“Kötülüklerden koşarak uzaklaşıyorum”

Çerkezköylü atlet Hamdi Baygın, spor yaşamında yeni başarılara imza atıyor.

“Kötülüklerden koşarak uzaklaşıyorum”
banner301
Çerkezköy Bakış - Koşuyu spor yaşamı haline getiren Çerkezköylü başarılı atlet Hamdi Baygın,  her koşuda Çerkezköy’e yeni başarılar kazandırıyor. Haftanın 4-5 gününü koşuya ayıran Hamdi Baygın “Günün bir bölümünü koşuya ayırmak beni tüm kötülüklerden uzaklaştırıyor. Koştuğum için cennetlik olduğum bile aklımdan geçiyor bazen. Apayrı bir dünyanın insanı olmanın ayrıcağıyla yaşamım anlam kazanıyor.” dedi.

İLK VE TEK

Çerkezköylü atlet Hamdi Baygın, 38.Vodafone İstanbul Maratonu’nda 42 bin.195 metrelik parkuru koşan ilk ve tek Çerkezköylü oldu. Bir hafta sonra Galatasaraylı Sporcular Derneği’nin Geleneksel Kır Koşusu’na katılan başarılı sporcu Validebağ parkurunda 3.olup, Çerkezköy’e kupayla dönerek bugüne dek ulaşılamayan bir başarıya imza attı.

DURMADAN KOŞUYOR

Yılda en az 15 ile 20 yarışa katılan Hamdi Baygın, 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Yarı Maratonu’nda koştuktan sonra sırasıyla 2 Ekim’de Turkcell Gelibolu Yarı Maratonu, 9 Ekim’de Uluslararası Yarı Maratonu’nda koştu. Hamdi Baygın her yıl olduğu gibi bu yarışlarda yine ilk ve tek Çerkezköylüydü. Başarılı sporcu 28 Ekim’de 3.Çerkezköy Kurtuluş Koşusu’nda kürsü yapıp, ertesi gün Zeytinburnu Cumhuriyet Koşusu’nda 10 km’lik parkurda ter döken tek Çerkezköylü atlet oldu.

“KOŞTUKÇA DÜNYAM DEĞİŞTİ”

13 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen 38.Vodafone İstanbul Maratonu’nda uzun yıllardır 42.195 metrelik parkurda en iyi derecelerle ve her zaman 4 saatin altında koşup gerçek bir maratoncu olduğunu tescilleyen Hamdi Baygın, spor yaşamını ve hedeflerini anlattı. Spor yaşamının ortaokul yıllarına dayandığını anlayan Hamdi Baygın “Ortaokul yıllarımda katıldığım bir yarışta birinci olup kürsüye çıktım. Bu bana inanılmaz bir duygu yaşattı. Koşunun büyüsüne kapılıp hiç ara vermedim. Ogünden bu güne haftanın en az 4-5 günü koştum. Koştukça dünyam değişti.

“KOŞU HAYAT FELSEFEM OLDU”

Koşu hayatımda yaşam felsefem, aldığım nefes oldu. Daha sonra büyük yarışlara, maratonlara katılmaya başladım. İlk zamanlar kürsülerde yer almak hayalleriyle yaşıyordum. Ancak yıllar geçtikçe sporun yalnızca kazanmaktan ibaret olmadığını anladım. Kendimi hiç gitmeyeceğim, belki de göremeyeceğim yerlerde buldum. Şanlıurfa’da Trabzon’da, Adana’da, Yunanistan’da, Bursa’da, Erzurum’da Antalya’da hatta 50 dereceye yakın bir sıcaklıkta peri bacalarının arasında Kızılırmak kenarında Kızılcahamam’da en zorlu parkurlarda koşarken sporun en büyük ödülünün vücut direncimi artırmış olduğunu, sınırlarımızı aşmış olduğumu öğrendim. Çevrem genişledi. Sporcu arkadaşlarım oldu. Koşu dostu insanları tanıdıkça sporun yaşının olmadığını, her koşucunun aynı yaşta olduğunu anladım.
Çünkü 60, 70, 80 hatta 90’lı yaşlara merdiven dayamış insanların koşu sayesinde ne denli sağlıklı kaldıklarına tanık oldum. Ve sporun bu ödülünden ben de payımı aldığımı düşünmeye başladım.”

