Sahtekarlık

Sahtekar bir şeyi elde etmek, kendisini bir durumdan sıyırmak, kendi çıkarına olan bir durumu korumak için kendisini olduğundan farklı gösteren, yalan söyleyen, insanları kandıran, hileli yollara başvuranlara denir.
Ne olursa olsun sahtekarlara saygı duyarım.. Öyle ya bir insanın sahtekar olması için öncelikle ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olmaları şarttır.Yani zekidirler.
Sahtekarlara saygı duyarım.. Çünkü zeki olmaları yetmez. Fikirlerini karşı tarafı ikna edebilecek kadar konuşma-ikna etme yeteneği gerektirir. İyi konuşurlar, ağızları iyi laf yapar.
Yani hitabetleri güçlüdür.
Sahtekarlara saygı duyarım.. Kolay kolay geri adım atmazlar. Gözü kara diyebileceğiniz 'girişimcilikle' dalarlar olayın üzerine. Konu ne olursa olsun dikine giderler.Yani cesurdurlar.
Sahtekarlara saygı duyarım.. Zira siyaset, ticaret, spor, gazetecilik fark etmez. Hangi alanda işini! icra ederse etsin, hedefe ulaşma noktasında bitip tükenmek bilmeyen bir ısrarla mücadele ederler, Yani Kararlıdırlar.
Siz bir adım sonrasını düşünürken onlar iki-üç adım sonrasını hesaplarlar.
Velhasılıkelam, sahtekarlara  saygı duymak gerektiğine inanıyorum(!) Yukarıda sıralamaya çalıştığım klasik özelliklerine uyan daha pek çok yan unsuru ekleyebiliriz. Lakin gerek yok.
Sadece bunlar bile sahtekarlara saygı duymamızı gerektirir. Zira sahip oldukları özellikler sebebiyle hep kazanırlar..
Başarılıdırlar...
Ve tüm bunlar parayı beraberinde getirir.
Zaten bir defa o paraya(güce) sahip olduktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir.... Daha da ilerlerler, daha da güçlü olurlar.
Ve terfi ederler.
Teşkilatçıysa Milletvekili, Milletvekiliyse bakan olurlar.
Muhabirse köşe yazarı, köşe yazarıysa Yayın yönetmeni olurlar. Yetmez medya sahibi olurlar.
Esnafsa, ticaret erbabı olur, oradan da kentin kanaat önderi olan saygın iş adamlığına terfi ederler... Bu mertebeleri sırayla geçenlere de zaten artık 'Sahtekar' denmez!
Dense dense; siyaset adamı, medya patronu, iş adamı denir...

YORUM EKLE

banner265

banner462

banner306

banner459