Sigaraya ‘bir kereden bir şey olmaz’ diye başlanıyor

Çerkezköy Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından "9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” dolayısıyla açıklama yaptı.

Sigaraya ‘bir kereden bir  şey olmaz’  diye başlanıyor
banner301
Çerkezköy Bakış - Küresel tütün salgınını önlemek üzere Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde hazırlanan ve bugün itibarıyla 172 ülkenin taraf olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesini Türkiye’nin 2004 yılında imzaladığı hatırlatılan açıklamada, “Sözleşmenin imzalanmasından sonra tütün kontrolü kapsamında önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler sayesinde Ülkemiz Tütünle Mücadele ve Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi projeleriyle dünyada örnek ülke haline gelmiştir” denildi.
Sigara başlama nedenleri arasında merak, özenti, arkadaş baskısı, arkadaşlar arasına katılma gibi nedenlerin yer aldığı kaydedilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:
banner287
“Tütün ve tütün mamullerinden imal edilen her ürün, hem insan sağlığı hem de toplumun tamamını tehdit etmektedir. Sigaraya ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diye başlanıyor. ‘Benim iradem güçlüdür’ diyerek alışıyoruz, ‘ben kontrol edebilirim’ diye devam ediyoruz ve maalesef bağımlısı oluyoruz. Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Kanser, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Türkiye’de erkeklerde tütün kullanımı (yüzde 41,5) kadınlara (yüzde 13,1) göre daha yüksektir. Tütün ürünü kullananların yüzde 23,8’i her gün tütün kullanmaktadır. Her gün sigara içen her 10 yetişkinden 4 tanesi günün ilk sigarasını uyandıktan sonra ilk 30 dakika içinde içmektedir. Her gün sigara içenlerin her gün sigara içmeye başladıkları yaş ortalaması 17,1 yıldır. En fazla kullanılan tütün ürünü mamul sigaradır."
Sigarayı bırakmak isteyenlerin ise haftanın 7 günü 24 saat ücretsiz hizmet veren Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını arayabilecekleri belirtildi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459