“Tedavi edilebilir bir hastalıktır”

Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsa Kaman Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı dolayısıyla açıklama yaptı.

“Tedavi edilebilir bir hastalıktır”
banner301
Çerkezköy Bakış - Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsa Kaman Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı dolayısıyla açıklama yaptı. Hastalıkta erken tanının önemine dikkat çeken Kaman “Modern tıbbın ilerlemesiyle kanser cerrahisi ameliyat öncesi ve sonrası kemoterapi ilaçlarında ciddi değişmeler oldu, meme kanseri tedavi edilebilir bir hastalık sınıflamasına girdi” dedi.

GÖZLE GÖRÜLÜR BİR ARTIŞ SAPTANDI

Endüstriyel toplumun oluşmasının yiyecek ve içeceklerin kimyasallaşması neticesinde insan hayatına pozitif anlamda birçok kolaylık sağlanmakla beraber buna paralel olarak kanser ve viral hastalıkların görülme sıklığında gözle görülür bir artış saptandığını kaydeden Kaman “Bu hastalıkların başında da meme hastalıkları özelliklede meme kanseri gelmektedir” dedi.

DOKTORUNUZA BAŞVURUN

Kadınların biraz da korkudan ‘acaba kitle bulur muyum’ endişesiyle meme muayenelerini kendileri yapmaktan çekindiğini kaydeden Kaman “Ben hastalarıma rutin kontrollerini yaptırmaları dışında kendi vücutlarını iyi tanımaları özellikle banyoda sabunlanırken memelerini kontrol etmelerini öneriyorum. Yeni ortaya çıkmış bir kist ağrı tetkik edilecek bir durum olduğu anlamına gelebilir. Elinize kitle geldiğinde öncelikle sakin kalmalısınız. Sizin elinize gelen kitleler çoğunlukla benign (iyi huylu) özellikte kitlelerdir. Doktorunuza başvurunuz ve gerekli görüntülemeleri yaptırın” dedi.

banner287
AĞRIYLA İLİŞKİSİ NET ORTAYA KONULAMADI

Meme kanserlerinin ağrıyla ilişkisinin net ortaya konulamadığını ifade eden Kaman “Ağrısız vakalarda altta bir iyi huylu kitle, ağrılı hastalarda tümör çıkabilmektedir. Bu tümörün histolojik karakterine ve biyolojisine göre değişmektedir. Kadınlarda memede kistik kitle ve koltuk altı lenf bezleri sıklıkla bulunmaktadır. Bunların sıkı takip ve muayenelerin yapılması ile ileride gelişebilecek kötü durumdan erken fark edilmesini sağlayabilir” dedi.

KENDİNİZİ UZMAN BİR DOKTORA EMANET EDİN

Ulusal cerrahi derneklerinin önerdiği tedavi algoritmalarında biopsinin yerinin tartışılmaz olduğunu kaydeden Dr. Kaman “Elimizde histolojik kanıt olmadan cerrahi müdahale şansımız olmadığından bu korkular yüzünden olmamız gereken tedavinin gecikmesine sebep olabiliriz. Buna sebep olmamak için meme konusunda uzman bir doktora kendinizi emanet ediniz ve ne derse yapmalısınız” diye konuştu.

MORAL VE DOKTOR HASTA DİYALOĞU ÇOK ÖNEMLİ

Modern tıbbın ilerlemesiyle kanser cerrahisi ameliyat öncesi ve sonrası kemoterapi ilaçlarında ciddi değişmeler olduğunu, meme kanserinin tedavi edilebilir bir hastalık sınıflamasına girdiğini dile getiren Kaman “Olumsuz düşünceler tedaviyi reddetme hastalığı inkar etme gibi durumlara girmeden cerrahınız, onkoloğunuz ve psikoloğunuzla diyalog halinde tedavinizi yaptırmalısınız. Cerrahi tekniklerin değişmesi ile artık total meme alınması gerekli olmayabilmekte ve koltuk altı lenf nodu örneklemesi ile aksillerdiseksiyon gerekliliği de azalmış olmaktadır. Bütün hastalıklarda moral, doktor hasta diyalogunun iyi olması hastanın doktoruna, doktorun da hastasına empati yapmasıyla tedavi dönemi ağrısız huzurlu olabilmektedir” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459