Osteoporoz nedir?

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Doktoru Serpil Erdoğan, Osteoporoz hakkında konuştu.

Osteoporoz nedir?
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Doktoru Serpil Erdoğan, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz hakkında bilgilendirmede bulundu.

“TOPLUM SAĞLIĞI SORUNUDUR”

İrmet Hospital Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Doktoru Serpil Erdoğan yaptığı açıklamada, kemik erimesinin toplum sağlığı sorunu olduğunu ifade etti. Erdoğan, “Osteoporoz bir toplum sağlığı sorunudur. Çünkü hastalık sonucunda görülen kırık,ağrı,kamburluk ve hareket kısıtlılığı kişide günlük yaşam aktivitelerinde sınırlılık,yaşam kalitesinde azalma ve psikolojik olarak kişinin kendine güveninin azalması ile sonuçlanır. En sık görülen metabolik kemik hastalığı olan osteoporoz düşük kemik kütlesi ve kemik mikro yapısının bozulması sonucu kemik kırılganlığının ve kırık olasılığının artması ile karakterize bir iskelet sistemi sorunudur.50 yaş üzerinde her üç kadından birinde 50 yaş üzeri her beş erkekten birinde görünmektedir.” dedi.

“KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ İLE TANISI KONULUR”    

banner287
Uzman Doktor Erdoğan, Osteoporoz hastalığı tanısının kemik yoğunluğu ölçümünün ardından konulduğunu söyledi. Osteoporoz tanısı kemik yoğunluğu ölçümü (DEXA ) ile konur. Dexa dünyada en yaygın kullanılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından altın standart olarak önerilen teknik olduğunu da kaydederek, “Kemik yoğunluğu ölçümü kısa süren ve kolay bir ölçümdür. Osteoporozda kemiklerin hem yoğunluğu azalmış, hemde kalitesi bozulmuştur. Osteoporozda kırıklar en sık omurga, elbileği, kalça ve üst kol kemiğinde omuza yakın bölgede görülmektedir. Osteoporozda ortaya çıkan boy kısalması hastalığın tanımlanmasında önemli bir ipucu olarak ortaya çıkar. Bunun nedeni omurlardaki çökme kırıklarıdır ve şiddetli sırt ağrılarına yol açabilir. Sonrasında kamburluklarla sonuçlanabilir. Osteoporozun oluşumunda genetik yatkınlık önemli olup, hormonal etkenler, kemik sağlığı açısından uygun olmayan beslenme tarzı, olumsuz yaşam koşulları fiziksel aktivite ve egzersiz eksikliği, kemik sağlığını olumsuz etkileyen çeşitli hastalıklar ile kullanılan ilaçlar gibi etkenler hastalığın ortaya çıkmasında önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verdi.

RİSK FAKTÖRLERİ

Erdoğan Osteoporoz hastalığının risk faktörlerini şöyle sıraladı: Yaş ilerledikçe osteoporoz riski artmaktadır. Özellikle kadınlarda 65 yaş üzerinde ve erkeklerde 70 yaş üzerinde risk artmaktadır. Kadınlarda düşük östrojen ,erkeklerde düşük testesteron düzeyleri. Kadınlarda menapoz sonrası ilk 1-2 yıl kemik yıkımı çok artmaktadır. 40 yaşından sonra travma olmaksızın ve çok ufak travma ile geçirilmiş kırık öyküsü. Kadın ve erkeklerde düşük vücut ağırlığı. Sigara ve alkol kullanımı. Birinci derece yakınlarında osteoporoz ve kırık öyküsü. KOAH, hiperparatroidi, hipertroidi, RA, çölyakhastalığı, inlamatuar barsak hastalığı gibi hastalıklar. Kortizon, epilepsi ilaçları, protron pompa inhibitörleri, meme kanserinde kullanılan bazı ilaçlar, lityum ve antiasitler.

OSTEOPOROZDAN KORUNMA VE BESLENME

Osteoporozun önlenmesi çocukluk,ergenlik ve gençlik dönemlerinde optimal kemik gelişimi ile başladığını söyleyen Serpil Erdoğan, “20’li yaşlarda kemik dokusu maksimum güce ulaşır. Bu yüzden çocukluk ve ergenlik döneminden itibaren yeterli kalsiyum ve D vitamini almak, düzenli fiziki aktivite çok önemlidir. Günlük diyetimizde kalsiyumdan zengin gıdalara yer vermeliyiz. Bunlar süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem, susam ve pekmez gibi gıdalardır. D vitamini açısından güneşin dik geldiği saatlerde günde 15-20 dakika direk güneş ışınına maruz kalarak günlük ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Hareketlilik ve egzersizde kemiklerimizi güçlendirir. Osteoporoz için en faydalı egzersizler kendi vücut ağırlığıyla ve yer çekimine karşı yapılan egzersizlerdir. Yürüyüş, kasları güçlendirmeye yönelik ağırlıkla yapılan egzersizler, duruş ve denge egzersizleri osteoporozda önemli yeri olan egzersizlerdir.” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306