflü hakkında bilgiler verdi.

“HER 5 KADINDAN 2’Sİ OBEZ”

Obezitenin, bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranın aşırı artması durumu olduğunu söyleyen Ayhan “Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturur. Ülkemizde obezitenin görülme sıklığı; her 5 kadından 2’si, her 5 erkekten 1’i obezdir” dedi.

banner287
“KULAK BURUN BOĞAZI DA İLGİLENDİRİYOR”

Obezitenin, tedavi edilmediği taktirde yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle beklenen yaşam ömrü 10-15 yıl kısalarak hayatlar kaybedildiğini dile getiren Ayhan, reflü hastalığı ile ilgili de bilgi verdi. Reflünün, mide içeriğinin gerisin geriye yemek borusuna gelmesi olduğunu kaydeden Ayhan “Sadece yemek borusu ağız, akciğer, kulak, burun ve boğazı da ilgilendiren bir hastalıktır” dedi.

“BAŞARI ŞANSI YÜZDE 96-99”

Reflü hastalığında cerrahi yönteme de değinen Op. Dr. Serkan Ayhan “Kapalı yöntemle yapılan, tüm dünyada standart uygulanan yöntem “Laparoskopik Nissen Fundoplikasyon” ameliyatıdır. Ameliyatın başarı şansı yüzde 96-99 arasındadır” dedi. Toplantının sonunda Cerrahi Uzmanı, Obezite, Diyabet ve Reflü Cerrahisi, Op. Dr. Serkan Ayhan katılımcıların sorularını yanıtladı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459