“KOŞARAK KÖTÜLÜKLERDEN UZAKLAŞIYORUM”

Spor yapmanın faydalarını yıllar geçtikte gördüğünü kaydeden Hamdi Baygın şunları anlattı: “Spor yapıyorsunuz ve yaptığınız sporun faydalarını 10 yıl, 20 yıl hatta 30 yıl sonra fark ediyorsunuz. Yani spor yapmak dinç, zinde ve sağlıklı kalmanın özelliğini, güzellliğini yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca, haftanın 4-5 gününü ve günün bir bölümünü koşuya ayırmak beni tüm kötülüklerden uzaklaştırıyor. Koştuğum için cennetlik olduğum bile aklımdan geçiyor bazen. Apayrı bir dünyanın insanı olmanın ayrıcağı ile yaşamım anlam kazanıyor.” diye konuştu.  
banner287

“KİMSE BANA KOŞ DEMEDİ”

Hamdi Baygın uzun yıllar futbolun içerisinde yer aldığını ifade ederek şöyle devam etti: “Uzun yıllar futbolun içinde yer aldım. Futbol oynadım, yöneticilik yaptım. Takım çalıştırdım. O dönemlerde araba kiralayıp gençleri Avrasya Maratonu’na götürdüm. Çevremdeki gençlere atletizm sporunu sevdirmeye çalıştım. Çerkezköy’den başarılı futbolcu, voleybolcu, taekwondocu, güreşci gibi başarılı sporcular yetişti, yetişiyor ve yetişecek mutlaka. Her birinin antrenörü, takım arkadaşları, onları kamplara götürüp destekleyen yöneticileri vardı. Her zaman da olacak. Ancak benim hiç antrenörüm, takım arkadaşım ya da yönetici sıfatlı destekçim olmadı. Hiç kimse de bana ‘koş’ demedi.“SPORLA KENDİMİ KEŞFETTİM”


Sporla kendimi keşfettim. Kendimle barışık olmayı öğrendim. Hayatta her şeye pozitif bakmaya başladım. En başta belirttiğim gibi bir yaşam felsefesi olarak benimsedim. Sporcunun atrenmanlarının yalnızca birkaç saat koşmak olmadığını, attığı her adımın yediği her lokmanın antrenman niteliğinde olması gerektiğinin bilinciyle sporcu gibi uyuyup, sporcu gibi hareket etmeye başladım. Dolayısıyla dünyanın en mutlu kişisi oldum. Evet ben bir sporcuyum dedim. Kendi kendime ve tüm kötü bağımlılık yapan her şeyden uzak durdum. Bu sporcu kişiliğimin içimdeki yansıması giyimimden hayat tarzıma her şeyimi etkiledi. Örneğin bir alış veriş merkezine gittiğimde ilk ve hatta en son ziyaret ettiğim yerler hep spor mağazalarıdır.

“SPOR BİRLEŞTİRİCİ BİR GÜÇ”

En son Rio Olimpiyatları’nda tanık olduğumuz üzere bir spor tesisinde ya da bir spor alanında dili, dini, ırkı ne olursa olsun insanları aynı duygularla yalnızca sporun büyüsünde buluşturmak mümkündür. Ve yine sporun heyecanında harcanan emeklerin, sevinçlerin paylaşılan duyguların tüm insanlar için birleştirici gücün spor olduğuna tanıklık ettik.

“SPOR BARIŞTIR”

Dünya barışının, bir ülkede iç barışın sporla olacağına inanıyorum. Bugün sigaraya başlama yaşının 12-13 yaşlara kadar düştüğünden bahsediliyor. Kötü madde bağımlılığının gençler arasında yayıldığından söz ediliyor. Buna sporla dur denilebilir. Spor bilinci aşılanıp spor yapan bir toplum olursak mutlu insanlar oluruz. Ben istiyorum ki, dünyayı spor yapan, spor bilinci olan insanlar yönetsin. Amerika’nın, Rusya’nın, Çin’in başında sporcu insanlar olsun. Ülkemizin seçilmişleri spor felsefesine inanmış kişiler olsun. Böyle bir dünyada yaşamak mutlaka daha güzel olacaktır.

“KOŞMAYA DEVAM”

Belediyelerin, yerel yönetimleri tek görevi yol yapmak, suları akıtmak, çöp toplamak değildir elbette. Ekonomik ve sosyo-kültürel anlamda gelişmiş bir toplum için emek harcamaktır hiç şüphesiz. Çerkezköy bu yönüyle çok şanslı. Çünkü gerçekten sporun birleştirici gücüne, sevgiye, dostluğa, kardeşliğe değer veren ve değer katan bir Belediye Başkanı sayın Vahap Akay’ın farkıyla farklı. Önümüzdek günlerde Ankara’da, Adana’da, Trabzon’da, Antalya’daki yarışlarda yarı maratonlarda koşmak istiyorum. Adana ve Antalya için uçak bileti aldım. Yani koşmaya devam. Allah sağlık verdiği sürece de ömrümün sonuna kadar koşmak, Çerkezköyümüzün adını daha en güzel yerlere en iyi şekliyle kazımak istiyorum.”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459