Yenidoğan yoğun bakımda hangi bebekler tedavi görür?

Özel İrmet Hospital Hastanesi Yenidoğan Neonatoloji Uzmanı Hülya Halis, yenidoğan yoğun bakımda hangi bebeklerin yattığı ve yoğunbakım servisinin tedavi amacı ile ilgili bilgi verdi.

Yenidoğan yoğun bakımda hangi bebekler tedavi görür?
banner301
Özel İrmet Hospital Hastanesi Yenidoğan Neonatoloji Uzmanı Hülya Halis, yenidoğan yoğun bakımda hangi bebeklerin yattığı ve yoğunbakım servisinin tedavi amacı ile ilgili bilgi verdi.  Halis “Bebek ne kadar ufak ve az gelişmişse o kadar ciddi problemler yaşama olasılığı artacaktır. Bu sebeple 26-29. haftalarda doğan bebeklerin hayatta kalma ihtimali daha düşük, yaşadıkları takdirde hafif ya da ağır derecede sağlık problemleriyle karşılaşma olasılıkları daha yüksek olacaktır” dedi.

Çerkezköy Bakış -
Özel İrmet Hospital Hastanesi Yenidoğan Neonatoloji Uzmanı Hülya Halis, yenidoğan yoğun bakımda hangi bebeklerin yattığı ve yoğunbakım servisinin tedavi amacı ile ilgili bilgi verdi.

“KOŞULLARI UYGUN HASTANEDE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ”

Eğer bebeğin erken doğma riski  varsa her şeyden önce kadın doğum hekiminin, doğumu koşulları uygun,  yani neonatoloji uzmanının olduğu yenidoğan  yoğun  bakım  ünitesi  olan bir hastanede gerçekleştirmesi gerektiğini kaydeden Halis “Eğer yoğun bakım ünitesi olan bir hastanede doğum gerçekleştirilmişse zaten  bir  sorun  olmayacak ve ihtiyaç  halinde  bebeğiniz  hemen  bu  bölüme  alınabilecektir” dedi.

HANGİ BEBEKLERE BAKIM SAĞLAR?

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin, 24’üncü gebelik haftasından itibaren erken doğum, çoğul gebelik, şeker hastalığı annelerin bebeği, iri bebek, anne karnında mekonyum (kakasını) yutmuş bebek, zor doğum sonucu oluşan beyin ve diğer organ hasarı gibi yüksek risk taşıyan bebeklere gelişmiş düzeyde bakım sağladığını kaydeden
Halis “Erken doğan bebekler çok küçük olmasalar bile, bir kısmının erken veya geç dönemde hafif ya da ağır derecede sağlık problemleriyle karşı karşıya olabilecekleri akılda tutulmalıdır. Bebek ne kadar ufak ve az gelişmişse o kadar ciddi problemler yaşama olasılığı artacaktır. Bu sebeple 26-29. haftalarda doğan bebeklerin hayatta kalma ihtimali daha düşük, yaşadıkları takdirde hafif ya da ağır derecede sağlık problemleriyle karşılaşma olasılıkları  daha yüksek olacaktır. 30-33. haftalarda doğan bebeklerin durumu genellikle daha iyi olacak ve yaşama ihtimali daha yüksek olacaktır. 34 haftadan sonra bebekler genellikle hafif derecede az gelişmiş ve genellikle de iyi durumdadırlar” dedi.
banner287

“SOLUNUM CİHAZINA İHTİYAÇ DUYARLAR”

30-32 haftanın altındaki bebeklerin çoğunun normal şekilde solunum yapmalarına yardımcı olacak bir solunum cihazına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Halis “Buna ek olarak, yeni doğmuş bebeğinizin, az gelişmiş akciğerlerinden dolayı hayatının ilk birkaç gününde karşılaşabileceği problemlerden birisi de Solunum Güçlüğü Sendromudur. (RDS) dir. RDS’ ye yakalanmış bebekler genellikle solunum cihazına bağlıdır ve akciğerlerine yardımcı olması için sıvı yüzey basıncını düşüren sürfaktan türü ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilirler. Ayrıca erken doğum tehdidi önceden biliniyorsa kadın doğum hekiminiz doğum öncesinde belirli periyotlarda size iğne şeklinde başka bir tedavi de uygulayabilir. Böylece daha anne karnında iken bebeğinizin akciğer gelişiminin hızlanması kısmen de olsa mümkün olacaktır. Genellikle bu amaçlarla kullanılan kortizon türü ilaçlar, bebeğinize bir yan etki yapmadığı gibi, çok pahalı ve riskli olan yoğun bakım tedavilerinden de korunmasını sağlayabilirler” dedi.

“TEMEL UNSURU SAYILI”

Kuvözün, yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin temel unsuru sayıldığını ifade eden Halis “Yeni doğan bebekler bu kuvözlerde bakım altına alınıyor. Kuvöz, anne rahmine benzer bir ortam oluşturuyor. Kuvöz içinde bebekler anne rahmindeki gibi ısıtılıyor, enfeksiyonlardan korunuyor. Solunumu yetersiz olan bebeklerin solunumuna yardım eden, gelişmiş teknoloji ürünleri olan ventilatörler sayesinde akciğerleri olgunlaşmadan doğan bebeklerin yaşama şansı artıyor. Kuvözlerdeki bebeklerin solunum, kalp atışları ve vücut ısıları gibi yaşamsal fonksiyonları 24 saat takip ediliyor” bilgisini verdi.

“SIK SIK ZİYARET EDEBİLİYORLAR”

Riskli doğum yapan annelerin, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde bakım altına alınan bebeklerini uygun giysilerle sık sık ziyaret edebildiğini, beslenmesine yardımcı olabildiğini söyleyen Özel İrmet Hospital Hastanesi Yenidoğan Neonatoloji Uzmanı Hülya Halis “Anneler yoğun bakım odasına uygun giysilerle alınıyorlar. Yoğun bakım sürecinde anne desteği bebeklerin gelişimini olumlu etkiliyor. Ebeveynler yenidoğan yoğun bakım koşullarına dikkat etmeliler. Yoğun bakım hizmeti genellikle devlet ve üniversite hastanelerinde yapılıyor.Çok az sayıda nitelikli özel hastane aynı koşullara sahipler.Bu yüzden anne babalar bilgi sahibi olmalıdır.Mutlaka doğum yapılacak hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesi olup olmadığına bakmalılar.Ayrıca burada çalışan uzmanın gerçekten yenidoğan uzmanı olup olmadığını sormalılar. Unutmamalıyız ki , tüm prematüre bebekler yenidoğan yoğunbakım uzmanının elinde doğmalıdır. 17 Kasım Dünya Prematüre gününde Türk Neonatoloji Derneği bu sloganı ile çeşitli etkinlikler yapmaktadır” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459